Praca.pl Poradniki Rynek pracy
III transza deregulacji zawodów podpisana przez prezydenta

III transza deregulacji zawodów podpisana przez prezydenta

 
III transza deregulacji zawodów podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 sierpnia 2015 r. tzw. III transzę deregulacji zawodów. Jest ona najobszerniejsza z dotychczasowych i wprowadza łatwiejszy dostęp do ponad 100 dotychczas regulowanych przez prawo profesji.


Ustawa o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która wprowadza powyższe zmiany, została przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.


Deregulacja obejmuje w sumie 101 zawodów i likwiduje niektóre, a niekiedy nawet wszelkie wymogi formalne, które do tej pory obowiązywały potencjalnych kandydatów. Zmiany dotyczą m.in. ograniczenia praktyk zawodowych, niższych opłat za egzaminy czy nawet możliwość zwolnienia z nich dla osób posiadających odpowiedni staż pracy i doświadczenie.


Wśród „uwolnionych” profesji znajdują się m.in. związane z finansami - makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny czy agent firm inwestycyjnych, a także makler giełd towarowych, muzealnik, rzecznik patentowy czy tłumacz przysięgły.


Zmiany mogą przyjmować różną formę. W przypadku maklera czy doradcy inwestycyjnego, rozszerzono katalog osób, które mogą być zwolnione z konieczności zdawania egzaminu zawodowego przed komisją. Z kolei przy agentach firm inwestycyjnych całkowicie zniesiono egzamin i zastąpiono go wnioskiem firmy o wpisanie danego pracownika na listę agentów.


Osobną grupę, która znalazła się w tej deregulacji stanowią zawody górnicze oraz związane z geologią. Jest to 20 profesji np. geolog górniczy, geofizyk górniczy, elektromonter maszyn, górnik strzałowy, instruktor strzałowy czy spawacz w zakładach podziemnych. Dwie ostatnie zostały objęte całkowitą dereglamentacją.


Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni o daty jej ogłoszenia. Poprzednie dwie transze zostały uchwalone w sierpniu 2013 i 2014 roku. Ogółem, wszystkie trzy deregulacje objęły niemal 250 zawodów z różnych branż i podlegających różnym resortom.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.