Praca.pl Poradniki Produkcja
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie (z) przyszłości

 
Inżynierowie (z) przyszłości

Inżynierowie nanotechnologii

 

Jedną z gałęzi inżynierii, która zyskuje na znaczeniu, jest nanotechnologia. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną tworzą nowe nanokompozyty wykorzystywane w budownictwie i przemyśle, konstruują maszyny, które wykorzystując właściwości cząsteczek na poziomie atomów mogą działać zupełnie inaczej niż obecnie.

 

Na przykład inżynierowie z MIT 1 rozwiązali ostatnio problem dostarczania do organizmu leków w postaci nanocząsteczek. Do tej pory było to możliwe jedynie za pomocą iniekcji, ale nowe badania umożliwiły stworzenie „nano pigułki”, którą chory może po prostu połknąć. Innym z ostatnich odkryć w zakresie nanotechnologii jest stworzenie taniej „nano kamery” 3D, która ma być wykorzystywana w medycynie, motoryzacji i… grach komputerowych.

 

W Polsce oferty pracy w zakresie nano inżynierii na razie pojawiają się rzadko, ale specjaliści poszukiwani są na Zachodzie, a i u nas przewiduje się wzrost znaczenia tego kierunku. Nanotechnologię można studiować np. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Szczecinie.

 

Inżynieria medyczna

 

W ramach badań przeprowadzonych w 40 krajach przez The National Academy oF Engineering jednym z największych wyzwań przyszłości dla inżynierów będzie wspomaganie medycyny i służby zdrowia. Chodzi tu zarówno o obszar zaawansowanej informatyki medycznej (i w związku z tym zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania skupiających się na medycynie), jak i inżynierii medycznej bazującej na próbie stworzenia leków personalizowanych – dedykowanych chorym z uwzględnieniem całości ich stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji diagnozowanych na podstawie DNA. W teorii jest to możliwe, ale inżynierowie muszą stworzyć urządzenia diagnostyczne i produkcyjne, by medycyna mogła się w tym kierunku rozwijać.

 

Inżynierię medyczną można studiować na kilku uczelniach w Polsce. Między innymi w Poznaniu, Krakowie, Warszawie. Unikatowy na skalę Europy jest kierunek inżynieria mechaniczno-medyczna na Politechnice Gdańskiej. W USA inżynierowie zajmujący się konstruowaniem sprzętu medycznego należą do najlepiej opłacanych.

 

Inżynieria oprogramowania

 

Inżynierów zajmujących się oprogramowaniem już teraz mamy dość sporo – chodzi tu jednak o skalę rozwoju i możliwości, jakie daje technologia. Brian Johnson, inżynier z firmy Intel szacuje, że do 2020 r. wielkość mikroprocesorów zostanie zminimalizowana do kilku mikronów. Oznacza to, że będziemy w stanie każdą rzecz zamienić w komputer. Nawet krawat czy deskę do krojenia chleba. Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości projektowania rozwiązań, które sprawią, że nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Czy odpowiadanie za takie zmiany nie jest ciekawym wyzwaniem dla inżyniera?

 

Inżynierów oprogramowania zatrudniają wszystkie największe firmy technologiczne. Zmiana ma jednak dotyczyć również tego, że w przyszłości inżynier oprogramowania będzie potrzebny w niemalże każdej firmie produkcyjnej – bo każdą rzecz będzie można wyposażyć w dodatkowe chipy, które zmienią zwykły produkt w produkt technologicznie i elektronicznie zaawansowany.

 

Inżynierię oprogramowania w Polsce można studiować na większości politechnik i uczelni technicznych.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji (generatory)

    GE POWER   Wrocław, Wrocławski Park Przemysłowy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie   4 800 - 5 299 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Czego Cię nauczymy: Pracy przy wykorzystywaniu dokumentacji technicznej Przygotowania generatora do produkcji; Malowania elementów stalowych; Montażu części generatora;
  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.
  • Technik utrzymania ruchu (m/k)

    Trenkwalder   Strzegom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należeć: wykonywanie planowych napraw i konserwacji maszyn produkcyjnych oraz instalacji, wykonywanie napraw, regulacji i usuwanie stanów awaryjnych powstałych podczas produkcji, analiza przyczyn awarii i podejmowanie działań zapobiegawczych, tworzenie...
  • Operator pras wykrawających - wykrawarek/giętarek (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Mauer   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: obsługa maszyn produkcyjnych, głównie maszyn wykrawających i gnących (pras/wykrawarek/giętarek), kontrola jakości wytwarzanych produktów, dbanie o czystość stanowiska pracy, konserwacja urządzeń oraz maszyn, w tym ustawianie parametrów, prowadzenie dokumentacji produkcyjnej.
  • Kierownik Produkcji / Kierownik Zmianowy

    Cukiernie P. Chojecki   łódzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: kierowanie pracą zespołu podległych pracowników; organizacja pracy działu produkcji w oparciu o plany produkcyjne; nadzór nad realizacją oraz zapewnienie terminowości realizacji zleceń produkcyjnych; rozwiązywanie bieżących problemów natury organizacyjnej, personalnej oraz...
  • Ślusarz / Monter

    Thomalla Stahlmontage   Niemcy, Dolna Saksonia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    prace ślusarskie i monterskie w Hali produkcyjnej, przy montażu konstrukcji stalowych.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.