Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Absolwenci studiów wyższych na rynku pracy – czego się obawiają?

Absolwenci studiów wyższych na rynku pracy – czego się obawiają?

 
Absolwenci studiów wyższych na rynku pracy – czego się obawiają?

Pierwsze kroki na rynku pracy nie zawsze są pewne i stabilne. Młode osoby często stąpają po niepewnym gruncie. Wiele z nich pierwszej pracy szuka już w trakcie studiów. Nawet jeśli będzie to kelnerowanie czy call center – coś niezwiązanego bezpośrednio z wyuczonym zawodem, takie doświadczenia także są cenne. Czego obawiają się studenci? Czy absolwenci na rynku pracy są w dobrej sytuacji?

 

Brak pracy po studiach


Minimum pół roku/ rok/ dwa lata doświadczenia na podobnym stanowisku – to wymóg zawarty w wielu ogłoszeniach o pracę. Absolwent uczelni, który szuka w zawodzie pierwszej pracy, może mieć mniejsze szanse na angaż niż jego nieco starszy kolega z doświadczeniem. Nie jest jednak tak, że do absolwentów w ogóle nie kieruje się ofert. Wiele firm organizuje program praktyk zawodowych i staże dedykowane młodym ludziom. Dlatego, zanim uznamy, że w Polsce brak pracy dla młodych, sprawdźmy wszystkie możliwości.

 

Duża konkurencja na rynku pracy


To kolejna obawa młodych ludzi. Trzeba jednak zaznaczyć, że dziś sytuacja na rynku pracy jest o wiele lepsza niż jeszcze kilka lat temu. W wielu branżach obserwuje się deficyt chętnych do pracy. Brak kadry o odpowiednich kwalifikacjach sprawia, że pracodawcy muszą dokładać sporych starań, by zachęcić do pracy młode talenty. I nie dotyczy to jedynie branży IT. Zgodnie z Barometrem zawodów, w 2020 r. w wielu województwach może brakować m.in. pracowników budowlanych (w tym np. kierowników budowy), lekarzy, pielęgniarek i położnych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, fizjoterapeutów i masażystów. Lista zawodów deficytowych jest długa, dlatego dobra praca po studiach jest bardzo realnym założeniem.

 

Niskie zarobki

 

Brak satysfakcji z pracy to obawa nie tylko młodych ludzi. Wkraczając na rynek pracy, trzeba wykazać się cierpliwością, mieć plan rozwoju zawodowego i określony cel. Często pierwsza umowa nie opiewa na dużą kwotę i oscyluje raczej na granicy płacy minimalnej, a nie choćby średniego wynagrodzenia w branży. Nie ma w tym jednak nic nietypowego. Praktyki zawodowe czy odbycie stażu na początku warto potraktować jako czas na sprawdzenie zdobytej na studiach wiedzy i naukę nowych umiejętności. Jeśli postawimy na rozwój, większe pieniądze są jedynie kwestią czasu.

Brak umowy o pracę


Warto wiedzieć, że umowy cywilnoprawne – zlecenie i umowa o dzieło – nie są równoważnymi zamiennikami umowy o pracę. Bywa, że nieświadomy tego absolwent godzi się na proponowane przez przełożonego warunki pracy i podpisuje tak zwaną śmieciówkę.

Takie działanie przedsiębiorcy jest niezgodne z prawem. Jak mówi art. 22 Kodeksu pracy:
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 1 1 . Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 1 2 . Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

Umowa-zlecenie i o dzieło mają swoje zalety, jednak jeśli oferta dotyczy wykonywania obowiązków na warunkach umowy o pracę, to taką właśnie powinniśmy podpisać.

 

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Świeżo upieczony absolwent na rynku pracy może czuć niepewność. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko pierwsza rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca – do każdej kolejnej także trudno podchodzić zupełnie bez emocji. W końcu jest to sytuacja, w której ktoś nas ocenia, a my musimy pokazać się z jak najlepszej strony. Do spotkania z rekruterem dobrze jest się solidnie przygotować – przemyśleć własne atuty, poczytać, czym zajmuje się firma, jasno określić oczekiwania finansowe i zawodowe priorytety oraz przeanalizować popularne pytania rekrutacyjne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.