Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracodawcy - w jakich branżach

Na polskim rynku pracy rośnie pozycja pracowników i coraz częściej to firmy muszą się starać, by przyciągnąć do siebie najlepszych kandydatów. Nie jest tak jednak w każdym sektorze gospodarki. Sprawdź, czy w twojej branży panuje rynek pracownika, czy pracodawcy.

Rynek pracownika czy pracodawcy?

Rynek kandydata jest zjawiskiem, które przybiera na sile w czasie ożywienia gospodarczego. Duży popyt na specjalistów sprawia, że przy zmianie lub poszukiwaniu pracy to oni znajdują się na lepszej pozycji. Mogą przebierać w ofertach i negocjować warunki z potencjalnymi pracodawcami. Doskonałym przykładem takiego rynku jest branża IT.

Sytuacja gospodarcza w naszym kraju się poprawia, PKB rośnie, więc na rynku pracy dominują właśnie pracownicy. Jednak są obszary, w których przewaga pozostaje po stronie pracodawcy.

Rynek pracodawcy charakteryzuje się tym, że to przedsiębiorcy mogą dyktować warunki zatrudnienia. Rekrutacja jest mniej czasochłonna, mniej kosztowna i łatwiejsza niż w przypadku rynku pracownika. Kandydaci konkurują ze sobą, dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji. Ponieważ nie mogą wybierać spośród dziesiątek dostępnych ofert, są gotowi przyjąć mniej korzystne warunki współpracy.

Rynek pracownika a rynek pracodawcy – prognoza na 2020 rok

Eksperci rynku pracy, którzy co roku przygotowują prognozy dotyczące zapotrzebowania pracodawców na poszczególne zawody w Polsce, przewidują, że w 2020 roku jedynie jedna profesja będzie nadwyżkowa. Podobnie jak W 2019 to ekonomiści mogą mieć problemy z pracą. Warto wiedzieć, że w 2016 roku takich zawodów było piętnaście, w 2017 – siedem, a w 2018 już tylko trzy:
    • ekonomiści,
    • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
    • pedagodzy.

Rynek pracodawcy stopniowo się zatem kurczy. Jednocześnie przybywa zawodów deficytowych, gdzie kandydatów do pracy jest za mało, by wypełnić wakaty i  zrównoważonych, czyli takich, w których liczba ofert pracy i kandydatów gotowych objąć zatrudnienie jest zbliżona. Warto też podkreślić zróżnicowanie w zapotrzebowaniu na pracowników zależne od obszaru kraju.

Poniżej prognozowane w Barometrze zawodów na 2020 r. profesje nadwyżkowe w poszczególnych województwach:
    • lubelskie: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy,

    • podkarpackie: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia,

    • świętokrzyskie:  ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia,

    • kujawsko-pomorskie: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
      specjaliści technologii żywności i żywienia,

    • zachodniopomorskie: ekonomiści, specjaliści technologii żywności i żywienia,

    • małopolskie: ekonomiści,
    • mazowieckie: ekonomiści,
    • opolskie: ekonomiści,
    • podlaskie: ekonomiści,
    • pomorskie: ekonomiści,
    • warmińsko-mazurskie: ekonomiści.

W pozostałych województwach nie będzie zawodów nadwyżkowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.