Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

 
Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy praca po znajomości uważana była za jedyny możliwy sposób znalezienia zatrudnienia. Rynek pracy jest otwarty i bardzo elastyczny, a dla pracodawców ważne są przede wszystkim twarde umiejętności i wiedza kandydata. W zależności od branży, w jakiej szukasz zatrudnienia, musisz liczyć się z większą lub mniejszą konkurencją w rekrutacji, ale pamiętaj, że dobra praca bez znajomości leży w zasięgu Twojej ręki. Jak ją zdobyć?

 

Napisz dobre CV

 

Zamiast czekać na "załatwienie pracy" przez kogokolwiek innego, skoncentruj się na samodzielnym działaniu.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy? Od przygotowania CV. To podstawowy dokument, bez którego trudno będzie Ci znaleźć zatrudnienie, także takie z polecenia.

 

Życiorys powinien pokazywać profesjonalizm kandydata. To dokument formalny, musi więc zawierać określone informacje, z drugiej strony dobrze, jeśli czymś się wyróżnia i pozwala się zapamiętać. Nie oznacza to jednak konieczności sporządzania niezwykle wyszukanych CV – nagrywania wideo, przygotowywania całej strony internetowej itp. Takie rozwiązania sprawdzą się oczywiście w aplikacji na kreatywne stanowiska, jednak w większości przypadków dobre CV oznacza po prostu bezbłędny, przejrzysty dokument, przedstawiający przebieg kariery, wykształcenie i kompetencje kandydata.

 

Przydatnym narzędziem w pisaniu curriculum vitae jest kreator CV. Daje on możliwość przygotowania dokumentu wg schematu. W efekcie otrzymujemy życiorys o przejrzystym układzie, zawierający wszystko, co niezbędne, aby wysłać aplikację.

 

Regularnie przeglądaj oferty pracy

 

Działaj systematycznie! Regularne przeglądanie ofert ułatwią Ci opcje dostępne na portalu rekrutacyjnym. Zakładając bezpłatne konto na praca.pl, zyskasz dostęp do profilu kandydata, który umożliwia szybkie przesyłanie zgłoszeń, przeglądanie historii aplikacji, ustawienie job alertu, czyli powiadomień o nowych ofertach pracy.

W utrzymaniu stałej motywacji pomóc może wyznaczenie sobie choćby kilkunastu minut dziennie lub kilka razy w tygodniu na przeglądanie strony z ofertami pracy.

 

Pokaż zainteresowanie branżą

 

Trzymaj rękę na pulsie, śledź nowinki, bierz udział w branżowych wydarzeniach, targach pracy. Postawienie na specjalizację naprawdę się opłaca. Dodatkowo znajomość branży pozwala zdobyć cenne punkty na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Zbuduj sieć kontaktów

 

Szukanie pracy nie sprowadza się wyłącznie do napisania CV i masowego rozsyłania aplikacji. Obecnie możesz w łatwy sposób nawiązać nowe znajomości z pracownikami w danej branży. Bywa też tak, że rekruterzy sami odzywają się z propozycjami pracy do osób, które mają dobry wizerunek w sieci.

 

Dzięki obecności na platformach społecznościowych, forach branżowych itd. masz świetną możliwość, aby stworzyć sieć kontaktów przydatną w szukaniu pracy. Warto przy tym zadbać o personal branding, czyli budowanie marki osobistej. Chwal się zatem sukcesami zawodowymi, udostępniaj ciekawe, eksperckie publikacje na swoim profilu, udzielaj się w dyskusjach prowadzonych na temat branży. Pokaż, że jesteś profesjonalistą. Nawiązane przy okazji nowe znajomości bywają bardzo cenne, kiedy szuka się zatrudnienia, a zdanie "znalazłem pracę po znajomości" nabiera innego niż zazwyczaj znaczenia.

 

Rozwijaj się

 

Rynek pracy w Polsce zmienia się z roku na rok. Pandemia pokazała, jak ważna jest elastyczność, zdolność do szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Dlatego postaw na swój rozwój! Tym bardziej że dzięki kursom i szkoleniom online, publikacjom na internetowych stronach, wiele informacji możesz zdobyć, nie wychodząc z domu, a nauka nie musi wiązać się z dużymi kosztami.

 

Dobrą taktyką jest analiza zapotrzebowania pracodawców (np. w Barometrze zawodów), przejrzenie ofert pracy na dane stanowisko i sprawdzenie, czy spełnia się wszystkie wymogi. Być może kluczem do sukcesu w poszukiwaniu nowej pracy jest doszlifowanie języka angielskiego albo zdobycie dodatkowych uprawnień w jakiejś dziedzinie...

 

Bądź cierpliwy!

 

Choć oczywiście istnieje szansa, że już po pierwszej wysłanej aplikacji otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która zakończy się sukcesem, to jednak bardzo optymistyczny scenariusz. Dlatego warto wyposażyć się w cierpliwość. Okres poszukiwania pracy wynosi średnio ok. 2-3 miesiące, ale trzeba mieć świadomość, że w niektórych branżach czas ten jest znacznie dłuższy lub przeciwnie – brakuje chętnych i praca możliwa jest od zaraz.

 

Jeśli jednak poszukiwania wciąż się przedłużają, a kolejne wysłane aplikacje pozostają bez odpowiedzi, należy spróbować znaleźć problem. Przeszkody bywają różnorodne – np. dyskredytujący błąd w CV, ubieganie się o stanowiska, na które nie masz kwalifikacji albo brak zapotrzebowania pracodawców w danym regionie. Warto też pamiętać, że po pomoc można zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy. Nie chodzi wyłącznie o zasiłek dla bezrobotnych. W PUP można również umówić się na bezpłatne spotkanie z doradcą zawodowym, wziąć udział w szkoleniach itd. W urzędzie zarejestrują się zarówno osoby bezrobotne, jak i zatrudnione, ale poszukujące pracy.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Inżynier Wsparcia Technicznego

    IGE+XAO Polska sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Poszukujemy zorientowanego na karierę inżyniera elektrotechnika/energetyka, który wzmocni nasz zespół After Sales w Krakowie, skąd obsługujemy klientów w Polsce i w Europie Środkowowschodniej. Gwarantujemy szeroki zakres intensywnych szkoleń wdrożeniowych, które są prowadzone przez...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.