Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Handel w czasach ekożywności: kompetencje sprzedawcy

Handel w czasach ekożywności: kompetencje sprzedawcy

 
Handel w czasach ekożywności: kompetencje sprzedawcy

Z biegiem czasu na mapie żywności ekologicznej obok małych osiedlowych sklepów zaczęły pojawiać się też specjalistyczne markety oferujące żywność posiadającą certyfikat ekologiczny.

 

Jednym z pionierów jest Carrefour, który pod koniec 2019 r. otworzył swój pierwszy w Polsce sklep w formacie Carrefour BIO – w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 87, a w czerwcu 2020 kolejny, na warszawskim Bemowie.

 

Ten trend będzie się rozwijał, a to sprawia, że pojawia się nowa specjalizacja w obszarze handlu: sprzedawca w sklepie z żywnością wysokojakościową.

 

Kim zatem jest sprzedawca w sklepie z żywnością wysokojakościową? Czy jego zadania wyglądają podobnie, jak praca sklepie spożywczym typu tradycyjnego? Na czym polega praca sprzedawcy w sieci ekożywności?

 

/pressroom/ePoradnik/5d1_7754.jpgcrrefour-sklep-ze-zdrowa-zywnoscia

 

Produkty wegańskie, wegetariańskie, bezglutenowe: o co pytają klienci?


Już od kilkunastu lat koncepcja świadomego odżywiania zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Zdrowe odżywianie staje się nie tylko modne, ale i ważne. Coraz większą uwagę zwracamy na to, co i jak jemy. Trend ten widać i na świecie, i w Polsce. I nie chodzi tylko o niejedzenie mięsa (choć liczba wegetarian w Polsce w ciągu 10 lat się potroiła*), ale przede wszystkim o wybór produktów z określonym składem, pochodzących z gospodarstw ekologicznych i od lokalnych rolników.

 

W całej Europie konsumenci kupują żywność świadomie. Sięgają po wysokobiałkowe produkty wegetariańskie, nawet jeśli jedzą mięso lub są flexiterianami (mięso jedzą sporadycznie), wybierają produkty o niskim indeksie glikemicznym, które pozwalają utrzymać wagę, sięgają po produkty bez konserwantów.


Polacy coraz więcej wiedzą o żywności ekologicznej. Z przeprowadzonego w 2018 roku badania wynika, że 44% osób prawidłowo rozpoznaje logo żywności BIO obowiązujące w krajach Unii (zielony listek)** . Rośnie liczba osób wybierających lokalne produkty, kupowane bezpośrednio od rolnika bądź z miejsc, które to umożliwiają. Coraz więcej Polaków wybiera sklep z żywnością ekologiczną jako podstawowe miejsce robienia codziennych zakupów. To zaś sprawia, że takich miejsc przybywa.

 

Skuteczne techniki sprzedaży żywności ekologicznej


Sklep ekologiczny nie jest typowym miejscem pracy. Sprzedawca produktów ekologicznych powinien sam utożsamiać się ze stylem życia, jaki promuje w sklepie. To taki sprzedawca, trendsetter, dietetyk i ekolog w jednym. Osoby, które chcą pracować w sklepie oferującym produkty wysokojakościowe muszą być gotowe na to, że jest to odrobinę inna sprzedaż niż w sklepach tradycyjnych. Klient, dla którego liczy się skład produktów i ich pochodzenie, często potrzebuje dodatkowych informacji od sprzedawcy. Chce wiedzieć, które z towarów to produkty bezglutenowe, które nie mają sztucznych dodatków czy barwników, pyta o przygotowywanie i przechowywanie żywności, a nierzadko nawet prosi o przepisy!


Sprzedawca musi być otwarty na kontakt z klientem, rozmowę i doradztwo. Potwierdza to Michał Ślipko, Senior Menedżer w Dziale Convenience ds. Marketingu i Rozwoju Sprzedaży Carrefour Polska, mówiąc o tym, że w sklepie BIO relacja z klientem jest najważniejsza – doradztwo i pomoc to jedne z głównych zadań pracownika. Zadaniem sprzedawcy w Carrefour BIO jest też uzyskanie od klientów informacji na temat gamy produktów i tego, co jest dla nich ważne przy wyborze żywności wysokojakościowej.


Pytamy o poziom zadowolenia z zakupów oraz o to, czy asortyment jest dla nich wystarczający, czy chcieliby zobaczyć na półkach swoje inne ulubione produkty. Klienci chętnie dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami. Mamy w sklepie skrzynkę, gdzie klienci mogą anonimowo przekazać nam swoje sugestie. Przed pandemią spotkaliśmy się również dwa razy w grupie 8-10 klientów przy tzw. okrągłych stołach, gdzie słuchaliśmy sugestii naszych klientów. Obecnie kontynuujemy te spotkania wirtualnie. Dzięki komentarzom i uwagom naszych klientów możemy dopracowywać naszą ofertę – mówi Ślipko.


Właśnie zrekrutowana została ekipa, której jednym z zadań będzie przekonanie klientów-sąsiadów, że zdrowe odżywianie i wybór produktów eko to bezcenna inwestycja. Zwłaszcza że Carrefour w ramach swojego programu "demokratyzacja BIO" tak dopasowuje i różnicuje ofertę pod względem producentów i cen, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie – dodaje ekspert.

 

carrefour-sprzedawca-zdrowa-zywnosc

 

Praca w sklepie z żywnością wysokojakościową – wymagania


Czy sprzedawca w sklepie ekologicznym powinien być wegetarianinem, który sam wybiera tylko jedzenie wysokojakościowe? Czy w trakcie rekrutacji sprawdza się, czy kandydat zna zasady zdrowego odżywiania?


Na pewno zainteresowanie tematem zdrowia i odżywiania pomaga. Nie tyle w czasie samej rekrutacji, ile już w okresie pracy. Dla osoby, dla której ekologia jest ważna, która świadomie wybiera to, co je, którą interesuje skład produktów spożywczych i technologia ich produkcji, eko sklep będzie znacznie ciekawszym miejscem pracy niż sklep tradycyjny.


Wymagamy zaangażowania i podstawowej wiedzy o tym, czym jest ekologia i rolnictwo ekologiczne. Zaawansowana wiedza na temat eko-żywności nie jest jednak konieczna. Przy rekrutacji zwracamy uwagę na całościowy profil przyszłego pracownika. To, że ktoś je mięso, nie oznacza, że nie może u nas pracować. Podczas rozmowy jesteśmy w stanie sprawdzić, jak dalece ktoś naprawdę z serca chce być częścią naszego zespołu. – wyjaśnia Michał Ślipko z Carrefour Polska. Większą uwagę przywiązujemy do tego, czym dana osoba się interesuje, co robi po pracy, jaką ma pasję. W naszym zespole są zarówno wegetarianie, jak i flexitarianie. Są osoby po technologii żywienia, dietetyczka, ogrodnik z zamiłowania i pasjonat kawy. Każda z tych osób wnosi dużo do zespołu i swoją pasją dzieli się z innymi. – dodaje Ślipko.


Praca w sklepie ekologicznym wymaga przecież tego, by pracownik znał się na produktach w sklepie, w którym pracuje i wiedział, czym różnią się od tego, co można znaleźć w innych punktach.


W Carrefour BIO rozwiązuje się ten problem poprzez cykle szkoleń wstępnych oraz ciągłe wsparcie pracowników już w trakcie pracy. Nasi pracownicy przed otwarciem pierwszego sklepu Carrefour BIO przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie przeszli szkolenie z całego konceptu sklepu BIO. Dowiedzieli się, dlaczego go otwieramy, jaka jest misja sklepu oraz to, że wszystkie nasze działania są spójną strategią firmy Carrefour, której zależy na tym, by żywność ekologiczna była dostępna szeroko i w przystępnej cenie – wyjaśnia Michał Ślipko.


Nowych pracowników szkolimy z podstawowej wiedzy zarówno poprzez wewnętrzny system szkoleń online jak i na żywo, w sklepie. To zespół jest odpowiedzialny za wdrożenie nowych kolegów i koleżanek do bieżącej pracy – dodaje ekspert.

Czy specjalizacja w sprzedaży ekożywności daje większe możliwości zatrudnienia? Na pewno liczba sklepów oferujących produkty wegetariańskie, bio czy wegańskie będzie rosła.

 

-------

* W 2017 roku wegetarianie stanowili 3% społeczeństwa (bad. Homo Homini), w 2010 -1 % (bad. CBOS),

** Raport „Żywność ekologiczna w Polsce 2018” IMAS INTERNATIONAL

 

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Kierownik Salonu

    G8 S.A.   Kielce, Galeria Echo    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   5 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: profesjonalne doradztwo Klientom w doborze mody męskiej, aktywna sprzedaż produktów i tworzenie pozytywnego doświadczenia zakupowego, dbałość o estetykę i prezentację produktów w salonie, prawidłowa i efektywna organizacja pracy salonu i pracowników, Oczekiwania: pasja do...
  • Kierownik sklepu Inmedio

    Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.   Kędzierzyn-Koźle    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Prowadzenie i zarządzanie sklepem Relay (art. spożywcze, alkohol, prasa, akcesoria) Realizacja sprzedaży w sklepie; Dbanie o profesjonalną obsługę Klienta; Budowanie i zarządzanie Zespołem;
  • Doradca Klienta

    G8 S.A.   Opole, CH Karolinka    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 7 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oferujemy: Możliwość pracy wśród pasjonatów z produktami marki premium; Krótki proces rekrutacyjny z pierwszym etapem odbywającym się online; Elastyczne godziny pracy i umowę o pracę już po pierwszym miesiącu; Szanse na rozwój i awans w strukturach firmy; Możliwość podnoszenia...
  • Kierownik Sprzedaży

    AGATA Spółka Akcyjna   Zielona Góra    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Realizacja planów sprzedaży; Raportowanie analizy sprzedaż przełożonym (Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora); Wdrażanie oraz szkolenie nowych pracowników; Tworzenie grafików pracy; Odpowiedzialność za pracę podległego zespołu...
  • Pracownik Hali (dział ryby)

    Selgros Cash&Carry   Łódź, Rokicińska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Pracownik hali

    Selgros Cash&Carry   Wrocław, Krakowska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!