Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca przy komputerze w ciąży

Praca przy komputerze w ciąży

 
Praca przy komputerze w ciąży

Mimo że przepisy zmieniły się już kilka lat temu, praca kobiety w ciąży przy komputerze jest tematem, który wciąż budzi wiele pytań. Ile czasu przed monitorem może spędzać przyszła mama i jakie przerwy jej przysługują?

 

Kobieta w ciąży a praca przy komputerze – stare przepisy

 

Jeszcze w kwietniu 2017 roku praca kobiety w ciąży przy komputerze mogła trwać maksymalnie 4 godziny na dobę. Ten przepis znacznie utrudniał funkcjonowanie firmy, a pracodawca w związki z nim musiał spełnić szereg obowiązków. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku lub skrócenie czasu pracy ciężarnej było niemożliwe lub niecelowe, przedsiębiorca przenosił pracownicę do innych zadań, a w razie braku takiej możliwości zwalniał ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Ponadto, w razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub powierzenie kobiecie innych zadań powodowało obniżenie wynagrodzenia, przedsiębiorca wypłacał dodatek wyrównawczy. Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowywała prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Praca przy komputerze w ciąży – BHP


Ograniczenia do 4 godzin zniesiono i aktualnie praca przy komputerze w ciąży jest dozwolona w ciągu 8 godzin dziennie, ale pod pewnymi warunkami. Znajdziemy je w załączniku do Rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017 r.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, praca w ciąży przy komputerze może trwać do 8 godzin, przy czym: „czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy”.

Rozwiązanie to jest dużym ułatwieniem dla pracodawców, nie trzeba bowiem przenosić pracownicy na inne stanowisko czy zwalniać z obowiązku świadczenia pracy, co było bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy kobieta zajmowała się pracą biurową czy choćby pracowała w IT.

 

Praca przy komputerze w ciąży – Kodeks pracy


W myśl Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostosować warunki pracy albo tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa przyszłej matki. Zgodnie z art. 176. Kodeksu: „Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.