Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

 
Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

Praca za granicą to szansa na rozwój zawodowy oraz zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce. Do wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, gdzie szukać najważniejszych informacji oraz ofert pracy, gdy planuje się emigrację zarobkową.

 

Praca za granicą – ogólne statystyki

 

Jak podaje GUS w publikacji „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 – 2016” na koniec 2016 roku poza granicami kraju przebywało ponad 2,5 mln Polaków. W UE najwięcej polskich emigrantów mieszkało w Wielkiej Brytanii (788 tys.) i Niemczech (687 tys.). Pod koniec 2018 roku ukazał się kolejny raport poszerzający okres badania czasowej emigracji na lata 2004-2017 r. (są to informacje sygnalne). Według dokumentu liczba osób przebywających za granicą zwiększyła się o 25 tys. Głównym powodem wyjazdów była chęć podjęcia zatrudnienia w innym kraju.

 

Ofert pracy za granicą – instytucje udzielające informacji

 

Do wyjazdu zarobkowego należy się dobrze przygotować i dopełnić niezbędnych formalności, a te mogą być różne w zależności od kierunku emigracji. Przydatne informacje o tym, jak znaleźć pracę za granicą, można wyszukać na Wortalu Polskich Służb Zatrudnienia, zarówno jeśli chcemy pracować w krajach należących do UE, EOG lub w Szwajcarii, jak również w innych krajach. Również na stronach Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej znajdują się porady dla osób rozważających wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy.

 

Możesz się zapoznać między innymi z informacjami na temat:
• pośrednictwa pracy świadczonego przez agencje zatrudnienia – pracownik może się dowiedzieć, gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia, jakie usługi mogą być świadczone przez taką agencję, na jakich zasadach agencja zatrudnienia może wysyłać do pracy za granicą czy też w jaki sposób bronić się przez nieuczciwymi praktykami w tym zakresie,
• pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES – można się dowiedzieć, czym jest sieć EURES, gdzie szukać ogłoszeń o pracę za granicą oraz jak szukać informacji o kraju, w którym chcesz podjąć zatrudnienie,
• zasad podejmowania pracy w krajach UE/EFTA – chociażby w zakresie swobody zatrudnienia, konieczności posiadania wizy, uznawania kwalifikacji zawodowych itd.

 

Praca za granicą – rodzaje zatrudnienia

 

Jakiego typu zajęć poszukują Polacy? To często:

- praca za granicą bez języka,
- praca za granicą z zakwaterowaniem,
- praca dla par,
- praca od zaraz,
- praca za granicą dla studentów,
- praca wakacyjna za granicą.

 

I najczęściej osoby wiedzące czego oczekują łatwo mogą odnaleźć oferty odpowiadające swoim wymaganiom. W poszukiwaniu zatrudnienia bardzo dużo zależy od determinacji samego kandydata i od jego odwagi do odjęcia decyzji o wyjeździe. Jeżeli dobrze przygotuje się do emigracji, dowie się jak działa pośrednictwo pracy za granicą, do czego ma prawo i przed czym powinien się bronić – z pewnością znajdzie odpowiadające mu zajęcie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Emsland Frischgeflügel GmbH

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji (bez znajomości języka)

    Emsland Frischgeflügel GmbH   Niemcy, Haren/Wietze   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   64 - 66 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Zakres obowiązków: Produkcja wyrobów z kurczaka: rozbiór i filetowanie wstępnie pokrojonych części kurczaka, Przygotowywanie części kurczaka (bez pracy na akord), Składanie i napełnianie tacek gotowymi posiłkami -np. przyprawiony kurczak z warzywami, Ważenie produktów, Praca na...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!