Praca Kierowca

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 334

Praca Kierowca

Praca kierowcy może przyjąć wiele różnych firm i wymaga różnych umiejętności, zależnie od miejsca zatrudnienia i od specyfiki stanowiska. Kierowcy mogą pracować lokalnie w firmach transportujących towary i w ramach tego zajęcia dostarczają pakunki w obrębie danego miasta. Obiecująca może być także praca kierowcy długodystansowego, który transportuje ładunki w regionie, całym kraju lub nawet za granicę. Do najlepiej płatnych należą stanowiska związane z kierowaniem pojazdami specjalistycznymi np. w transporcie materiałów niebezpiecznych. Niektórzy kierowcy pracują dla konkretnych firm, stale dostarczając towary dla jednego klienta, inni zaś są zatrudnieni przez firmy logistyczne i kurierskie, na co dzień dostarczając różnego rodzaju przesyłki. Jeśli lubisz pracę z ludźmi, możesz wybrać karierę w przewozie osób jako kierowca taxi czy kierowca autobusu. Aktualne oferty pracy dla kierowców znajdziesz w naszym serwisie. Pamiętaj, by regularnie poszukiwać nowych możliwości i ustawić Job Alert do stanowiska kierowcy. Interesuje Cię praca w branży TSL? Sprawdź także ogłoszenia o pracę dla magazyniera, pracownika technicznego, mechanika różnego rodzaju pojazdów.

Charakterystyka zawodu kierowcy

Wbrew pozorom zawód kierowcy to nie tylko wiele godzin spędzanych za kółkiem, tankowanie i dbanie o właściwy czas pracy i przerwy w odpowiednich momentach. Osoba na tym stanowisku odpowiada za szereg czynności związanych z transportem osób lub przewozem rzeczy. A zatem to na barkach kierowcy ciąży odpowiedzialność za właściwy załadunek i rozładunek dóbr, bezpieczny i terminowy przewóz osób lub rzeczy oraz prawidłowe wykonanie zleceń w taki sposób, by zadowolone były wszystkie zainteresowane strony. Praca ta wiąże się oczywiście z podróżowaniem, w tym nie tylko na terenie kraju, ale też za granicą. Wielu pracodawców poszukuje kierowców do przewozu towaru na terenie Niemiec, Belgii czy innych państw europejskich

Jak zostać kierowcą?

Jeśli szukasz lepszej pracy w branży transportowej, albo wręcz konkretnie marzysz o pracy za kierownicą, przede wszystkim musisz spełnić kilka wymogów stawianych przez pracodawców oraz wynikających z przepisów transportowych. Po pierwsze, musisz posiadać odpowiednie uprawnienia, a więc prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Niezbędna jest znajomość przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy, a także urządzeń do ewidencjonowania czasu i przebiegu trasy. Wielu pracodawców wymaga także doświadczenia w prowadzeniu danego rodzaju pojazdu, choć nie zawsze jest to konieczne. Mile widziane są kandydatury osób chętnych do nauki, dlatego nawet bez żadnego stażu pracy nie wahaj się aplikować.

Stanowisko kierowcy – predyspozycje zawodowe

Żeby być skutecznym w pracy kierowcy, najlepiej mieć kilka istotnych predyspozycji ułatwiających wykonywanie obowiązków. Należą do nich m.in. dobra orientacja w terenie, umiejętność szybkiego reagowania i przewidywania, wytrzymałość fizyczna i psychiczna, odporność na stres. Nie mniej istotne mogą być umiejętności interpersonalne, gdyż kierowcy często mają bezpośredni kontakt z klientami. Liczą się więc dobre podejście do klienta, umiejętności negocjacyjne, opanowanie, empatia.

Kierowca w miastach – miejsce pracy

W mniejszych i większych miastach zwykle panuje stały popyt na pracowników transportu. Zapotrzebowanie na kierowców jest generowane przez prywatne firmy, a także np. sieć transportu publicznego. Poszukuje się kierowców do prowadzenie dostawczaków i samochodów z naczepami, którzy obsługują dostawy dla sklepów czy firm. Nie mniejsze jest zapotrzebowanie na pracowników usług polegających na przewozie osób. Słowem, wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi, potrzebny jest kierowca. Pamiętaj jednak, że praca w mieście to duże wyzwanie, związane z zatłoczonymi drogami, presją czasu, niekiedy dość dużą intensywnością ruchu drogowego.

Kierowca kat. B, kurier produktów spożywczych

Kurier, dostawca żywności i drobnych produktów, to jeden z popularniejszych zawodów związanych z prowadzeniem pojazdu w miastach. Tacy kierowcy są odpowiedzialni za dostarczanie dań z restauracji do klienta. Żeby temu sprostać, prowadzą samochody osobowe (niezbędne prawo jazdy kat B), a niekiedy motocykle, skutery bądź rowery.  Kierowca kat. B. może także pracować w przewozie osób jako taksówkarz bądź kierowca innej firmy przewozowej. Osoby te często prowadzą własną działalność gospodarczą.

Kierowca ciężarówki C+E – przewóz krajowy

Szukasz stabilnego zatrudnienia na pełen etat? Mając prawo jazdy kat. CE, szybko możesz podpisać umowę o pracę, zwłaszcza jeżeli posiadasz doświadczenie w pracy kierowcy ciężarowego. Z uwagi na wysoki popyt na kierowców samochodów ciężarowych, nowicjusze jednak także mają spore szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Pracodawcy wśród wymagań zwykle wymieniają aktualne badania lekarskie (firmy wysyłają na nie kandydatów) i gotowość do pracy na trasach na terenie Polski. Przedsiębiorstwa transportowe często oferują atrakcyjne warunki pracy i benefity, a także konkurencyjne wynagrodzenie.

Kierowca międzynarodowy C+E 

Jeśli szukasz pracy, która pozwoli Ci poznawać nowe miejsca, ludzi i kultury, praca kierowcy międzynarodowego C+E może być dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj jednak, że jest to wymagający zawód, wiążący się z nieraz wielotygodniową nieobecnością w domu. Kierowca CE zajmuje się prowadzeniem pojazdu do przewozu towarów, np. z doczepą typu plandeka lub innych samochodów ciężarowych, np. cystern. Kierowca czuwa nad załadunkiem i rozładunkiem towaru, a w czasie jazdy dba o bezpieczeństwo ładunku. Sprawdź najnowsze oferty dla kierowców międzynarodowych na Praca.pl!

Kierowca chłodni

Kierowca chłodni to specjalista od przewozu ładunków wymagających niskich temperatur, takich jak żywność czy leki. Tego typu kierowca o odpowiednie warunki przewozu, w szczególności ściśle określoną temperaturę w chłodni. Bez wątpienia jest praca dla osób odpowiedzialnych i rzetelnych. Posada ta często wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami.

Kierowca HDS

Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za prowadzenie pojazdu wyposażonego w dźwig HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to przenośny żuraw montowany na samochodach ciężarowych (naczepach). Obsługiwanie auta z HDS wiąże się z wysoką odpowiedzialnością. Pracownicy HDS znajdują zatrudnienie przede wszystkim na placach budowy oraz w przemyśle. Przeglądaj oferty pracy na Praca.pl, zaaplikuj od razu i dołącz do grona profesjonalistów w tej dziedzinie.

Kierowca autobusu

Praca kierowcy autobusu to dobry wybór dla osób ceniących kontakt z ludźmi i regularny tryb pracy. Kandydaci powinni być jednak gotowi na pracę zmianową, a także np. pracę w weekendy i święta. Jeśli chodzi o kwalifikacje, kierowca powinien posiadać prawdo jazdy kat. D. Żeby zdobyć to uprawnienie, wcześniej trzeba mieć zaś prawo jazdy kategorii B. Do najważniejszych obowiązków kierowcy autobusu należy przewóz pasażerów zgodnie z wyznaczoną trasą w wyznaczonym czasie, kontrola / sprzedaż biletów, dbanie o bezpieczeństwo własne i pasażerów.

Ile zarabia kierowca?

Wynagrodzenie kierowcy zależy od licznych czynników, takich jak jego doświadczenie zawodowe, miejsce pracy czy rodzaj pojazdu, którym jeździ. Na wysokie zarobki mogą liczyć szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych, samochodów chłodni, cystern i innych specjalistycznych pojazdów. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznej pensji kierowcy ciężarówki to 5440 zł brutto miesięcznie, a kierowcy osobówki 4370 zł brutto miesięcznie.

Praca jako kierowca – warunki zatrudnienia, dostępne umowy, system czasu pracy

Kierowcy bardzo często decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i współpracę na zasadzie b2b lub innego kontraktu. Jeśli chodzi o zatrudnienie w konkretnej firmie przewozowej, pracownicy często mogą liczyć na elastyczne formy zatrudnienia, dostosowanie grafiku do potrzeb, benefity typu prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie.

Kierowca – poznaj perspektywy zawodowe

Kierowca ma dość duże możliwości rozwoju w swojej profesji. Przede wszystkim warto zdobywać uprawnienia do prowadzenia różnych typów pojazdów i specjalizować się w przewozie konkretnych towarów, np. w rolnictwie, przemyśle czy elektronice. Wiele osób z czasem myśli o założeniu własnej firmy transportowej.

Najnowsze oferty pracy dla kierowcy

Jeśli szukasz pracy jako kierowca, regularnie przeglądaj najnowsze oferty pracy na rynku, które codziennie publikujemy na Praca.pl. Ustaw Job Alert dla zawodu kierowcy, wykorzystaj Kreator CV do przygotowania dobrego życiorysu zawodowego i aplikuj na posady, które wychodzą na przeciw Twoich potrzeb zawodowych. Na Praca.pl każdy kandydat do pracy trafi na ogłoszenia spełniające jego oczekiwania, bądź zatem cierpliwy i zachowaj optymizm!

FAQ: Praca kierowca – najczęściej zadawane pytania

  • Jakie są najważniejsze umiejętności wymagane od kierowcy?

Kluczowe dla kierowcy umiejętności to przede wszystkim swoboda w prowadzeniu pojazdu, zdolność do koncentracji przez długi czas, a także dobra orientacja w terenie. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz zdolność do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych na drodze. Liczy się też wytrzymałość fizyczna i psychiczna.

  • Jakie są najważniejsze obowiązki kierowcy w ciągu dnia pracy?

Codziennym obowiązkiem kierowcy jest bezpieczne i efektywne przewożenie pasażerów bądź towarów do wyznaczonego miejsca. Kierowcy są też często odpowiedzialni za tankowanie oraz utrzymanie pojazdu w nienagannej czystości i sprawności technicznej, a niekiedy nawet za dokonywanie drobnych napraw w trasie.