Firmy będą zatrudniać 2017-03-10

Sytuacja na rynku pracy stale się poprawia. Z badania „Barometr Rynku Pracy VII” przeprowadzonego przez firmę Work Service wynika, że niemal 1/3 firm w Polsce będzie w najbliższych miesiącach szukać nowych pracowników.


32 proc. pracodawców planujących procesy rekrutacyjne to rekordowy wynik w historii badania.


- To o 7 p.p. więcej niż przed rokiem, a już wtedy mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednocześnie pracownicy są coraz spokojniejsi o swoje zatrudnienie, a ponad połowa z nich spodziewa się podwyżek w nadchodzących miesiącach – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.


Najwięcej pracowników będzie poszukiwanych w sektorze handlowym, gdzie co druga firma (51 proc.) zamierza prowadzić rekrutacje w najbliższych miesiącach. W tej branży jest to spowodowane dużą rotacją pracowników i koniecznością utrzymania obecnego stanu zatrudnienia. Inaczej jest w sektorze produkcyjnym, gdzie aż 30 proc. pracodawców planuje zwiększenie zatrudnienia.


Rekrutacje będą w największym stopniu skierowane do pracowników niewykwalifikowanych (59 proc.) i średniego szczebla (48,3 proc.). Jedynie 13 proc. firm będzie poszukiwać osób, które mogą dołączyć do kadry zarządzającej.


Oprócz rosnącego zatrudnienia, pozytywnym sygnałem z rynku jest też fakt, że coraz mniej Polaków obawia się utraty pracy. W bieżącej edycji badania było to 17,9 proc. – o 6 pkt. proc. mniej niż w poprzednim razem. Warto zwrócić uwagę, że na rynku pracy pewnie czują się młodzi ludzie, wśród których tylko 11,7% boi się, że wyląduje na bezrobociu.


Firmy będą szukać nowych pracowników, ale ci ostatni wcale nie są chętni, by zmieniać pracę na nową. Według Barometru zaledwie jeden na sześciu Polaków myśli o takim kroku. W historii badania ten wskaźnik nie był jeszcze na tak niskim poziomie.


Zdecydowanie częściej pracownicy myślą o lepszych zarobkach w dotychczasowym miejscu pracy. Ponad połowa z nich (53 proc.) oczekuje podwyżki w najbliższym czasie. Plany firm w tym zakresie również są optymistyczne. Aż 29 proc., czyli o 15 pkt. proc. więcej niż rok temu, zapowiedziało podniesienie wynagrodzeń dla swojego personelu.


Przeczytaj także:

Skomentuj