Praca.pl Poradniki Rynek pracy
PIP: 15 sierpnia małe sklepy łamały zakaz pracy w handlu

PIP: 15 sierpnia małe sklepy łamały zakaz pracy w handlu

 
PIP: 15 sierpnia małe sklepy łamały zakaz pracy w handlu

Państwowa Inspekcja pracy podała wyniki kontroli przeprowadzonych w Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny - 15 sierpnia 2016. Niemal 20 proc. małych sklepów złamało zakaz pracy w handlu! Ujawniono również przypadki pracy na czarno. Sprawdźmy jak wypadła pierwsza po 8 latach świąteczna kontrola. 

 

 

3 wpadki dużych graczy

 

 

15 sierpnia inspektorzy pracy sprawdzili 1176 małych sklepów i 291 wielkopowierzchniowych. Co prawda zakaz pracy w handlu łamały głównie małe sklepy, wpadki jednak zdarzyły się również wielkopowierzchniowym graczom. Inspektorzy ujawnili bowiem 3 przypadki złamania prawa - w jednej z sieci franczyzowych pracownik świadczył pracę polegającą na sprzedaży towarów. Natomiast dwa kolejne przypadki to ujawnione w super i hipermarketach świadczenie pracy przez pracowników ochrony wewnętrznej zatrudnionych przez sieć.

 

Małe sklepy łamały nie tylko zakaz pracy w handlu w święta

 

Inspektorzy PIP zawitali do 554 mniejszych sklepów, w 19,7 proc. sklepów pracę świadczyli pracownicy lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Inspektorzy PIP uznali, że umowy te zostały zawarte w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Najczęściej pracownicy sklepów  wykonywali zadania z zakresu sprzedaży towarów, układania ich na półkach oraz prace porządkowe.

 

Ponadto pracownicy PIP ujawnili takie nieprawidłowości jak brak badań wstępnych, okresowych i kontrolnych co do 181 zatrudnionych. Kolejną bolączką był brak przeszkolenia w zakresie bhp w stosunku do 223 osób. Świadczenie pracy bez zawarcia umowy na piśmie ujawniono w 8 przypadkach, natomiast 4 osób nie zgłoszono do ubezpieczenia społecznego.

 

W wyniku działań kontrolnych ukarano 111 osób mandatami na kwotę 121 400 zł, do sądu skierowano 7 wniosków o ukaranie, stosowano również środki wychowawcze - ostrzeżenia i pouczenia wobec 95 osób.

 

Szef PIP zapowiedział już kolejne kontrole w dni świąteczne.

 

Źródło:

Informacja PIP o wynikach kontroli przestrzegania zakazu określonego w art. 1519a Kodeksu pracy, przeprowadzonych 15.08.2016 r.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!