Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

 
Przekwalifikowanie – jak szybko zmienić branżę zawodową?

Czujesz, że stoisz w miejscu i nie widzisz dla siebie żadnych możliwości rozwoju, zwiększenia zarobków, uzyskania awansu? A może straciłeś pracę i dostrzegłeś, że Twój zawód jest mało perspektywiczny, boisz się, że los nigdy się nie odmieni, a Ty zawsze będziesz drżeć o posadę i niewiele zarabiać? Zamiast czekać na korzystny układ gwiazd czy łut szczęścia, weź sprawy w swoje ręce – zacznij się przekwalifikowywać.

 

Współcześnie, w obliczu bardzo dynamicznych zmian na rynku pracy, postępu technologicznego, większej mobilności ludzi, ale i kryzysów gospodarczych (np. w związku z pandemią), przebranżowienie jest zjawiskiem powszechnym. Na przekwalifikowanie się decydują się zarówno osoby młode, zaledwie po kilku latach pracy w jakiejś dziedzinie, jak i starsze, z bogatym bagażem doświadczeń.

 

Nawet radykalna zmiana kwalifikacji zawodowych nie dziwi, obecnie jest też dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Żeby nauczyć się nowych rzeczy, często nie trzeba nawet wychodzić z domu, wystarczy sprawne łącze internetowe, czas i motywacja. Co więcej, wiele szkoleń online udostępnianych jest bezpłatnie. Zmianę lub podnoszenie kwalifikacji można zacząć od razu, już dziś. W utrzymaniu motywacji pomoże Ci dobry plan.

 

Wybierz obszar zawodowy

 

Żeby dokonać zmiany, trzeba wiedzieć, czego się chce – oraz czego się nie chce. Jeśli nie masz konkretnych pomysłów co do swojej przyszłej profesji, na początek wybierz obszar zawodowy. Motywacją nie powinny być wyłącznie wysokie zarobki w jakiejś branży. Najlepiej, by wybrana branża była zgodna z Twoimi zainteresowaniami, ale i predyspozycjami, talentami. Bądź wobec siebie szczery, spróbuj realnie ocenić, w czym jesteś dobry i w jakim kierunku chciałbyś spróbować swoich sił. Tylko w ten sposób utrzymasz motywację w trakcie nauki i wytrwasz w postanowieniu.

 

Zaplanuj ścieżkę kariery

 

Po wyborze ogólnego obszaru zawodowego – czas na konkrety. Zrób research i zwróć uwagę, jacy specjaliści są potrzebni w danej dziedzinie. Możesz stworzyć listę tych profesji, które Cię szczególnie interesują. Nie zniechęcaj się, ale zwróć uwagę na tzw. wysokość progu wejścia. Czy łatwo będzie zdobyć odpowiednie kwalifikacje, żeby podjąć pracę? Czy będziesz musiał zdać egzamin państwowy, uzyskać uprawnienia? A może nauka zawodu trwa bardzo długo lub jest kosztowna?

 

Przygotuj się na ciężką pracę, ale pamiętaj też, że możesz dysponować ograniczoną ilością czasu. Wiele osób uczy się nowej profesji wieczorami, po 8-godzinnym dniu pracy. Jeśli zaczynasz od zera i celujesz w zawód wymagający bardzo wysokich kwalifikacji, czas przekwalifikowania się może się przeciągać. Dobrym pomysłem jest więc postarać się zahaczyć w wybranej dziedzinie na jednym z niskich stanowisk, czy nawet na stażu, a następnie sukcesywnie podnosić kwalifikacje i awansować.

 

Zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej ma wiele zalet. To konkretne cele, a nie mgliste marzenia, pozwolą Ci ustalić, co powinieneś robić krok po kroku, by w stosunkowo niedługim czasie podjąć pracę w nowej roli.

 

Zdobądź kwalifikacje w zawodzie

 

Wiesz już, jakie chcesz zdobyć stanowisko? Przejrzyj ogłoszenia o pracę, by dowiedzieć się, jakich umiejętności oczekują pracodawcy od kandydatów wykonujących daną pracę. Sprawdzaj blogi, fora branżowe, a potem poszukaj kursów. Sprawdź możliwości uzyskania dofinansowania z urzędu pracy. Zastanów się nad studiami wieczorowymi, podyplomowymi. Zapisz się na szkolenia.

 

W przekwalifikowaniu się kluczowa jest systematyczność. Bez wątpienia pojawią się momenty zniechęcenia, znużenia. Żeby nie porzucić nauki w chwilach kryzysu, zaplanuj kolejne etapy przebranżowienia. Pamiętaj, że grafik nie może być przeładowany. Postaraj się, by uczyć się zawsze o tej samej porze – wyrób sobie nawyk. Staraj się podzielić przyswajany materiał na mniejsze części, a po każdym etapie nagradzaj się.

 

Czytaj także: Barometr zawodów.

 

Bądź cierpliwy

 

Uzbrój się w cierpliwość, bądź wytrwały, ale też podchodź do całej sprawy z głową i skorzystaj z pomocy, jaką niosą media społecznościowe i fora internetowe. Zapisz się do grup zrzeszających zainteresowanych daną branżą, przeglądaj wpisy, udzielaj się, bierz udział w webinarach i w miarę możliwości w spotkaniach branżowych. Dzięki temu podtrzymujesz w sobie ciekawość, a więc i motywację do pracy.

 

Podnoś cały czas kwalifikacje zawodowe

 

Współczesny rynek pracy cechuje duża dynamika zmian – pojawiają się nowe zawody, inne się dezaktualizują. Zmiany dotyczą także konkretnych dziedzin, co wiąże się ze wspomnianym wyżej rozwojem technologicznym, ale i trendami w branży, nowelizacjami prawa, zaleceniami medycznymi czy kwestiami ekologicznymi. Dlatego zdobycie wymarzonej posady nie oznacza końca uczenia się. Pracodawca powinien umożliwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli jednak w firmie nie ma ciekawych szkoleń, zamiast pogodzić się z tym stanem rzeczy, działaj na własną rękę, czytaj teksty z Twojej dziedziny, śledź nowinki, zapisuj się na szkolenia czy kursy. Powodzenia!

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Drukarz fleksograficzny

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: obsługa maszyn drukujących z roli druk zgodnie z wymaganiami Klienta dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Pracownik produkcji

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, ul. Trybunalska 36    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pomoc przy ustawianiu maszyn; przygotowanie narzędzi niezbędnych przy pracy obsługa maszyn dbanie o czystość i porządek na stanowisku pracy praca w systemie zmianowym;
  • Inżynier Wsparcia Technicznego

    IGE+XAO Polska sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Poszukujemy zorientowanego na karierę inżyniera elektrotechnika/energetyka, który wzmocni nasz zespół After Sales w Krakowie, skąd obsługujemy klientów w Polsce i w Europie Środkowowschodniej. Gwarantujemy szeroki zakres intensywnych szkoleń wdrożeniowych, które są prowadzone przez...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.