Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Duże zwolnienia

Duże zwolnienia

 
Duże zwolnienia
„Puls Biznesu” opublikował dane, z których wynika, że w najbliższym czasie blisko 7,5 tys. osób straci pracę w dużych przedsiębiorstwach w Polsce, w tym 5,5 tys. w spółkach notowanych na giełdzie. Jak podaje gazeta najpoważniejsze redukcje zatrudnienia dotkną branżę szklarską. Najwięcej, bo około 1200 osób zwolnią Krośnieńskie Huty Szkła. Z kolei huta szkła Irena zapowiedziała już, że planuje zwolnić 350 osób. Równie źle wygląda sytuacja w przemyśle chemiczno-metalowym. Prawie tysiąca pracowników pozbędzie się grupa Boryszew-Impexmetal Romana Karkosika. Kryzys nie ominie też branży meblowej - 700 pracowników planuje zwolnić firma Pagedu Meble w związku z likwidacją trzech zakładów produkcyjnych. Poważne zwolnienia planuje też Tele-Fonika Kable z podkrakowskich Myślenic (rozstanie się z 900 pracownikami), łódzki Próchnik oraz zakłady Manna. Zwolnienia nie ominą też zakładów produkujących sprzęt AGD - 200 pracowników zakończy współpracę z firmą Amica z Wronek, a 470 będzie zwolnionych z Whirlpoola. Zwolnienia obejmą też m.in. Centralwings, Optimus i Indykpol. Jeszcze bardziej negatywne są badania przeprowadzone przez Barometr Perspektyw Zatrudnienia Manpower przytoczone przez portal gazeta.pl. Wynika z niego, że tylko 25% firm przewiduje w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia, a liczba przedsiębiorców planujących zwolnienia wzrosła z 3% do 6% Na tle innych europejskich krajów nie prezentujemy się jednak najgorzej - pod względem optymizmu pracodawców co do zatrudniania nowych pracowników jesteśmy na drugim miejscu w Europie.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

– Nawet gdy oboje rodzice pracują na cały etat i mają dzieci między 1-9 rokiem życia, to w aż 68 proc. przypadków opieka spada na kobietę. Ta prawidłowość utrzymuje się również, gdy kobieta zarabia więcej, czyli jest głównym żywicielem rodziny – zauważa Sylwia Ziemacka z Fundacji Share The Care. Co musi się zmienić w praktykach firm i czym jest tzw. kara za macierzyństwo na rynku pracy?

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?