Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

 
Zmiany w umowach o pracę od 2015 roku

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Więcej szczegółów na temat najnowszej nowelizacji poznamy już wkrótce – na przełomie sierpnia i września. Już teraz wiadomo, że przygotowywane zmiany będą dotyczyły m. in. wypowiadania umów o pracę.

 

Jedną z istotniejszych zmian ma być wprowadzenie nowych rozwiązań związanych z umową na czas określony, a zwłaszcza z ograniczeniem czasu jej trwania. W myśl przygotowywanej nowelizacji taka umowa nie będzie mogła zostać zawarta na okres dłuższy, niż 48 miesięcy (z pewnymi wyjątkami). Obecnie sytuacja wygląda tak, że Kodeks pracy nie ogranicza pracodawców w ustalaniu długości trwania umowy na czas określony. Pewnym ograniczeniem jest natomiast sądowe orzecznictwo - zawieranie długoterminowych umów z możliwością ich wypowiedzenia za dwutygodniowym okresem wypowiedzenienia, może zostać uznane za rozwiązanie zmierzające do obejścia przepisów o wypowiadaniu umów.

 

Przygotowywana nowelizacja ma wprowadzić także możliwość wypowiadania umów o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Obecnie, co do zasady przepisy nie przewidują możliwości wypowiedzenia takiej umowy. Nowe przepisy będą dawały możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowelizacja ma wydłużyć czas trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy. Nowe przepisy mają też zróżnicować długość trwania wypowiedzenia umowy okresowej, w zależności od długości jej trwania. W myśl projektowanych zmian okres wypowiedzenia umowy  na czas określony ma wynieść:

  • 2 tygodnie – w przypadku zatrudnienia pracownika krócej, niż przez 12 miesięcy,
  • miesiąc – w przypadku, gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 12 miesięcy,
  •  miesiące – gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 36 miesięcy.

Z informacji, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że w przygotowywanym przez MPiPS projekcie znajdzie się też przepis znoszący obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (w przypadku firm, w których wysokość zatrudnienia nie przekracza 50 osób). W projekcie ma być również zapis, zgodnie z którym pracodawca, w okresie wypowiedzenia pracownika, będzie miał prawo do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. To nowość – Kodeks pracy w ogóle nie reguluje tej kwestii i takie rozwiązanie jest możliwe w drodze porozumienia stron.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.