Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Płace będą rosnąć w 2018 roku

Płace będą rosnąć w 2018 roku

 
Płace będą rosnąć w 2018 roku

Wynagrodzenia pracowników rosną systematycznie od kilku lat i nie inaczej będzie w 2018 roku. Wzrost płac ma wynieść średnio 7 proc., ale w niektórych branżach może być nawet dwucyfrowy.

 

Jak zauważają ekonomiści banku Citi Handlowy, ze wzrostem płac w sektorze przedsiębiorstw mamy do czynienia od kilku lat. W latach 2014-16 rosły one średnio o ok. 3,5-4 proc. r/r, a w 2017 roku ta dynamika wzrostu może wynieść niemal 6 proc. r/r. Co więcej, jest to zjawisko powszechne, a nie ograniczone tylko do jednej czy kilku wybranych branż.

Zdaniem ekspertów, trend ten będzie zapewne kontynuowany także w przyszłym roku, a w niektórych sektorach podwyżki mogą przekroczyć nawet 10 proc.

 

„Spodziewamy się, że w 2018 roku wzrosty wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosą 7-8% r/r, co oznaczałoby 3,5-4,5% wzrost jednostkowych kosztów pracy. W przypadku firm działających w budownictwie, hotelarstwie, handlu lub administrowaniu, podwyżki wynagrodzeń mogą być dwucyfrowe”, czytamy w analizie Piotra Kalisza, głównego Ekonomisty Banku Citi Handlowy.

 

Przyczyną systematycznego wzrostu płac jest spadająca liczba pracowników na rynku przy jednoczesnym dużym ich zapotrzebowaniu ze strony pracodawców. Firmy nie chcą sobie zaś pozwolić na braki kadrowe, co może uniemożliwić im realizację projektów czy zwiększanie produkcji. Dlatego starają się zatrzymać lub przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników, a do tego niezbędne jest odpowiednie wynagrodzenie.

 

Podwyżka? Trudna sprawa.

 

Pomimo wzrostu płac, kwestia wynagrodzeń na polskim rynku pracy cały czas pozostaje kwestią trudną w relacjach na linii pracownik-firma. Z badania Praca.pl z 2016 roku wynika, że aż 36 proc. badanych zapytało swojego przełożonego o podwyżkę, ale jej nie dostało. Tylko w co dziesiątym przypadku pytający osiągnął sukces i zaczął zarabiać więcej. Co więcej, 27 proc. badanych pracowników bało się poruszyć temat zarobków w rozmowie z pracodawcą.

 

Specjaliści z Praca.pl twierdzili wówczas, że wpływ na taki stan rzecz miał fakt, że w dalszym ciągu w Polsce są branże i obszary, gdzie trudno jest o zatrudnienie. Przewidywali jednak, że ze względu na rozwój rynku pracownika, sytuacja będzie się zmieniać i firmy będą starać się zatrzymywać najlepszych ludzi, poprawiając im warunki zatrudnienia.

 

To zjawisko obserwujemy na rynku coraz częściej i przekłada się ono właśnie na prognozowany przez ekspertów Banku City Handlowy wzrost płac w przyszłym roku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.