Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ocena sytuacji na rynku pracy w Polsce

Ocena sytuacji na rynku pracy w Polsce

 
Ocena sytuacji na rynku pracy w Polsce

W II kwartale 2019 r. współczynnik aktywności ekonomicznej Polaków wyniósł 56,7%, a więc o 0,5 punktów procentowych więcej niż w poprzedzającym go kwartale. Jednocześnie wciąż notuje się we wszystkich regionach kraju malejącą stopę bezrobocia. Są to kluczowe informacje, brane pod uwagę podczas oceny sytuacji na rynku pracy w Polsce.

 

Czy rzeczywiście w naszym kraju mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a chętni do pracy mogą być pewni, że ją znajdą? Odpowiedzieć na te pytania pomaga szereg badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, urzędy pracy i inne instytucje.

 

Ocena sytuacji na rynku pracy – BAEL

 

Badanie Ekonomicznej Aktywności Ludności prowadzi w naszym kraju Główny Urząd Statystyczny. Jak informuje GUS:

„BAEL nieprzerwanie od 1992 r. monitoruje zmiany zachodzące na polskim rynku pracy. Co kwartał dostarcza wiarygodnych i porównywalnych danych dotyczących sytuacji osób pracujących, bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Jest częścią Europejskiego Badania Siły Roboczej (LFS) dzięki czemu uzyskane dane można porównać z sytuacją w innych krajach europejskich”.

 

Ostatnie opracowanie dotyczy II kwartału 2019 r. Zgodnie z nim:
• wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,4% (czyli tyle samo, co w analogicznym okresie w 2018 r.),
• stopa bezrobocia osiągnęła poziom 3,2% (w porównaniu do 3,6% z II kwartału 2018 r.).
• współczynnik aktywności ekonomicznej Polaków wyniósł 56,7%.

 

Jaka jest ocena sytuacji rynku pracy zgodnie z danymi uzyskanymi w badaniu? Jak czytamy w raporcie:

 

„Analiza struktury ludności w wieku 15 lat i więcej według statusu na rynku pracy pokazuje, że udział pracujących w ludności ogółem nie zmienił się (w porównaniu z II kwartałem 2018 r.), zmniejszył się natomiast udział osób bezrobotnych oraz zwiększył biernych zawodowo. Na przestrzeni roku spadła stopa bezrobocia, zmniejszył się także udział długotrwale poszukujących pracy w ogólnej liczbie bezrobotnych. Ponadto w ogóle ludności w wieku produkcyjnym zmniejszył się udział osób biernych zawodowo, a najczęściej występującymi przyczynami bierności w tej grupie wieku nadal pozostają: obowiązki rodzinne, nauka i uzupełnianie kwalifikacji, choroba lub niepełnosprawność oraz emerytura.

 

W porównaniu z I kwartałem 2019 roku zaobserwowano wzrost populacji aktywnych zawodowo wynikający głównie ze zwiększenia zbiorowości pracujących, przy jednoczesnym spadku liczby bezrobotnych. Populacja biernych zawodowo zmniejszyła się. Zwiększył się wskaźnik zatrudnienia, a stopa bezrobocia obniżyła się”.

 

Ocena podaży na rynku pracy – Barometr zawodów

 

Warto jednak pamiętać, że choć ogólnie stopa bezrobocia maleje, a wskaźnik zatrudnienia zwiększa się, sytuacja wygląda różnie w poszczególnych regionach kraju oraz w stosunku do przedstawicieli konkretnych zawodów. O ile można się spodziewać, że programista czy kierowca samochodów ciężarowych znajdzie pracę praktycznie w całej Polsce, o tyle nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących czy biotechnolog już niekoniecznie.

 

Dlatego kolejnym ważnym badaniem, które pozwala dokonać oceny podaży na rynku pracy, jest Barometr zawodów, zlecany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzieli ono profesje na nadwyżkowe, zrównoważone oraz deficytowe (wyróżniając również dużą nadwyżkę i duży deficyt) na danym obszarze – powiecie, mieście i województwie. Opracowanie dotyczy też całego kraju.

 

Barometr zawodów 2020 dla Polski

 

Zawody deficytowe:

betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów, ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze.

 

Zawody nadwyżkowe:

ekonomiści.

 

Zawody w równowadze (m.in.):

administratorzy stron internetowych, agenci ubezpieczeniowi, akustycy i realizatorzy dźwięku, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, architekci i urbaniści, cukiernicy, dentyści, diagności samochodowi, dziennikarze i redaktorzy, farmaceuci, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
floryści, fotografowie, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów osobowych, kierownicy budowy, listonosze i kurierzy, monterzy maszyn i urządzeń, nauczyciele przedszkoli, opiekunki dziecięce, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, pedagodzy, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy służb mundurowych, 
pracownicy socjalni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!