Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – początek czegoś nowego

 
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – co dalej

 

Każdy, kto choć raz otrzymał wypowiedzenie, doskonale wie, jak trudna to sytuacja. Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, to przede wszystkim początek i tylko od ciebie zależy, czy będzie to początek nowego, udanego zawodowego życia.

 

Zostałeś zwolniony? W twojej głowie kłębi się milion myśli. Co teraz? Czy, a jeśli tak – to kiedy, uda mi się znaleźć coś nowego? Dlaczego akurat ja straciłem pracę

 

Gdy opadną pierwsze emocje po otrzymaniu wypowiedzenia, warto na spokojnie zastanowić się i dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście przy utracie pracy niewielu z nas będzie umiało optymistycznie podejść do sprawy. Dla zdecydowanej większości teksty w stylu „to nie koniec świata”, „teraz czas pomyśleć o sobie”, „przecież nigdy nie lubiłeś tej pracy” czy „wreszcie będziesz mieć czas na spełnienie marzeń” odniosą raczej przeciwny skutek od zamierzonego. Jeśli jednak spojrzysz na sytuację utraty pracy z dystansem, może rzeczywiście okazać się, że otworzą się przed tobą zupełnie nowe szanse i możliwości.

 

Czas na zmianę zawodu

 

Jeśli po spokojnej, rzeczowej analizie dojdziesz do wniosku, że praca, którą właśnie straciłeś, faktycznie nie była szczytem twoich marzeń i tak naprawdę od dawna jej nie lubiłeś, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy nadal chcę pracować w tej branży?
- Czy naprawdę powinienem/powinnam szukać podobnego stanowiska?
- Czy moje zarobki były satysfakcjonujące?
- Czy lubiłem/lubiłam swoją pracę?


Być może odpowiedzi na te pytania sprawią, że pomyślisz o całkowitej zmianie kierunku i przekwalifikowaniu.

 

Przejście do innej branży wcale nie musi oznaczać długotrwałego i kosztownego procesu. Czas i pieniądze są zwykle dwoma głównymi czynnikami, które sprawiają, że odkładamy takie decyzje w nieskończoność. Właśnie dlatego utrata pracy, jakkolwiek trudna do zaakceptowania, jest – paradoksalnie – jednym z najlepszych momentów na takie zmiany. Zyskujesz niezbędny czas. O ile na studia podyplomowe potrzeba go więcej, o tyle na kurs zawodowy czy szkolenie potrzebujemy zwykle od kilku tygodni do ok. 3-4 miesięcy. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

 

Nowa praca - jaki zawód wybrać?   

 

Decyzji o wyborze nowego zawodu nigdy nie podejmujmy pochopnie, pod wpływem impulsu (np. informacji o wysokości zarobków na wybranym stanowisku lub w danej branży). Nawet jeśli już się zdecydowałeś, bo np. wybrany zawód jest mniej lub bardziej powiązany z twoją dotychczasową branżą, umiejętnościami lub hobby, wcześniej warto dokładnie przeanalizować sytuację. W jaki sposób?

 

Po pierwsze – przejrzeć dostępne ogłoszenia i oferty pracy. Należy także zawrócić uwagę na sytuację gospodarczą w twoim regionie – kierunki rozwoju, dostępność środków unijnych, plany inwestycyjne istniejących firm i tych, które dopiero zamierzają otworzyć swoje siedziby.  

 

Po drugie – zasięgnąć języka, popytać znajomych, poszukać osób pracujących w danym zawodzie, skorzystać z sieci kontaktów w mediach społecznościowych i porozmawiać o realiach panujących w danej branży. Może się bowiem okazać, że rozmijają się one z twoimi dotychczasowymi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

 

Po trzecie – poszukać nowych ścieżek i możliwości. Warto też bardzo dokładnie przeanalizować obowiązujące trendy na rynku pracy. Co jakiś czas w mediach pojawiają się różne analizy i listy tzw. zawodów przyszłości. Takie raporty mogą być świetną inspiracją dla osób szukających nowego pomysłu na siebie.

 

Jak znaleźć nową pracę?

 

Jeśli pracowałeś w nieprzyszłościowej branży, chciałbyś to zmienić i przekwalifikować się, ale nie do końca potrafisz zdecydować w jakim kierunku, warto zasięgnąć opinii doradcy zawodowego. To on pomoże ci znaleźć twoje mocne strony i kluczowe kompetencje. Doradzi, które umiejętności warto uzupełnić, wskaże możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podpowie np. czy twoje pomysły są zbieżne z aktualnymi trendami na rynku pracy w regionie lub, czy masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.

 

Gdy już podejmiesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, czas na wybór odpowiedniego sposobu. Przy wyborze kursu zawodowego czy szkolenia warto zwrócić uwagę na jednostki organizujące zajęcia – jak długo działają na rynku, jakie jest praktyczne doświadczenie kadry, jakie zdobyli certyfikaty i zaświadczenia, jak wygląda szczegółowy program zajęć.

 

Zawsze należy pamiętać, że utrata pracy, stres związany z otrzymaniem wypowiedzenia, nigdy nie powinny nas paraliżować i blokować kolejnych kroków zawodowych. To co było przykrym doświadczeniem może okazać się cenna lekcją, niezbędną do znalezienia wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz / Położna/ Położnik / Ratownik Medyczny / Opiekun Medyczny / Technik Analityki Medycznej

    Synevo Sp. z o.o.   Rybnik, ul. Reymonta 50    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie
    5 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa Pacjentów w Punkcie Pobrań; Wykonywanie czynności medycznych w zakresie działania Punktu Pobrań; Prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie ze standardami Punktu Pobrań; Obsługa kasy fiskalnej i systemu komputerowego do obsługi Pacjentów.
  • Kierownik Pionu Instalacji Sanitarnych

    NES Global Talent   Poznań    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   17 000 - 24 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Koordynacja ofertowania oraz optymalizacja rozwiązań w zakresie instalacji sanitarnych; Zarządzanie zespołem i wprowadzanie usprawnień w zespole; Prowadzenie negocjacji z podwykonawcami; Prowadzenie nadzoru nad realizacją inwestycji;
  • NES Global Talent
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zadania: Projektowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych; Doskonalenie istniejących rozwiązań technicznych; Sprawowanie technicznego nadzoru nad projektami w trakcie ich realizacji; Opracowywanie dokumentacji techniczno-projektowej; Samodzielne koordynowanie realizacji projektu obejmujące...
  • Kierownik Robót Budowlanych

    NES Global Talent   Poznań    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Wybór, kontrola, rozliczenie oraz koordynacja podwykonawców; Udział w przygotowaniu i negocjacjach kontraktów; Rozliczenie kontraktu zgodnie z harmonogramem i budżetem; Przeprowadzenie procesu ofertowego, negocjacje; Przygotowanie procesu budowy od przejęcia placu budowy...
  • Magazynier / Mechanik - Silniki Morskie

    Baltic Spares Service Sp. z o.o.   Gdańsk, Osowa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska pakowanie i przygotowywanie części silników morskich do wysyłki; rozkładanie części na regały; konserwacja i weryfikacja części; mycie i regeneracja części; dobór właściwych części na podstawie specyfikacji; dbanie o porządek w magazynie; kontrola stanów...
  • Lakiernik / Blacharz – Pomocnik lakiernika

    BAS Holding   Holandia   
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Drobne naprawy blacharskie; Wymiana i naprawa uszkodzonych części; Oklejanie pojazdu przed lakierowaniem; Przygotowanie elementów nadwozia do malowania; Malowanie pojazdów; Polerowanie pojazdów;

Najnowsze artykuły

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.