Lista stanowisk - Dżokej

Dżokej

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dżokej to osoba biorąca udział w wyścigach konnych płaskich i z przeszkodami. Przygotowując się do zawodów, dżokej pielęgnuje konia, wraz z którym ma na nich wystąpić, bierze udział w regularnych treningach, mających zapewnić najwyższą formę zarówno dżokeja jak i konia. W zależności od rodzaju rozgrywek, do których w danej chwili przygotowuje się zespół treningi opierają się na przygotowywaniu zwierzęcia do jazdy galopem, lub pokonywania różnorodnych przeszkód naziemnych. Nad efektywnym przebiegiem treningu czuwa trener, udzielający wskazówek dżokejowi, i weryfikujący postępy zespołu. Podobnie jak w przypadku wielu innych dyscyplin sportowych, dżokej jest zobowiązany do utrzymywania określonej masy ciała. Cechą, która zaś wyraźnie oddziela reguły tego sportu od pozostałych jest więź emocjonalna, jaka wytwarza się pomiędzy dżokejem i koniem, wraz z którym uczestniczy w zawodach. Gwarantem sukcesu i osiągnięcia podium jest w tym przypadku poza formą fizyczną stopień wzajemnego zgrania się człowieka ze zwierzęciem.


WYMAGANIA

Nie wymienia się oficjalnych wymogów kwalifikacyjnych, jakie stawiano by przed osobami zainteresowanymi pracą w zawodzie dżokeja. Nie jest też w tym przypadku istotne wykształcenie, jakie posiada dana osoba, podobnie zresztą jak w przypadku pozostałych dyscyplin sportowych. Podobnie też liczy się tu głównie zamiłowanie, pasja, zapał do pracy i wytrzymałość, a także cierpliwość w stopniowym osiąganiu sukcesu. Codzienne treningi są dużym wysiłkiem fizycznym, który nie zawsze będzie opłacony wygraną w zawodach.


WARUNKI PRACY

Miejscem „pracy” dżokeja jest przestrzeń w której odbywają się wyścigi lub zawody konne, a także ta, w której przeprowadzane są codzienne treningi. Jak wspomniano wyżej praca ta wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, dostarcza jednak ogromnej satysfakcji.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Kariera sportowa rządzi się odmiennymi prawami, zawodnicy przechodzą długą drogę wchodzenia w środowisko sportowców, często rozpoczynając od funkcji stajennego, lub ujeżdżacza.


ZAROBKI

Nie jest możliwe sklasyfikowanie przeciętnych zarobków dżokeja. Są one ściśle uzależnione od rodzaju, prestiżu i miejsca organizowania zawodów, w których bierze on udział, a także od sukcesów jakie odnosi.

Praca Dżokej
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.