Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

 
Równouprawnienie płci – równość płci w Polsce a praca

Szklany sufit, pomijanie przy premiach, niższe pensje… są to negatywne zjawiska, które niestety wciąż zdarzają się w przedsiębiorstwach. Tymczasem prawo gwarantuje równouprawnienie płci w życiu społecznym i zawodowym. Co to oznacza?

 

Równość płci a przepisy

 

O równouprawnieniu i zakazie dyskryminacji traktuje przede wszystkim Konstytucja RP. W art. 33. pt. Zasada równości kobiet i mężczyzn” czytamy:

 

„1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”.

 

Zapisy o równości kobiet i mężczyzn znajdują się też w Kodeksie pracy. Art. 11. stanowi m.in.:

„Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”.

 

„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

 

Ponadto zgodnie z tą ustawą pracodawca ma obowiązek zagwarantować, by w miejscu pracy była szanowana godność i inne dobra osobiste pracowników. Ponosi on zatem również odpowiedzialność za zachowania niezgodne z prawem, które dotykają podwładnych w miejscu pracy – takie jak molestowanie i mobbing. Wynika to z art. 94. Kodeksu pracy:

 

„Pracodawca jest obowiązany w szczególności: (…) przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy”.

 

„Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi”.

 

Zasada równości płci – wynagrodzenia

 

Mimo że przepisy dotyczące równouprawnienia płci w Polsce są jasne, a pokrzywdzone osoby mogą zgłaszać naruszenia do Państwowej Inspekcji Pracy i skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem pracy (uzyskując np. odszkodowanie od pracodawcy), wciąż dochodzi do naruszeń. Są one związane między innymi z krzywdzącymi stereotypami. Jednym z rozpowszechnionych, godzących w zasadę równości płci zjawisk, jest luka płacowa. Polega ona na tym, że kobiety statystycznie zarabiają mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach.

 

Jest to rozpowszechniony proceder w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z badaniami Eurostatu i GUS-u „Życie kobiet i mężczyzn w Europie 2018” luka płacowa w Polsce wynosi 7% (to znaczy, że kobiety zarabiają średnio o 7% mniej od mężczyzn).

 

Bardziej szczegółowych danych dostarcza raport GUS-u „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2018”:
• wynagrodzenie kobiet pracujących w grupie „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy” jest aż o 26% niższe od płac mężczyzn,
• najmniejsza luka płacowa występuje w grupach „Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy” (ok 1%) i Pracownicy biurowi (ok 2%),
• wynagrodzenia kobiet są średnio wyższe w trzech grupach zatrudnienia: „Budownictwo”, „Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja” oraz „Transport, gospodarka magazynowa”. Jednocześnie odsetek pań zatrudnianych w tych branżach jest bardzo niski.

 

Należy pamiętać, że pracodawca nie ma prawa proponować kobiecie niższej płacy niż mężczyźnie. Warto walczyć podczas rozmowy rekrutacyjnej o wysokie wynagrodzenie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!