Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

 
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

Dlaczego Polacy zmieniają pracę?
Pracę zmieniamy coraz częściej. Według badań Randstad „Monitor Rynku Pracy” w ostatnim półroczu pracę zmieniło aż 27% zatrudnionych. Główne powody zmiany to chęć wyższych zarobków, lepsze warunki pracy, chęć awansu czy rozwoju zawodowego. Statystycznie, zmieniamy pracę częściej niż pracownicy zachodnich krajów Europy. Często jednak robimy to nieudolnie i bez przygotowania. W efekcie wpadamy z deszczu pod rynnę.

Kiedy warto zmienić pracę?

Kiedy nie mamy już możliwości rozwoju.
Jednocześnie mamy pewność, że faktycznie wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie mógłby nam dać obecny pracodawca – zgłosiliśmy chęć udziału w szkoleniach, aplikowaliśmy na wyższe stanowiska, rozmawialiśmy z menedżerem o tym, że chcemy bardziej odpowiedzialnych i wymagających zadań.

Kiedy nie mamy szans na podwyżkę bądź nasza płaca nie jest rynkowa,
ale jednocześnie wiemy, że nie możemy liczyć na podwyżkę w obecnej pracy, bo szef nam odmówił. Błędem jest zwalnianie się, kiedy nawet nie wiemy, czy na wyższą pensję mamy szansę czy nie.

Kiedy zabija nas stres w pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że poziom odczuwanego stresu w dużej mierze zależy od naszej osobowości. Mówiąc wprost, niektórzy stresują się mniej a inni bardziej. Jeśli należysz do tej drugiej grupy w nowej pracy też będziesz się stresować. Zanim się zatem zwolnisz, spróbuj najpierw zapanować nad stresem w obecnej pracy i popracować nad jego redukcją.

Kiedy praca, którą wykonujemy, po prostu nas nie satysfakcjonuje. Nie dostrzegamy sensu w naszych codziennych obowiązkach, mamy poczucie braku celowości, tkwienia w impasie. Taką sytuację warto zmienić, ale by zrobić to dobrze, trzeba najpierw obrać jakiś konkretny kierunek. Zastanowić się, jakie są nasze cele zawodowe
 i co chcemy robić. Zmiana pracy tylko po to, by coś zmienić, to zachowanie skoczka – szybko staniemy
 w obliczu identycznej sytuacji związanej z brakiem satysfakcji.

Co przemyśleć przed podjęciem decyzji o zmianie pracy?

Co naprawdę w obecnej pracy nam przeszkadza? Czy jest to tylko płaca, warunki pracy, atmosfera, brak poczucia sensu wykonywanych zadań a może szef? Uświadomienie sobie tego, co nas demotywuje, jest podstawą do tego, by przy wyborze kolejnej firmy nie popełnić błędu. Jakie warunki pracy najbardziej nam odpowiadają? Godziny pracy, długość dojazdu do domu, standard biura, tryb pracy, forma umowy – innymi słowy, co jest dla nas plusem, na co możemy się zgodzić, a co ewidentnie nas demotywuje? Z jakimi zadaniami mamy trudności, a jakie dają nam satysfakcję? Co lubimy robić, a czego robić nie chcemy? W czym pragniemy się rozwijać i jakie kompetencje zdobywać? Gdzie chcemy dojść za kilka lat i do jakiego środowiska musimy trafić, by było to możliwe?

Pod względem zmiany pracy pracowników można podzielić na 4 typy. Którym jesteś?
Świerszcze – skaczą z pracy do pracy, zdobywając coraz to nowe doświadczenia. Często nie wiedzą, czego szukają i jakie są ich cele zawodowe. Zmiana pracy najczęściej wynika z nudy, rozczarowania firmą lub obowiązkami. Oczekują, że to firma dopasuje się do nich.
Krowy – dużo muczą, narzekają, ale stoją w miejscu i pozwalają się doić. To te osoby, które choć przebąkują o zmianie pracy, latami tkwią w jednym miejscu i nie podejmują żadnych decyzji o zmianie.
Krokodyle – to cierpliwe osobniki. Zamiast aktywnie się angażować, czekają, aż okazja sama do nich przypłynie. Metoda dobra i dająca niezłe możliwości, ale tylko w sytuacji, kiedy jezioro pełne jest dobrych ofert, a krokodyl uzbrojony jest po zęby.
Koty – pozornie cierpliwe i łagodne, myślą strategicznie i wykorzystują każdą okazję do polowania. Nie łaszą się na byle zabawki, ale tłustej myszce nie pozwolą przejść koło nosa.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.