Lista stanowisk - Lingwista/Filolog

Lingwista/Filolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej. Część lingwistów zajmuje się zawodowo pracą naukową związaną z dalszym badaniem tajników językowych, a inni wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu, np. ucząc w szkole, pełniąc funkcję tłumacza, pracując w międzynarodowych korporacjach i firmach oraz placówkach dyplomatycznych.

WYMAGANIA

Zawód filologa wymaga ukończenia studiów wyższych, dostępnych praktycznie na każdym uniwersytecie i w szkołach prywatnych. W zależności od wybranej ścieżki kariery wymagane mogą być dodatkowe kwalifikacje – np. egzamin w przypadku tłumacza przysięgłego.

W każdej ze specjalności trzeba być przygotowanym na częsty kontakt z ludźmi, dlatego niezbędne są takie umiejętności „miękkie” jak: miła aparycja, komunikatywność, otwartość, umiejętność słuchania drugiej osoby czy odporność na stres.

WARUNKI PRACY

Warunki pracy zależą od rodzaju podejmowanego zajęcia. Nauczyciele pracują w szkole lub na uczelni, tłumacze w swoich biurach lub siedzibach firm, a np. urzędnicy MSZ wyjeżdżają na placówki dyplomatyczne na całym świecie. Na każdym z tych stanowisk specyfika pracy jest zupełnie inna.

Część wspólną stanowi jednak częsty kontakt z ludźmi, także pochodzącymi z innych krajów (kontrahenci, studenci z wymian międzynarodowych, dyplomaci innych państw), oraz codzienna praca nad tłumaczeniem i opracowywaniem tekstów w językach obcych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedną z możliwości pracy po ukończeniu studiów filologicznych i uzyskaniu przygotowania pedagogicznego jest praca w zawodzie nauczyciela. Można też założyć własną szkołę językową czy też centrum korepetycji oraz podjąć pracę w charakterze tłumacza. Szanse na zatrudnienie są też w biznesie – w różnych korporacjach, bankach, wydawnictwach czy firmach handlowych i outsourcingowych. Natomiast osoby dobrze czujące się w pracy urzędniczej mogą szukać zatrudnienia również w placówkach dyplomatycznych oraz w instytucjach UE.

ZAROBKI

Wynagrodzenie filologa zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży, z którą zwiąże swoją zawodową przyszłość. Inne zarobki można uzyskać w biznesie, w szkole, placówkach dyplomatycznych czy instytucjach unijnych. Liczy się także poziom stanowiska, a także prestiż i wielkość pracodawcy.

Praca Lingwista/Filolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.