Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Utrata pracy - powody utraty pracy, skutki

Utrata pracy - powody utraty pracy, skutki

 
Utrata pracy - powody utraty pracy, skutki

Utrata pracy a Kodeks pracy


Zwolnienie z pracy może dosięgnąć każdego, dlatego warto znać swoje prawa. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy. Jedną z przyczyn może być np.  ogłoszenie upadłości firmy.  
Nie jest to jednak równoznaczne z ustaniem stosunku pracy. Najpierw przedsiębiorca jest zobowiązany do wręczenia podwładnym pisemnych wypowiedzeń lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Warto jednak pamiętać, że prawo pracy daje przedsiębiorcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1. Zatrudnieni mogą wtedy domagać się wypłaty odszkodowania, ale muszą być świadomi, że w przypadku ogłoszenia upadłości zostają pozbawieni ochrony przed zwolnieniem (zapis ten dotyczy także kobiet w ciąży, pracowników na L4 oraz osób w wieku przedemerytalnym).

Jeżeli właściciel firmy zerwał umowę o pracę, a my uważamy, że nie było ku temu podstaw, to istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie lub przywrócenie na dane stanowisko. Według artykułu 264. Kodeksu pracy: „odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę”. Taki sam termin dotyczy żądania przywrócenia.

 

Utrata pracy - najczęstsze powody


Z jakich powodów przedsiębiorcy decydują się na wypowiedzenie umowy? Kodeks pracy mówi, że przyczyną zwolnienia może być ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, przy czym nie jest dokładnie określone, co oznacza ten termin. Najczęściej jednak zalicza się tutaj:

    • częste zaniedbywanie obowiązków,
    • notoryczne spóźnianie się,
    • przychodzenie do firmy pod wpływem alkoholu,
    • ujawnienie tajemnicy służbowej,
    • kradzież sprzętów firmowych,
    • nieusprawiedliwiona nieobecność,
    • samowolne opuszczenie stanowiska pracy,
    • działanie na szkodę firmy.

Bardzo często świeżo zatrudniony podwładny nie potrafi się zintegrować się z zespołem, dlatego współpraca nie przebiega owocnie. W takiej sytuacji przełożony może podjąć decyzję o nieprzedłużaniu umowy. Właśnie dlatego stosowana jest umowa na okres próbny, która ma zweryfikować, czy nowa osoba rzeczywiście pasuje na dane stanowisko.

 

Straciłem pracę i co dalej - negatywne skutki


Jeżeli straciliśmy pracę, trzeba wziąć głęboki oddech i spokojnie przemyśleć położenie, w jakim się znaleźliśmy. Oczywiście odbije się to na naszych finansach, dlatego trzeba się wziąć w garść i zacząć działać.
Poszukiwanie nowej posady warto rozpocząć od aktualizacji CV. Trzeba się także zastanowić się, jak wytłumaczymy na rozmowie kwalifikacyjnej  zaistniałą sytuację (zwłaszcza jeżeli zwolnienie nastąpiło z naszej winy).

Problem może pojawić się także w momencie, gdy przez dłuższy czas nie znaleźliśmy nowego zatrudnienia. Odbije się to nie tylko na naszym domowym budżecie, ale również na zdrowiu psychicznym. Długotrwały stres związany z bezrobociem może nawet spowodować depresję, która jest bardzo ciężką chorobą.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.