Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Bądź mobilny i szukaj mobilnie

Bądź mobilny i szukaj mobilnie

 
Bądź mobilny i szukaj mobilnie

Jak być mobilnym kandydatem?

Słowo „mobilnie” ma w rekrutacji wiele znaczeń. Z jednej strony może oznaczać kandydata, który jest otwarty na możliwość relokacji i zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę, z drugiej może oznaczać osobę zainteresowaną pracą, która wykonywana będzie poza biurem – np. w terenie bądź w domu kandydata, a z trzeciej oznacza osobę, która jest gotowana to, by reagować na zmiany na rynku pracy i aktywnie szukać pracy w każdej sytuacji. W tym artykule chcemy skupić się na tym trzecim aspekcie Twojej mobilności , czyli tym, jak dzięki wykorzystaniu telefonu i tabletu oraz internetu, możesz być aktywny na rynku pracy w zasadzie zawsze.

Mobilny kandydat ma:

• Skonfigurowanego na swojej komórce maila, by zawsze dostawać powiadomienia o nowej poczcie,
• Serwis rekrutacyjny Praca.pl w „ulubionych”, z którego może korzystać w każdej sytuacji,
• Ustawione powiadomienia o nowych ofertach pracy na Praca.pl, zgodnych z jego preferencjami
• Własne CV w formacie .pdf zapisane zarówno na komórce jak i dostępne w chmurze,
• Kompletny i dopracowany profil na Praca.pl
• Profil w profesjonalnej sieci społecznościowej, pozwalający odnaleźć kandydata rekruterowi,
• CV dostępne online w formie responsywnej (np. w formie własnej strony internetowej czy prezentacji np. w Sway), które może być oglądane przez rekrutera na tablecie czy komórce,
• Świadomie budowany wizerunek w social media, który pozwala na to, by rekruter odnalazł tylko te informacje, które kandydat zaplanował.

Jak szukać pracy mobilnie?

Bycie mobilnym kandydatem to nie wszystko. Trzeba również mobilnie szukać pracy. Jak to robić?

• Wykorzystuj wolne chwile i momenty na to, by budować swoją karierę. Przeglądaj ogłoszenia w serwisach rekrutacyjnych jak Praca.pl, ustawiaj powiadomienia o nowych ofertach z interesujących cię branż,
• Nie odkładaj na później – aplikuj z poziomu komórki wysyłając CV nawet z autobusu czy kolejki,
• Odpowiadaj dynamicznie na wiadomości od rekruterów,
• Nie trać czasu na dojazdy – za pomocą loklana.praca.pl sprawdź oferty z interesującej cię okolicy
• Przeglądaj profile firm w katalogu pracodawców na Praca.pl, by być na bieżąco z rekrutacjami interesujących cię firm,
• Podtrzymuj kontakty z byłymi pracownikami firmy czatując z nimi i lubiąc ich statusy,
• Buduj sieć kontaktów poprzez networking – zarówno w profesjonalnych serwisach jak i prywatnie,
• Polub profile firm, do których chcesz się dostać i ustaw powiadomienia z nich jako priorytetowe. Bądź aktywny na ich profilach,
• Bądź otwarty na nowe możliwości i technologie w rekrutacji – nie bój się rozmów kwalifikacyjnych online, bądź otwarty na czat z rekruterem,
• Korzystaj z czatów, które firmy mają na swoich stronach, by dowiedzieć się więcej o stanowisku pracy.

Co możesz zrobić mobilnie dla swojej kariery w ciągu 15 minut?

Stojąc w kolejce do lekarza czy kasy w hipermarkecie, jadąc do pracy autobusem czy czekając na partnera w sklepie, mamy dodatkowe 10-15 minut, które najczęściej marnujemy przeglądając Facebook’a, „scrollując newsy” czy oglądając filmiki na Youtube. A przecież takie 15 minut można doskonale wykorzystać na budowanie własnej kariery:

• Przeglądnij nowe ogłoszenia o pracę w serwisie Praca.pl i wyślij aplikacje na interesujące cię oferty,
• Zaloguj się na LinkedIn i potwierdź umiejętności swoim znajomym. W ramach rewanżu, na pewno potwierdzą oni Twoje,
• Sprawdź czy ktoś z twoich znajomych jest w serwisie i dołącz go do sieci kontaktów,
• Zgoogluj się i zobacz, czy wyniki wyszukiwania jakie znajdujesz na swój temat, pozytywnie budują twoją karierę,
• Znajdź ciekawy artykuł branżowy i udostępnij go na swoim profilu publicznie (dzięki temu budujesz swój ekspercki wizerunek),
• Odpisuj na maile od rekruterów – błyskawicznie i od razu jak tylko je otrzymasz. Budujesz wtedy wizerunek osoby aktywnej i dynamicznej,
• Wejdź na strony www swoich ulubionych firm i sprawdź, czy nie pojawiły się bezpośrednio na ich stronach nowe oferty pracy,
• Zaktualizuj swój profil w serwisie Praca.pl by łatwiej dać się znaleźć
• Przeczytaj nowe porady na temat budowania kariery w naszym poradniku Praca.pl 2017, który możesz pobrać również na komórkę bądź tablet.

Uważaj na mobilne zagrożenia

Dostęp do sieci zawsze i wszędzie niesie ze sobą również szereg zagrożeń. Pod koniec roku, głośno zrobiło się o rosyjskim fotografie Yegorze Tsvetkov, który wykonał kilkadziesiąt zdjęć przypadkowym osobom spotkanym w metrze, a następnie wykorzystując program do rozpoznawania twarzy FindFace odszukał wszystkie informacje na ich temat dostępne publicznie. Projekt „Your Face is Big Data” ujawnił, że aż 70% osób można było znaleźć w świecie social media a poziom szczegółowości informacji, jakie zdobył fotograf zdumiewały. Do tego okazało się, że to, co prezentujemy w social media ma naprawdę niewiele wspólnego z tym, jacy jesteśmy w rzeczywistości.
Twoja marka osobista, jeśli ma pomóc ci w budowaniu kariery musi być spójna i powinna odzwierciedlać oraz podkreślać te twoje unikatowe cechy, które są twoją przewagą konkurencyjną. Dlatego nie powinieneś wciskać przycisku „Udostępnij” bądź „Lubię to” bez pełnej świadomości tego, jaki może mieć to wpływ na twój wizerunek.

Uważaj na:

• Aktualizowanie własnych statusów bez zastanawianie się nad tym gdzie i z kim jesteś oraz komu udostępniasz informacje o sobie (o wpadkę, kiedy życzliwy kolega z pracy doniesie szefowi, że zamiast zwijać się z bólu w domu , bo podobno bolał cię brzuch śmigasz na rowerze w Beskidach nie trudno),
• Upublicznianie swoich poglądów religijnych i politycznych, wyznawanych wartości. Rób to jedynie w gronie znajomych. Nie ma potrzeby, by wiedział o nich cały świat (tym bardziej rekruter),  
• Dodawanie do grona znajomych i kontaktów osób, których kompletnie nie znasz, nie wiesz kim są i nie wiesz czy znajomość z nimi (nawet wirtualna) może nie być twoim „gwoździem do zawodowej trumny”.

Telefon, tablet, odrobina wolnego czasu i już możesz dbać o własną karierę. Wykorzystuj możliwości bycia online w zasadzie wszędzie do tego, by świadomie, dynamicznie i efektywnie zarządzać swoją karierą z Praca.pl.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.