Wybrana kategoria

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania, odpowiedzi, przykłady

2018-05-09

Trudno przygotować się na wszystkie możliwe pytania rekrutacyjne. Nie ma też w 100% złych i w 100% dobrych odpowiedzi. Są jednak pewne zasady odpowiadania na pytania, o których warto zawsze pamiętać.

 

7 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej wraz z przykładami dobrych i złych odpowiedzi

 

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania o motywację

 

To grupa pytań, która zawsze się pojawia, bo pracodawca chce wiedzieć, czy i jak bardzo zmotywowany jest pracownik i czy są szanse, że będzie się starał i przyniesie firmie jakiś zysk. Na każdej rozmowie na pewno padnie przynajmniej jedno z nich.  

 

Pytanie kwalifikacyjne – Dlaczego pan / pani chce pracować u nas? / Co pan / pani o nas wie? 

O co w nim chodzi? O sprawdzenie, czy kandydat był na tyle zmotywowany, by dowiedzieć się czegoś o firmie. Pracodawca zakłada, że skoro kandydata nie zainteresowała firma, w której miałby pracować, to nie będzie go również interesowała praca.

 

Dobre odpowiedzi: Każda, która pokaże, że coś o firmie wiesz. Byłeś na stronie internetowej, znasz jej klientów, wiesz ile mają oddziałów, jakie mają marki, czym się zajmują, itd.

 

„Chcę pracować w tej branży, a Państwo macie ciekawych klientów takich jak firma A i B”. „Widziałem na fanpage, że zespół jest zgrany i  wydaje mi się, że u Państwa jest dobra atmosfera pracy, a to jest dla mnie ważne”.

 

Złe odpowiedzi: Każda, która pokaże, że nie wiesz nic o firmie. „Nie miałem czasu wejść na stronę, bo byłem bardzo zajęty”, „Chcę u was pracować, bo dynamicznie się rozwijacie” powiedziane na rozmowie w firmie, która od 10 lat ma tą samą listę klientów i 5 pracowników.

 

 

Pytanie kwalifikacyjne - co pana motywuje do pracy 

O co w nim chodzi? O to, co sprawia, że chce ci się przyjść do pracy i coś w niej zrobić.

 

Dobre odpowiedzi: Prawda. Jeśli motywuje Cię uznanie i pieniądze – powiedz to. Oczywiście pracodawca, który chciał ci płacić pochwałami cię nie przyjmie, ale unikniesz frustracji. Zastanów się, co lubisz robić w pracy i o tym opowiedz.

„Lubię, kiedy mam różnorodne zadania i stale coś się dzieje” (będzie to jednak zła odpowiedź jeśli starasz się o pracę z założenia monotonną i niezmienną). „Cieszy mnie, kiedy mogę komuś pomóc i coś załatwić” - idealna odpowiedź do obsługi klienta.

 

Złe odpowiedzi: Szczera prawda wtedy, kiedy nic Cię nie motywuje. Niestety musisz coś wymyślić.

 

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania o doświadczenie zawodowe

 

Druga grupa pytań podstawowych. Ich ilość i tematyka może być bardzo różna. Z reguły pojawiają się poniższe pytania.

 

Pytanie kwalifikacyjne - Dlaczego pan odszedł z poprzedniej pracy?

O co w nim chodzi? Pracodawca chce zdiagnozować, czy powody, dla których przestałeś pracować w poprzedniej firmie mogą pojawić się również u niego. Jeśli uzna, że tak, to Twoje szanse na pracę spadną.

 

Dobre odpowiedzi: Powiedz prawdę w strawnej formie.  W najgorszym wypadku okaże się, że powód, przez który się zwolniłeś pojawia się również w tej firmie i pracy nie dostaniesz, ale unikniesz frustracji.

 

„Praca i zespół były w porządku, ale firma rozwijała się bardzo powoli, a ja chcę związać się z firmą, która ma plany, realizuje cele i je osiąga”.

 

„Zostałem zatrudniony na stanowisko A, ale okazało się w trakcie, że mam robić również inne rzeczy, na które się z pracodawcą nie umawiałem i nie chciałem ich robić. Podjęliśmy decyzję o rozstaniu.”

 

Złe odpowiedzi: Unikanie: „Wolałbym nie mówić”, „Po prostu skończyła mi się umowa”. Kłamanie: „Pracodawca był super i wszystko było w porządku, ale po prostu się zwolniłem” (pracodawca myśli wtedy, że ma przed sobą osobę niezrównoważoną).

 

Pytanie kwalifikacyjne – czego się Pan nauczył w poprzedniej pracy?

O co w nim chodzi? O sprawdzenie czy szybko przyswajasz wiedzę, jak ważny jest dla Ciebie rozwój i czy potrafisz wyciągać wnioski.

 

Dobre odpowiedzi: wskazują na konkretną wiedzę bądź umiejętności. Pamiętaj, że to czego się nauczyłeś nie musi dotyczyć stricte obowiązków. Może to być wiedza o Tobie („Dowiedziałem się, że uwielbiam pracę w sprzedaży”) lub o prowadzeniu biznesu „Pracowałem w start-upie i dużo dowiedziałem się o tym, jak prowadzi się taki biznes, na co trzeba uważać”.

 

Złe odpowiedzi: Mówiące o tym, że niczego się nie nauczyłeś bądź bardzo niekonkretne „Mnóstwa rzeczy się nauczyłem, bo stale coś się działo”.

 

Rozmowa kwalifikacyjna, pytania o cechy i osobowość

 

Miewają różne formy, ale chodzi w nich o to, by poznać kandydata i sprawdzić, czy on zna sam siebie.

 

Pytanie kwalifikacyjne – Jaka jest pana/ pani największa wada?

O co w nim chodzi? O to, by zobaczyć, czy kandydat dostrzega swoje słabe strony i coś robi, by sobie z nimi lepiej radzić.

 

Dobre odpowiedzi: Wada, która jest wadą, ale ma marginalne znaczenie dla efektywności pracy na danym stanowisku. Np. nieśmiałość na stanowisku wymagającym niewielkiego kontaktu z ludźmi, niecierpliwość u handlowca. Po podaniu wady podaj przykład sytuacji, w której się pojawia oraz to, jak sobie z tym radzisz.

 

„Bywam niecierpliwy kiedy czegoś bardzo chce. W pracy mam czasem tendencję do poganiania kolegów jeśli czekam na jakąś odpowiedź. Staram się jednak nad tym panować.”

 

Złe odpowiedzi: Podanie za przykład wady, która uniemożliwia prawidłowe wykonywanie zadań na danym stanowisku (np. kompletnie nie potrafię nawiązywać kontaktów z innymi w czasie rozmowy na handlowca). Podanie przykładu wady, która nie jest wadą w celu pokazania się z jak najlepszej strony (na odpowiedzi w stylu „jestem perfekcjonistą” lub „przywiązuję za duża wagę do doskonałej jakości obsługi klienta” rekruterzy nie dają się już nabrać).

 

Pytanie kwalifikacyjne – Jakie są Pana najsilniejsze cechy?

O co w nim chodzi? O to, by zobaczyć, co o sobie myśli kandydat i jak siebie sam postrzega, bo to będzie wpływało na jego pracę. Jeśli np. kandydat uważa, że jest dokładny, a w CV ma literówki, to oznacza, że nie tylko jest niedokładny, ale nawet o tym nie wie. Nauczenie go dokładności będzie zatem bardzo trudne.

 

Dobre odpowiedzi: Powinny bazować na prawdzie. Innymi słowy musisz siebie znać, by móc na to pytanie odpowiedzieć. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, zapytaj bliskie Ci osoby jaki jesteś. Takie ćwiczenie pomoże Ci nie tylko w karierze, ale i w życiu.

Dobrym pomysłem jest przejrzenie przed rozmową tego, co pracodawca napisał w oczekiwaniach w ogłoszeniu i nawiązanie do kilku z wymienionych cech.

 

Złe odpowiedzi: Modne słowa klucze, których wszyscy używają, a które mają z Toba niewiele wspólnego. Pamiętaj, że często rekruterzy pogłębiają pytania i jeśli odpowiesz, że jesteś kreatywny, to mogą Cię zapytać co kreatywnego zrobiłeś wczoraj.

 

Pytanie o wynagrodzenie / oczekiwania finansowe

 

Pojawia się w większości rozmów kwalifikacyjnych i jest pytaniem podstawowym, na które trzeba być przygotowanym.

 

O co w nim chodzi? O to, by się dowiedzieć czy firmę na pracownika stać oraz jak pracownik się ceni.  

 

Dobre odpowiedzi: Konkretna kwota brutto lub netto. Mogą być widełki. Bez komentarzy.

 

Złe odpowiedzi: Unikanie odpowiedzi odbijanie piłeczki, wyjaśnianie i tłumaczenie się z oczekiwanej kwoty, od razu proponowanie negocjacji (bo to świadczy o tym, że nie uważasz, że zasługujesz na tyle, ile chcesz).

 

Powodzenia na rozmowach!

Przeczytaj także:

Skomentuj