Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

 
Bezrobocie w styczniu – 8,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego nieznacznie się zwiększyła i w styczniu 2017 roku wyniosła 8,7 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było na koniec miesiąca 1 mln 398,2 tys. osób.


Pierwszy miesiąc 2017 roku przyniósł wzrost stopy bezrobocia o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z grudniem 2016 roku, kiedy to wynosiła ona 8,3 proc. Jednak patrząc w ujęciu rocznym, mamy do czynienia ze spadkiem aż o 1,5 pkt. proc. Jeszcze w styczniu 2016 roku stopa bezrobocia kształtowała się bowiem na poziomie dwucyfrowym - 10,2 proc.


- Styczeń należy do tych miesięcy, w których z przyczyn sezonowych zwykle wzrasta bezrobocie. Do tego doszły rejestracje osób, dla których zakończyły się aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu czy umowy na czas określony - powiedział wiceminister Stanisław Szwed, w oficjalnym komunikacie MRPIPS.


Przedstawiciele resortu podkreślają także, że bezrobocie na poziomie 8,7 proc. to najlepszy „styczniowy” wynik odnotowany przez polski rynek pracy od 1992 roku.


Wzrost w każdym województwie


W styczniu stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich 16 województwach naszego kraju. Największy wzrost nastąpił w warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt. proc.), a najmniejszy w mazowieckim (o 0,2 pkt. proc.).


Najlepsza sytuacja na rynku pracy w dalszym ciągu panuje w Wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia tylko nieznacznie przekracza 5 proc. Poza nim, jeszcze w 8 innych województwach jest ona jednocyfrowa. Najtrudniej o pracę jest natomiast na wschodzie, we wspomnianym już warmińsko-mazurskim. Bezrobocie jest tam niemal trzykrotnie wyższa.

 

Stopa bezrobocia wg województw (styczeń 2017)

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Wielkopolskie

5,3

Śląskie

6,9

Małopolskie

7,0

Mazowieckie

7,4

Pomorskie

7,6

Dolnośląskie

7,7

Łódzkie

8,9

Lubuskie

9,0

Opolskie

9,4

Lubelskie

10,8

Podlaskie

10,8

Świętokrzyskie

11,2

Zachodniopomorskie

11,6

Podkarpackie

12,0

Kujawsko-pomorskie

12,6

Warmińsko-mazurskie

14,9

Źródło: MRPiPS

 

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów pracy 120,3 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 31,4 tys. więcej niż w grudniu 2016 roku oraz 33,3 tys. więcej niż rok temu. Przyrost ogłoszeń odnotowano we wszystkich województwach, poza lubelskim.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.