Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Straciłeś pracę - co dalej?

Straciłeś pracę - co dalej?

 
Straciłeś pracę - co dalej?

Polak w pracy zmian nie lubi
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Praca.pl, przy zmianie pracy najwięcej obaw budzą nowe obowiązki oraz zmieniające się środowisko zawodowe. 37 proc. pracowników obawia się, że nie poradzi sobie z nowymi zadaniami, a 34 proc. martwi się, że atmosfera w nowym miejscu pracy nie będzie wystarczająco dobra. Prawie co czwarty Polak niepokoi się, że zaburzone zostanie jego poczucie stabilizacji w życiu, a 6 proc. respondentów ma obawy, że nie będzie się umiało dogadać z nowym szefem.

Z pewnością najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Przymusowa zmiana pracy zmusza osoby do wychodzenia ze swojej strefy komfortu, redefiniowania swoich celów i szukania nowych możliwości rozwoju. Utrata pracy nie jest sytuacją, na którą pracownicy czekają z utęsknieniem, jednak pozwala im pochylić się nad swym dotychczasowym życiem i przeanalizować swoją ścieżkę kariery. A dla niektórych z nich zmiana to najlepsze, co się im może w życiu przydarzyć.

Nie jesteś ofiarą
Ilu pracowników, tyle powodów do zwolnień. Ważne jednak, żeby po utracie pracy wyciągnąć wnioski ze swojego postępowania i nie przyjąć roli ofiary. Jeżeli znalazłeś się więc w tej niecodziennej sytuacji – bądź czujny. Okoliczności mogą nie sprzyjać zachowaniu spokoju i rozsądku – w końcu jako pracownik tracisz swoje dotychczasowe status quo. Ponadto wiadomość o Twoich zawodowych zmianach może rozejść się z prędkością błyskawicy i nieść ze sobą trudne pytania ze strony najbliższego otoczenia.

Nie możesz się jednak poddać negatywnym odczuciom – lepiej stawić im czoła. Bo choć życie rozumiemy wstecz, a przeżywamy w przód, sztuką jest zatrzymanie się na chwili obecnej i zaakceptowanie rzeczywistości – takiej, jaka jest. Masz teraz doskonałą okazję, aby zacząć wszystko od nowa. Dlatego zanim zaczniesz aktywne poszukiwanie pracy, poświęć trochę czasu sobie i wycisz negatywne emocje. Jeżeli Twoja praca należała do wyczerpujących i stresujących – pozwól sobie ma krótki odpoczynek. Spędź czas z najbliższymi, porozmawiaj z nimi o nowej sytuacji i nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.

Dopełnij formalności i nie pal za sobą mostów
Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie, przeglądnij uważnie warunki rozwiązania umowy, które zaproponował Ci pracodawca. W razie wątpliwości poradź się prawnika lub sprawdź, czy któryś z Twoich znajomych nie zna się przypadkiem na prawie pracy. Może się bowiem okazać, że okoliczności będą sprzyjać wynegocjowaniu lepszych warunków – np. większej odprawy lub zmodyfikowaniu informacji, które znajdują się w uzasadnieniu Twojego zwolnienia z pracy.

Jeżeli rozstajesz się z pracodawcą w zgodzie, nie bój się go poprosić o referencje. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa, że uda Ci się je zdobyć. Niezależnie jednak od przyczyn, z powodu których żegnasz się z obecną firmą, postaraj się zachować do końca profesjonalizm i klasę. Twoje zachowanie będzie miało wpływ nie tylko na aktualne działania pracodawcy. Ono wpłynie na jego ewentualne przyszłe propozycje współpracy oraz na Twoją reputację wśród pozostałych pracowników. Dobry kontakt z nimi może Ci ułatwić szybsze znalezienie nowej firmy i zaowocować kolejnymi rekomendacjami. Dlatego pamiętaj: Twoim priorytetem powinna być minimalizacja strat i pozostawienie po sobie jak najlepszego wrażenia.

Przygotuj zaplecze do swoich działań
Gdy emocje już opadną, czas wziąć się w garść i zrobić porządne rozeznanie na rynku pracy. Zastanów się więc nad tym, czego chcesz od życia i pracy oraz w jaki sposób możesz to osiągnąć. Następnie skonfrontuj swoją wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności z aktualnymi oczekiwaniami pracodawców. Weź pod uwagę także swoje możliwości finansowe. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz się przekwalifikować lub odświeżyć bądź poszerzyć swoją wiedzę w jakiejś dziedzinie, rozważ udział w dodatkowych kursach lub szkoleniach i innych aktywnościach, które pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonego celu. Nie marnuj czasu spędzonego bez pracy – przerwy w CV dużo łatwiej obronić, gdy robi się coś bardziej wartościowego niż tylko przeglądanie nowych ogłoszeń o pracę.

Zadbaj także o kwestie czysto formalne – zarejestruj się w urzędzie pracy i skorzystaj z prawa do ubezpieczenia oraz ewentualnego zasiłku. Czym prędzej zaktualizuj swoje CV oraz informacje, które zamieszczasz w najpopularniejszych portalach rekrutacyjnych, jak np. Praca.pl, oraz w serwisach społecznościowych dla profesjonalistów. Przygotuj dokumenty, które mogą Ci się przydać w procesie rekrutacji – dyplomy, certyfikaty, świadectwa pracy oraz referencje od osób, które mogą Cię polecić. Pamiętaj, że wielu pracodawców przed zaproszeniem kandydata na rozmowę kwalifikacyjną sprawdza, co na jego temat można przeczytać w Google. Zobacz więc, co wyszukiwarka mówi o Tobie i przeanalizuj wpisy z trzech ostatnich stron wyszukiwania. Jeżeli znajdziesz jakieś informacje, które mogą stać się plamą na Twoim wizerunku, postaraj się doprowadzić do ich usunięcia.



Bądź aktywny i pomocny
Zmobilizuj się do systematycznego poszukiwania pracy. Stwórz szczegółowy plan swojego „roboczego” dnia i określ czas, jaki powinieneś poświęcić na przeglądanie nowych ogłoszeń, wysyłanie aplikacji, czytanie informacji branżowych czy nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z siecią Twoich kontaktów zawodowych. Szukaj również okazji do osobistych spotkań oraz do publicznego wypowiadania się w kwestiach, na których się dobrze znasz – warto, abyś został zapamiętany jako specjalista w swojej dziedzinie. W tym celu korzystaj śmiało z możliwości, jakie daje Ci sieć – zaglądaj na branżowe blogi eksperckie oraz czytaj i komentuj (na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn) wpisy osób istotnych w Twojej branży.

Zrób coś dla siebie
Bycie osobą bezrobotną jest – obok śmierci kogoś bliskiego i rozwodu – jedną z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu. A w najgorszym przypadku może się ona nawet skończyć depresją. To ważne więc, abyś w tym szczególnym czasie poświęcił sporo uwagi nie tylko poszukiwaniu nowego pracodawcy, ale również swojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Dlatego znajdź czas na relaks, spotkania ze znajomymi i hobby, na które od dawna nie miałeś czasu. Nieważne, czy malujesz, szyjesz, piszesz czy sklejasz modele – pielęgnowanie swoich pasji poprawia samopoczucie i zwiększa satysfakcję z życia, jakie prowadzisz. Pamiętaj jednak, że równie ważna jest aktywność fizyczna! Brak ruchu działa niekorzystnie na kręgosłup i prowadzi do zmniejszenia elastyczności mięśni pleców, szyi czy barków. Dlatego zadaj sobie pytanie, jaka forma aktywności sprawia Ci największą frajdę i wybierz taki rodzaj sportu, który pasuje do Ciebie najlepiej.

Aby radzić sobie z codziennym stresem powodowanym przez brak pracy, stosuj też techniki relaksu i regeneracji. Praktykuj ćwiczenia oddechowe, słuchaj ulubionej muzyki, medytuj i zadbaj o zdrowy sen.
I choć czasem może Ci brakować siły i motywacji, staraj się nie poddawać! Jeżeli będziesz wierzyć w siebie i nie stracisz kontaktu z innymi ludźmi – na pewno prędzej czy później nowa praca się znajdzie.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.