Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

 
Poczęstunek, kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu

Kawa i herbata dla pracowników a podatek dochodowy

 

Podstawą do obliczania podatku dochodowego dla przedsiębiorców jest, jak sama nazwa wskazuje, dochód, czyli przychód po odjęciu kosztów jego uzyskania. Im wyższe będą koszty, tym niższy podatek zapłaci właściciel firmy. Co można uznać za owe koszty i czy jedzenie, kawa, herbata, mleko dla pracowników obniżą kwotę podatku?

Zacznijmy od zdefiniowania samych kosztów. Zgodnie z art. 22. Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.”.

Wśród wydatków wyłączonych z możliwości obniżenia podatku znajdziemy koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. W tym miejscu pojawia się pytanie, jaką funkcję spełniają kawa i herbata dla pracowników, poczęstunek na spotkaniu biznesowym czy też obiad w restauracji podczas rozmowy z klientem.

 

Kawa i herbata dla pracowników a koszty uzyskania przychodu


Na podstawie czego przedsiębiorca może uznać, że kawa i herbata dla pracowników biurowych albo posiłek są jego kosztem, niezbędnym do uzyskania przychodu albo zabezpieczenia źródła przychodu? Kwalifikacja wydatków na żywność i napoje od lat budziła wiele kontrowersji. Problem wynikał m.in. z niedoprecyzowania w polskim prawie definicji „reprezentacji”.

By rozwiać wątpliwości, czy kawa dla pracowników to koszt zaliczany do reprezentacyjnych, warto zapoznać się z interpretacją ogólną ministra finansów z dnia 25 listopada 2013 r. w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez podatników wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów.

I tak, wydatki na poczęstunek i napoje nie zawsze są uznawane za koszty reprezentacyjne (które nie obniżają podatku). Każdy przypadek należy przeanalizować odrębnie, by ocenić warunki i okoliczności poniesienia tychże wydatków. Nie ma też znaczenia miejsce podawania poczęstunku. Może nim być zarówno siedziba firmy, jak i lokal gastronomiczny.  Wydatków nie ocenia się też pod kątem wystawności czy okazałości poczęstunków.  

Ważny przy klasyfikacji kosztów jest natomiast sam cel. Żywność i napoje, których podawanie służy budowaniu pozytywnego wizerunku firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami spotkań nie mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z dokumentem: „Nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów (…) ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.”


Co nie wchodzi w koszty uzyskania przychodu? Np. przyjęcie zorganizowane dla znajomych prezesa, rodzinny obiad, wydatki na usługi rozrywkowe, czy np. kawa, herbata albo obiad na mieście zjedzony przez osobę na samozatrudnieniu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Agencja Celna Peko
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Przygotowywanie dokumentacji celnej; Prace administracyjne związane z przepływem i archiwizacją dokumentów; Kontakt z służbami celnymi, granicznymi; Kontakt z klientami, których przesyłki są w odprawie celnej; Wymagania: Wpis na listę agentów celnych; Mile widziany ukończony...
  • Serwisant maszyn budowlanych (dział maszyn do głębokiego fundamentowania)

    Liebherr Polska Sp. z o.o.   Rusiec (pow. pruszkowski, gm. Nadarzyn), k. Nadarzyna    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Identyfikowanie awarii i przyczyn ich powstawania, Naprawy, przeglądy, modyfikacje i regulacje maszyn, Sporządzanie protokołów z zakresu napraw, Budowanie i utrzymanie trwałej relacji z klientami.
  • Specjalista ds. centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:zapewniasz prawidłową realizację Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu poprzez stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego obejmujących identyfikację beneficjenta rzeczywistego podmiotów obowiązanych do wpisu do Centralnego...
  • Ekspert ds. procesu problem management

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jako Ekspert w naszym zespole będziesz: modelował i wdrażał w organizacji procesy wg metodologii ITIL, kontrolował przebieg procesów na podstawie wypracowanych KPI, określał standardy działań naprawczych wynikające z procesu Problem Management, monitorował postęp realizacji rekomendacji...
  • Administrator nieruchomości

    PKO Bank Polski   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:zapewniasz utrzymanie właściwego stanu technicznego nieruchomości, w tym realizację zaleceń z przeglądów budowlanych, przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy,organizujesz i uczestniczysz w kontrolach stanu technicznego nieruchomości oraz...
  • Ekspert ds. zakupów administracyjnych i bezpieczeństwa

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:bierzesz udział w opracowywaniu wraz z liderem merytorycznym strategii i planów zakupowych dla kategorii zakupowych,cyklicznie monitorujesz rynek dostawców i oferentów dla kategorii zakupowych,organizujesz postępowania na zakup towarów i usług, w tym opracowujesz...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.