Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
O świadomym planowaniu kariery

O świadomym planowaniu kariery

 
O świadomym planowaniu kariery

1. Brak wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach
Czy jesteś kreatywny? Energiczny? Dobrze się komunikujesz? Na takie pytania 99% ludzi odpowie „tak”. Brak wiedzy o tym, w czym możemy być dobrzy, co lubimy robić, a co – mimo tego, że nas interesuje – kompletnie nam nie wychodzi, powoduje, że wybieramy zawód, w którym nie jesteśmy w stanie się zrealizować, który do nas nie pasuje i którego wymagania stają się obciążeniem.

2. Opieranie się na stereotypach dotyczących pracy
„Nie będę pracować w sprzedaży, bo to akwizycja”, „Własny biznes wymaga ogromnych inwestycji”, „W tej branży pracę można dostać tylko po znajomości” – stereotypy i uprzedzenia powodują, że odrzucamy te obszary, w których moglibyśmy świetnie się sprawdzić.

3. Zgoda na to, by ktoś inny podjął za nas decyzję
„Poszedłem na prawo, bo w mojej rodzinie wszyscy są prawnikami”, „Doradzili mi informatykę” – warto słuchać opinii innych, ale koniecznie trzeba słuchać również siebie. To przecież Twoje życie, w którym powinieneś spełniać swoje oczekiwania i ambicje, a nie oczekiwania wszystkich ludzi dookoła.

4. Jednostronny wybór kariery
„Interesuję się historią, zatem będę archeologiem”, „Pójdę na informatykę, bo po tym jest praca” – jednostronne kryterium oparte o zainteresowania czy prognozowane zarobki to prosta droga do frustracji. Wybrana ścieżka może być przecież niezgodna z naszym potencjałem, rynkiem pracy czy fizycznymi możliwościami.

5. Brak wiedzy o realiach pracy
Kolejny błąd to opieranie się na opiniach i wyobrażeniach o danym zawodzie. Szukanie Świętego Graala w postaci pracy marzeń i przekonanie, że jeśli się kocha to, co się lubi, to każdy dzień w pracy będzie pasmem szczęśliwości. Tymczasem nawet osoby lubiące swoją pracę przyznają się do gorszych i trudniejszych dni. Aby wiedzieć, jak wygląda dany zawód, najlepiej sprawdzić go w praktyce – np. poprzez praktyki.

Na co zwracać uwagę przy planowaniu kariery?
Jim Collins proponuje jasny sposób wyboru kariery. Tam, gdzie okręgi się przecinają, znajdziesz klucz do swojej udanej kariery zawodowej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Wykorzystaj te narzędzia:

Pomoc Biur Karier
Większość uczelnianych Biur Karier posiada programy wspierające studentów w podejmowaniu decyzji zawodowych. Są to najczęściej spotkania diagnozujące mocne strony i potencjał kandydata oraz szkolenia i sesje coachingowe.

Praktyki i staże
Okres studiów to świetny czas na to, by zbierać doświadczenia. I to nie tylko po to, by wpisać je w CV, ale również po to, by sprawdzić, w jakich pracach czujemy się najlepiej. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego kierunku, ale wybierać praktyki tak, by były jak najbardziej różnorodne. Spróbować tego, jak smakuje praca w korporacji i w małej firmie. W biurze i w terenie. W zespole i samodzielnie. Jedynie realne doświadczenie może dać nam faktyczny obraz tego, jak od środka wygląda konkretna praca.

Zewnętrzni doradcy / literatura
Coraz większa świadomość społeczna tego, jak ważna do szczęśliwego życia jest satysfakjonująca kariera, sprawiła, że na rynku pracy pojawiły się zarówno osoby wspierające rozwój kariery, jak i spora ilość literatury, która mówi o tym, jak rozpoznać i uwolnić swój potencjał. Coaching bardziej przyda się osobie posiadającej doświadczenie zawodowe.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.