Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

 
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne są jednym z rodzajów pytań używanych przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak jak wskazuje ich nazwa, bazują one na sposobach reagowania kandydata w różnych sytuacjach, m. in. stresowych, wymagających refleksu czy związanych z osiągnięciem jakiegoś sukcesu. Można w skrócie powiedzieć, że są to pytania o to, jak się zachowaliśmy w określonej sytuacji w przeszłości.

 

Wywiad behawioralny na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Pytania behawioralne z reguły rozpoczynają się od następujących zwrotów:
„Proszę, opowiedz mi o sytuacji kiedy...”
lub:
„Proszę opisać sytuację w której...”

 

Stosowanie pytań behawioralnych w rekrutacji opiera się na założeniu, że nasze zachowanie z przeszłości daje wskazówki o tym, jak się zachowamy w przyszłości oraz jakim typem osoby jesteśmy. Drugą funkcją tych pytań jest weryfikacja kwalifikacji i umiejętności. Jeśli na przykład informujemy potencjalnego pracodawcę, że sprawdzamy się w rozwiązywaniu konfliktów, musimy być przygotowani na opisanie sytuacji, w której musieliśmy załagodzić jakiś spór.

 

Ponieważ wywiad behawioralny wymaga przywoływanie własnych doświadczeń z przeszłości, odpowiedź na postawione pytania bez wcześniejszego przygotowania może być trudna. Dobrze jest zatem wcześniej zapoznać się z najpopularniejszymi pytaniami behawioralnymi i przygotować szkice odpowiedzi.

 

Wywiad behawioralny – przykładowe pytania

 

Rekruter może zwrócić się do nas z prośbą o opisanie sytuacji:
• w której musiałeś/musiałaś pracować w grupie (jaka była twoja rola i efekt dziań?),
• wyjątkowo stresującej (jak sobie z nim poradziłeś/poradziłaś?),
• doznałeś/doznałaś porażki zawodowej,
• w której osiągnąłeś/osiągnęłaś największy sukces,
• w której konieczne było podjęcie trudnej decyzji pod presją czasu,
• która wymagała od ciebie kreatywności, nieszablonowego podejścia,
• konfliktowej (jak udało ci się rozwiązać spór?).

 

Behawioralne pytania i odpowiedzi

 

Pytania behawioralne wymagają od nas przedstawienia wiarygodnych przykładów na nasze zachowanie z przeszłości. Jak się do tego zabrać? Dobrą metodą jest wykorzystanie trójstopniowego schematu zdarzenia, na który składają się:

1. opis sytuacji,
2. podjęte działania,
3. ostateczny wynik.

 

Innymi słowy najpierw opisujemy sytuację, w której się znaleźliśmy, a dopiero potem podjęte działania. Obu elementom poświęcamy mniej więcej tyle samo uwagi. Opis sytuacji powinien być dokładny, ponieważ przejście od razu do podjętych czynności może spowodować, że rekruter będzie widział wskazaną sytuację inaczej niż byśmy chcieli. Istotny jest też efekt działania, obrazujący nasze osiągnięcia.

 

Co najmniej tak samo ważny jak treść opowieści jest sposób, w jaki przekażemy ją rekruterowi. Dobrze opowiedziana historia jest kluczem do sukcesu, warto więc kilka razy powiedzieć ją sobie na głos w domu.

 

Jeśli okaże się, że żadne wcześniejsze doświadczenie nie odpowiada sytuacji, o której mówi rekruter, nie wahajmy się powiedzieć "nie wiem", "nic nie przychodzi mi do głowy". Zdarzają się przecież okoliczności, których nie doświadczyliśmy. Lepiej być szczerym niż zacząć na szybko wymyślać kłamstwa, przez które łatwo możemy się skompromitować.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Systemów Jakości

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie zgodności systemu zarządzania w Aptiv Gdańsk z wymaganiami normy IATF16949, procedur korporacyjnych oraz specyficznych wymagań klientów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Nadzorowanie,...
  • Inżynier Jakości Klienta

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Będziesz odpowiadać za: Terminową obsługę zgłoszeń i reklamacji powierzonego klienta; Codzienny przegląd portali klienta (b2b) i kaskadowanie informacji o wynikach i ryzykach; Aktualizację rejestrów reklamacji zgodnie z ich bieżącym statusem;...
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Zakres obowiązków: kreowanie nowych produktów marki, opieka nad obecną ofertą produktową, tworzenie i realizacja strategii marketingowej marki, merytoryczne opracowywanie informacji o produktach, opracowywanie i prowadzenie szkoleń produktowych dla pracowników i klientów (lekarzy...
  • Account Manager

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    NAJWAŻNIEJSZE ZADANIA: Monitorowanie rynku i konkurencji oraz podejmowanie aktywności w oparciu o segmentację klientów; Pozyskiwanie nowych klientów, badanie potrzeb i proponowanie rozwiązań; Przygotowywanie ofert i prowadzenie negocjacji; Ustalanie warunków współpracy, zawieranie umów i...
  • Asystent / Asystentka Działu Handlowego

    Portal Praca.pl   Warszawa, Ursynów, Al. KEN 18 (przy metrze Kabaty)    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co będziesz robić: Aktualizować i zarządzać naszą bazą danych klientów, abyśmy zawsze mieli najświeższe informacje; Asystować naszym handlowcom w przygotowywaniu ofert, prezentacji i raportów dla klientów, aby nasza sprzedaż była jeszcze bardziej efektywna; Tworzyć i wysyłać...
  • Koordynator ds. Nowych Projektów (Launch Coordinator)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wdrażanie nowych projektów i zarządzanie zmianami inżynieryjnymi w ramach Zespołu ds. Nowych Projektów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Koordynacja współpracy między poszczególnymi członkami zespołu...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.