Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

 
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

Posłowie pracują nad ustawą, która będzie stanowić duże ułatwienie dla młodych osób poniżej 30 roku życia na rynku pracy. Na zmianach skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.


Osoby młode stanowią grupę zawodową, która potrzebuje największego wsparcia na rynku pracy. Aż 22% ludzi poniżej 25 roku życia w Polsce jest bezrobotnych. Wielu innych pracuje na umowach śmieciowych.


- Trudna sytuacja osób młodych na rynku pracy powoduje, że zadaniem koniecznym i uzasadnionym jest podejmowanie nowych inicjatyw czy też wprowadzanie nowych instrumentów, które w sposób istotny mogą przyczynić się do ułatwienia wejścia tych osób na rynek pracy czy też utrzymanie się na nim – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, której autorami są posłowie rządzącej koalicji PO-PSL.


Zakłada on, że firma, która zatrudni na umowę o pracę  osobę poniżej 30 roku życia będzie mogła liczyć na refundację kosztów poniesionych w związku z opłacaniem takiemu pracownikowi składek na ubezpieczenia społeczne oraz częściowo również wynagrodzenia, do wysokości płacy minimalnej. Takie dofinansowanie może potrwać 12 miesięcy.

 

W ten sposób rządzący chcą zachęcić pracodawców do zatrudniania osób młodych. Zaś młodym ludziom ma to umożliwić podjęcie pracy, która da im szansę na godną pensje i stworzy możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Ważna jest też możliwość korzystania z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nabywanie praw do świadczeń emerytalnych poprzez odprowadzane składki.


Na ten cel ma zostać przeznaczone 3 mld zł w ramach środków z Funduszu Pracy, a wg pomysłodawców może to przynieść nawet nowych 100 tys. miejsc pracy.


Aby uzyskać taką pomoc, trzeba jednak będzie spełnić określone warunki. Chociażby zatrudniona osoba będzie musiała utrzymać swoje stanowisko przez kolejne 12 miesięcy po zakończeniu dofinansowania.


Do propozycji pozytywnie odnoszą się pracodawcy, z kolei bardziej sceptyczne są związki zawodowe. Zdaniem NSZZ Solidarność, zanim wdroży się nowe pomysły, należy najpierw zbadać skuteczność funkcjonujących obecnie rozwiązań.

 

- Obecnie nie ma potrzeby wprowadzania nowego instrumentu bez dogłębnej oceny skutków wprowadzonej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia z 2014 roku -  stwierdziła Komisja Krajowa związku w oficjalnej opinii dotyczącej projektu.

 

Projekt ma szanse zostać przegłosowany jeszcze w tym miesiącu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.