Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Będzie możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy?

Będzie możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy?

 
Będzie możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy?

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, która ma wprowadzić prawo do przejścia na emeryturę dla osób legitymujących się 40 - letnim stażem pracy. Sprawdźmy co proponują projektodawcy.

 

Emerytura po 40 latach opłacania składek

 

 

Przypomnijmy, że aktualnie jesteśmy na etapie systematycznego podwyższania wieku emerytalnego, który docelowo ma wynosić 67 lat dla mężczyzn w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 r.  Co prawda obecnie ubezpieczeni mają prawo skorzystania z tzw. emerytury częściowej, jednak rozwiązanie to nie spełnia oczekiwań społecznych. Emerytura częściowa jest wypłacana w wysokości 50 proc. dla kobiet w wieku 62 lat przy 35 latach pracy, zaś dla mężczyzn w wieku 65 lat i 40 latach pracy. Nowe rozwiązanie ma dać możliwość przejścia na emeryturę osobom, które były aktywne zawodowo przez co najmniej 40 lat, niezależnie od ich wieku. Co więcej, chodzi o osoby, które legitymować się będą okresem 40 lat opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, od podstawy nie niższej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym stosowana będzie obecnie obowiązująca zasada, zgodnie z którą miesiące, za które składki na ubezpieczenie były obliczone od podstawy wymiaru niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę będą uwzględniane w części odpowiadającej proporcji tej podstawy do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Decyzję o przejściu na emeryturę podejmie ubezpieczony

 

 

Nowe rozwiązanie będzie dotyczyło głównie osób, które rozpoczęły pracę w młodym wieku tj. około 20 lat i w całym okresie kariery zawodowej miały krótkie okresy absencji chorobowej czy braku pracy.  Decyzja o przejściu na emeryturę, będzie bowiem leżała w gestii ubezpieczonego. To on kierując się swoją sytuacją życiową, rodzinną i materialną, wybierze niższą emeryturę, wypłacaną przez dłuższy okres. Będzie mógł również zdecydować o przejściu na emeryturę w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego, a tym samym o pobieraniu wyższego świadczenia, ale przez krótszy okres.

 

Projekt ustawy został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

 

Podstawa prawna:

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - druk sejmowy nr 680.  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.