Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chętni do pracy przed świętami poszukiwani

Chętni do pracy przed świętami poszukiwani

 
Chętni do pracy przed świętami poszukiwani

Praca sezonowa przed świętami

 

Okres przedświąteczny wiąże się z większym niż zwykle zapotrzebowaniem na pracowników ze strony firm. Dodatkowe oferty pracy tymczasowej pojawiają się w wielu branżach, dla których to wyjątkowy okres w ciągu roku.

 

Większy ruch można zaobserwować przede wszystkim we wszelkich obszarach związanych ze zwyczajem obdarowywania się prezentami w Święta Bożego Narodzenia – w m.in. firmach handlowych, kurierskich, a także magazynach. Ludzie bardzo często decydują się na zakup podarków przez internet, chcąc uniknąć tłumów w sklepach i mając w sieci niejednokrotnie większy wybór niż w placówkach stacjonarnych. Takie rozwiązanie mobilizuje działalność zarówno samych sklepów – pakujących i wysyłających towary, jak i przedsiębiorstw dostarczających zakupy do domów konsumentów.


Dodatkowa praca przed świętami z pewnością znajdzie się też w firmach cateringowych i gastronomicznych przygotowujących potrawy na spotkania wigilijne dla firm.


Rozkwit przeżywa też branża rozrywkowa, poszukująca animatorów, hostess czy Świętych Mikołajów na świąteczne eventy dla dzieci, czy też branża hotelarska. Część Polaków będzie bowiem spędzać Boże Narodzenie i okres noworoczny w hotelach czy pensjonatach, do których potrzebny jest dodatkowy personel.

 

Zatrudniające firmy będą wymagać od kandydatów przede wszystkim dyspozycyjności i elastyczności, bowiem praca często musi być wykonywana w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w weekendy. Może też być zlecana w różnych miejscach w mieście, dlatego w niektórych przypadkach przyda się prawo jazdy.

 

Jak szukać pracy przed świętami?

 

Szukający zatrudnienia w okresie świątecznym mogą działać samodzielne, jak również zgłaszać się do wyspecjalizowanych agencji. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sobie dorobić do dotychczasowego etatu, albo szukają jednorazowego zastrzyku gotówki. Stąd przed okresem świątecznym taka praca może wzbudzać duże zainteresowanie wśród młodych osób, a także tych, którzy przeszli już na emeryturę – jedni i drudzy mają z reguły więcej czasu i możliwości, by wpasować się w grafik zleceń.

 

Ze względu na charakter pracy we wspomnianym okresie, szanse na stałe zatrudnienie są niewielkie. Warto jednak próbować zaangażować się w pracę dorywczą przed świętami, bowiem jest to okazja na nawiązanie kontaktu z firmami, które mogą okazać się potencjalnym pracodawcą w przyszłości.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!