Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

 
Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego nieznacznie się zwiększyła i w styczniu 2017 roku wyniosła 8,7 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było na koniec miesiąca 1 mln 398,2 tys. osób.


Pierwszy miesiąc 2017 roku przyniósł wzrost stopy bezrobocia o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z grudniem 2016 roku, kiedy to wynosiła ona 8,3 proc. Jednak patrząc w ujęciu rocznym, mamy do czynienia ze spadkiem aż o 1,5 pkt. proc. Jeszcze w styczniu 2016 roku stopa bezrobocia kształtowała się bowiem na poziomie dwucyfrowym - 10,2 proc.


- Styczeń należy do tych miesięcy, w których z przyczyn sezonowych zwykle wzrasta bezrobocie. Do tego doszły rejestracje osób, dla których zakończyły się aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu czy umowy na czas określony - powiedział wiceminister Stanisław Szwed, w oficjalnym komunikacie MRPIPS.


Przedstawiciele resortu podkreślają także, że bezrobocie na poziomie 8,7 proc. to najlepszy „styczniowy” wynik odnotowany przez polski rynek pracy od 1992 roku.


Wzrost w każdym województwie


W styczniu stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich 16 województwach naszego kraju. Największy wzrost nastąpił w warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt. proc.), a najmniejszy w mazowieckim (o 0,2 pkt. proc.).


Najlepsza sytuacja na rynku pracy w dalszym ciągu panuje w Wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia tylko nieznacznie przekracza 5 proc. Poza nim, jeszcze w 8 innych województwach jest ona jednocyfrowa. Najtrudniej o pracę jest natomiast na wschodzie, we wspomnianym już warmińsko-mazurskim. Bezrobocie jest tam niemal trzykrotnie wyższa.

 

Stopa bezrobocia wg województw (styczeń 2017)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Wielkopolskie

5,3

Śląskie

6,9

Małopolskie

7,0

Mazowieckie

7,4

Pomorskie

7,6

Dolnośląskie

7,7

Łódzkie

8,9

Lubuskie

9,0

Opolskie

9,4

Lubelskie

10,8

Podlaskie

10,8

Świętokrzyskie

11,2

Zachodniopomorskie

11,6

Podkarpackie

12,0

Kujawsko-pomorskie

12,6

Warmińsko-mazurskie

14,9

Źródło: MRPiPS

 

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy 120,3 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 31,4 tys. więcej niż w grudniu 2016 roku oraz 33,3 tys. więcej niż rok temu. Przyrost ogłoszeń odnotowano we wszystkich województwach, poza lubelskim.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.