Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

 
Jak rozwinąć karierę? Jak zadbać o rozwój kariery?

Stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? A może zajmujesz to samo stanowisku już od kilku lat, ale tak naprawdę chcesz robić coś innego? Niezależnie od tego, jakie masz ambicje i motywacje zawodowe, sprawdź, od czego zacząć rozwój kariery i na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Jak rozwinąć karierę


W budowaniu kariery niewątpliwie ważna jest samoświadomość: znajomość swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju, a także tego, co w życiu zawodowym chce się robić – i wreszcie – co chce się osiągnąć. Rozwój powinien być dobrze przemyślaną drogą, dopasowaną do predyspozycji, umiejętności, a przede wszystkim otwartości. Nie zapominaj też, że odpowiedzialność za ten proces spoczywa przede wszystkim na tobie. Nie na firmie, nie na dziale HR czy przełożonych. Są oczywiście przedsiębiorstwa, w których stawia się na rozwój zawodowy pracowników. Dostęp do szkoleń, jasne zasady awansowania w strukturach organizacji – to wszystko oczywiście ułatwia zadanie, jednak nadal decyzja, w jaki sposób i jak szybko będziesz się piąć w górę, należy tylko od ciebie.

 

Obszar rozwoju zawodowego – przemyśl, co chcesz robić

 

Przemyśl, jaki jest twój cel w rozwoju zawodowym i co chcesz robić w perspektywie 2-3 lat. Zastanów się, jaki obszar, dział, zawód cię interesuje i czy masz odpowiednie predyspozycje. Bycie dobrym sprzedawcą i bycie dobrym księgowym wymagają zupełnie innych umiejętności oraz cech. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o stanowisku, które cię interesuje i oceń swoje dopasowanie do profilu pracownika.

Możliwości rozwoju zawodowego – buduj sieć kontaktów


Ścieżka rozwoju zawodowego została wybrana? Jeśli tak, możesz przejść do pogłębienia wiedzy na temat twojej wymarzonej pracy. Zasięgnij języka u osób, które już działają w branży. Poszukaj ich wśród swoich znajomych, znajomych twoich znajomych, na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych. Warto wybrać się np. na targi pracy. Tam nie tylko dowiesz się, jak wygląda praca w interesującym cię dziale i jakie są wymagania pracodawców, ale również możesz zaprezentować siebie. Cennym doświadczeniem jest też udział w wydarzeniach branżowych. Na konferencjach lub szkoleniach możesz poznać osoby, dzięki którym rozbudujesz swoją sieć kontaktów.

 

Rozwój kariery zawodowej pracownika


Chciałbyś sprawdzić się w innym obszarze w ramach tej samej organizacji? Poszukaj wsparcia w przełożonym, dzieląc się swoimi aspiracjami i propozycjami rozwoju. Lista opcji jest bardzo długa i obejmuje m.in. projekty, szkolenia, coaching, mentoring. Spróbuj dopasować możliwości, które oferuje ci pracodawca do twoich potrzeb rozwojowych i postaraj się wykorzystać je najefektywniej. Zawsze też pamiętaj, aby jasno komunikować swoje plany i nie bać się mówić o ambicjach, a przy tym miej pewność, że to, co robisz teraz, jest zauważone i docenione. Pamiętaj jednak, że sama ambicja niepoparta dobrymi wynikami pracy daleko cię nie zaprowadzi. Dlatego, by wnioskować o inne, wyższe stanowisko i postawić na rozwój zawodowy w strukturach jednej firmy, musisz sprawdzać się w pracy, którą aktualnie wykonujesz.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!