Praca.pl Poradniki Studenci
Korporacje szukają pracowników – staż dla studentów

Korporacje szukają pracowników – staż dla studentów

 
Korporacje szukają pracowników – staż dla studentów

Staż dla studentów w korporacji

 

W poszukiwaniu pracowników duże firmy często zaglądają do budynków szkół wyższych. Konkursy, w których stawką jest staż w znanej korporacji, to już codzienność. Jednak zarówno studenci, jak i ich pracodawcy mają swoje wymagania. Ważną stroną są także akademie kształcące przyszłych stażystów. Coraz częściej firmy nawiązują z uczelniami stałą współpracę. Przykładem może być Politechnika Rzeszowska czy np. Uniwersytet Warszawski.

 

Staż jest jednym z ważniejszych etapów wkraczania na drogę kariery zawodowej. Pozwala bardzo szybko zweryfikować słuszność obranej ścieżki. Dzięki stażom w korporacjach pojawia się nie tylko możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, nabywania kompetencji stricte zawodowych. Wielkie firmy międzynarodowe to również liczne procedury wewnątrzzakładowe, współpraca z ludźmi na różnych etapach kariery, z odmiennym doświadczeniem, podejściem do życia i do swojej pracy. Staż dla studentów to szansa na wkroczenie do środowiska, w którym przyjdzie im w przyszłości funkcjonować.

 

Pracujący studenci – korzyści dla pracodawcy

 

Korzyści z takiej współpracy mają wszystkie strony. Uczelnia zyskuje na prestiżu, zapewniając miejsce na rynku pracy swoim wychowankom. Modyfikując program nauczania w oparciu o konsultacje z pracodawcami, akademie i uniwersytety przygotowują kompletnych pracowników.

 

Firma wyławia najzdolniejszych i nie robi tego w ciemno, lecz na podstawie współpracy, w trakcie trwania której ma możliwość sprawdzenia stażystów. Program pozwala na wprowadzenie ich w firmowe procedury, poznanie członków zespołu i zasad funkcjonowania firmy. Najlepszych stażystów przedsiębiorstwa najczęściej zatrudniają u siebie, mają więc niejako pośredni wpływ na kształtowanie profilu przyszłego pracownika.

 

Staż dla studentów dziennych – co zyskują

 

Zyskują także studenci, którzy mają bezpośredni dostęp do najnowszych technologii, odkryć naukowych, procesów, urządzeń, o których uczyli się często tylko w teorii. Uczelnie nawiązują współpracę z firmami krajowymi, ale też międzynarodowymi korporacjami. Staż za granicą dla studentów to często możliwość zdobycia doświadczenia, cenny wyjazd, którego nie mogliby zorganizować we własnym zakresie.

 

Wkroczenie w struktury firm oferujących staż daje również szansę na nawiązanie ważnych kontaktów biznesowych, które mogą okazać się niezwykle cenne w dalszych etapach kariery.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Prezydent Polski – jak zostać? Zarobki, kadencja

Czy każdy dorosły Polak może zostać prezydentem RP? Okazuje się, że wymienione w Konstytucji wymagania, jakie musi spełnić kandydat na prezydenta, nie są wygórowane. Jest kilka kryteriów, począwszy od obywatelstwa, przez odpowiedni wiek, po wielkość poparcia w społeczeństwie. Wyjaśniamy, kto może startować w następnych wyborach prezydenckich oraz ile zarabia głowa państwa.

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Jak zostać strażakiem zawodowym – cechy, zarobki

Strażacy to jedna z najbardziej szanowanych grup zawodowych w Polsce. W rankingu najbardziej poważanych zawodów SW Research (2024) zawód strażaka – po raz czwarty z rzędu – obronił pozycję lidera. Zarazem jest to zawód trudny, związany z dużym ryzykiem, i nie każdy może go podjąć. Wyjaśniamy, jak zdobyć pracę w Państwowej Straży Pożarnej oraz jak wygląda proces kwalifikacji.

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Doradcy zawodowi często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcesz pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Sprawdź, co napisać w takim dokumencie oraz kiedy warto go wysłać.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.