Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kuchnia w biurze: jak ją urządzić?

Kuchnia w biurze: jak ją urządzić?

 
Kuchnia w biurze: jak ją urządzić?

Przygotowujemy w niej posiłki lub kawę i odpoczywamy w czasie przerw. Co musi znajdować się w biurowej kuchni?

 

Zasady korzystania z kuchni w pracy

 

Na wstępie trzeba zauważyć, że nie w każdym przedsiębiorstwie musi znajdować się kuchnia. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kuchnię, a ściśle rzecz ujmując – jadalnię – musi zapewnić:
• pracodawca zatrudniający ponad 20 osób na jednej zmianie,
• pracodawca zatrudniający 20 lub mniej pracowników, jeśli ci są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi/promieniotwórczymi, materiałami biologicznymi bądź wykonują obowiązki przy pracach szczególnie brudzących.

 

W jadalni pracownicy muszą mieć możliwość przede wszystkim spożywania posiłków. Obowiązuje w niej bezwzględny zakaz palenia tytoniu.

 

Co natomiast z możliwością przygotowywania posiłków w kuchni w biurze? Czy pracownik ma prawo domagać się określonego wyposażenia mebli kuchennych czy ekspresu do kawy?

 

Wyposażenie kuchni w biurze

 

Otóż rozporządzenie wyróżnia trzy typu jadalni (§ 30. Rozporządzenia):
• „jadalnia przeznaczona do spożywania posiłków własnych (typ I);
• jadalnia przeznaczona do spożywania posiłków własnych i wydawania napojów (typ II);
• jadalnia z zapleczem – przeznaczona do spożywania posiłków profilaktycznych (typ III). Dopuszcza się łączenie jadalni typu II i III”.

 

Jadalnia typu II musi składać się z dwóch części, tj. jadalni właściwej (miejsca, w którym spożywane są posiłki) oraz pomieszczenia do przygotowywania, wydawania napojów dla pracowników i zmywania naczyń stołowych (§ 31.2.2.).

 

Z kolei w jadalni typu III dodatkowo powinien znaleźć się węzeł sanitarny dla konsumentów i węzeł sanitarny z szatnią dla pracowników obsługi (§ 33.). W jadalni pracownicy muszą mieć zapewnione miejsca siedzące przy stole.

 

Co jeszcze musi znaleźć się w kuchni w firmie? Przede wszystkim:
• urządzenie do podgrzewania jedzenia,
• umywalka (co najmniej jedna na 20 miejsc siedzących), wraz z ręcznikami jednorazowymi lub suszarką do rąk,
• zlewozmywak dwukomorowy (co najmniej jeden na 20 miejsc w jadalni),
• w jadalni typu I i II lub przy nich – szafki do przechowywania w higienicznych warunkach własnego jedzenia pracowników.

 

Z rozporządzenia nie wynika obowiązek zapewnienia w kuchni np. ekspresu do kawy, choć jest to częsta praktyka. Pracodawca musi za to zapewnić podwładnym wodę zdatną do picia lub inne napoje (§ 112.).

 

Kuchnia w firmie: wielkość

 

Rozporządzenie określa również minimalną wielkość kuchni w pracy. Przede wszystkim
w jadalni I typu powinno przypadać co najmniej 1,1 m2 powierzchni na każdą osobę spożywającą posiłek. Jednocześnie całkowita powierzchnia jadalni nie może być mniejsza niż 8 m2.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Elektryk / Elektromonter

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Pracownik Administracyjny / HR

    MD WORK SERVICE sp. z o. o.   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: rekrutacja i opieka nad pracownikiem przez cały okres trwania projektu. prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów oraz zaliczek. prowadzenie teczek osobowych pracowników. sporządzanie umów o prace. dbałość o prawidłowy obieg w firmie. obsługa urządzeń biurowych. obsługa...
  • Inżynier Budowy / Kierownik Robót

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    specjalista mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Co będzie należeć do Twoich obowiązków: organizacja, prowadzenie i nadzór nad realizacją robót budowlanych realizacja budowy lub powierzonego frontu robót zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, prowadzenie dokumentacji budowlanej i technicznej oraz korespondencji związanej z prowadzoną...
  • Mikrobiolog kliniczny, weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...

Najnowsze artykuły

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w następnych wyborach prezydenckich oraz ile zarabia głowa państwa.

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Strażacy to jedna z najbardziej szanowanych grup zawodowych w Polsce. W rankingu najbardziej poważanych zawodów SW Research (2024) zawód strażaka – po raz czwarty z rzędu – obronił pozycję lidera. Zarazem jest to zawód trudny, związany z dużym ryzykiem, i nie każdy może go podjąć. Wyjaśniamy, jak zdobyć pracę w Państwowej Straży Pożarnej oraz jak wygląda proces kwalifikacji.

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Doradcy zawodowi często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcesz pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Sprawdź, co napisać w takim dokumencie oraz kiedy warto go wysłać.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.