Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

 
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia – pomoc dla młodych

Posłowie pracują nad ustawą, która będzie stanowić duże ułatwienie dla młodych osób poniżej 30 roku życia na rynku pracy. Na zmianach skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.


Osoby młode stanowią grupę zawodową, która potrzebuje największego wsparcia na rynku pracy. Aż 22% ludzi poniżej 25 roku życia w Polsce jest bezrobotnych. Wielu innych pracuje na umowach śmieciowych.


- Trudna sytuacja osób młodych na rynku pracy powoduje, że zadaniem koniecznym i uzasadnionym jest podejmowanie nowych inicjatyw czy też wprowadzanie nowych instrumentów, które w sposób istotny mogą przyczynić się do ułatwienia wejścia tych osób na rynek pracy czy też utrzymanie się na nim – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, której autorami są posłowie rządzącej koalicji PO-PSL.


Zakłada on, że firma, która zatrudni na umowę o pracę  osobę poniżej 30 roku życia będzie mogła liczyć na refundację kosztów poniesionych w związku z opłacaniem takiemu pracownikowi składek na ubezpieczenia społeczne oraz częściowo również wynagrodzenia, do wysokości płacy minimalnej. Takie dofinansowanie może potrwać 12 miesięcy.

 

W ten sposób rządzący chcą zachęcić pracodawców do zatrudniania osób młodych. Zaś młodym ludziom ma to umożliwić podjęcie pracy, która da im szansę na godną pensje i stworzy możliwość dalszego rozwoju zawodowego. Ważna jest też możliwość korzystania z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nabywanie praw do świadczeń emerytalnych poprzez odprowadzane składki.


Na ten cel ma zostać przeznaczone 3 mld zł w ramach środków z Funduszu Pracy, a wg pomysłodawców może to przynieść nawet nowych 100 tys. miejsc pracy.


Aby uzyskać taką pomoc, trzeba jednak będzie spełnić określone warunki. Chociażby zatrudniona osoba będzie musiała utrzymać swoje stanowisko przez kolejne 12 miesięcy po zakończeniu dofinansowania.


Do propozycji pozytywnie odnoszą się pracodawcy, z kolei bardziej sceptyczne są związki zawodowe. Zdaniem NSZZ Solidarność, zanim wdroży się nowe pomysły, należy najpierw zbadać skuteczność funkcjonujących obecnie rozwiązań.

 

- Obecnie nie ma potrzeby wprowadzania nowego instrumentu bez dogłębnej oceny skutków wprowadzonej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia z 2014 roku -  stwierdziła Komisja Krajowa związku w oficjalnej opinii dotyczącej projektu.

 

Projekt ma szanse zostać przegłosowany jeszcze w tym miesiącu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.