Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

 
Impreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

Turystyka motywacyjna to fundowane przez pracodawców wyjazdy dla pracowników i partnerów biznesowych. Jest to narzędzie motywacyjne stanowiące jednocześnie nagrodę i zachętę do dalszej pracy na rzecz danej firmy. Dlaczego motywacja pracowników jest tak ważna? Sprawdź, na czym polegają wyjazdy motywacyjne i przekonaj się, jakie zalety ma impreza w pracy.

 

Spis treści

Impreza motywacyjna – czym jest?


Impreza motywacyjna (z ang. incentive travel) to zorganizowana i opłacona przez pracodawcę impreza, np. podróż motywacyjna. Przeznaczona jest dla pracowników firmy, jej partnerów biznesowych albo klientów – stanowi nagrodę za zrealizowanie określonych zadań, może też być zachętą do osiągania wyników w przyszłości.


Celem imprezy motywacyjnej jest zwiększenie lojalności klientów i motywacja pracowników. Jako narzędzie w zarządzaniu organizacją ma ona pozytywnie wpływać na zachowania jednostki, sprzyjając kluczowym celom organizacji. Jest to możliwe dzięki założeniu, że pieniądze nie są jedyną skuteczną metodą motywowania – równie istotną rolę odgrywają bonusy pozapłacowe, np. właśnie turystyka motywacyjna.


Impreza motywacyjna – gdzie i jak zorganizować?


W zakłądach pracy organizowane są imprezy integracyjne lub motywacyjne. Te pierwsze mają na celu zintegrowanie pracowników, czyli stworzenie warunków do lepszego poznania się członków grupy. Drugie planowane są po to, aby podwładnych wynagrodzić i zachęcić do efektywnej pracy na rzecz firmy.


Impreza motywacyjna pozwala odpocząć od środowiska pracy i codziennej rutyny związanej z obowiązkami zawodowymi. Miejsce wydarzenia często konsultowane jest z pracownikami – może to być lokalizacja w Polsce (np. gospodarstwo agroturystyczne, hotel w miejscowości turystycznej itp.) albo za granicą. Organizacja wyjazdu zależy od możliwości pracodawcy i jego zobowiązań, np. wobec klientów. Impreza może odbywać się w ciągu tygodnia lub w wybrany weekend.


Impreza motywacyjna to nagroda dla pracowników, jednak podstawowy cel wyjazdu to wciąż motywacja, dlatego w zależności od możliwości finansowych organizacji w trakcie wyjazdu można zaplanować, np. spotkanie z coachem. Taka konsultacja ułatwia ustalenie kluczowych celów na nadchodzące miesiące.


Impreza motywacyjna – czy trzeba wziąć dzień wolny?


Impreza w pracy to niefinansowy sposób motywowania pracowników. Ma zachęcać do większej wydajności i dalszej pracy na rzecz organizacji. Czas wyjazdu motywacyjnego może być rozliczany na zasadach uzgodnionych z pracodawcą. Jeśli jednak wycieczka pracownicza nie stanowi obowiązku służbowego, zgodnie z Kodeksem pracy czas pracy oraz obowiązki nie mają odniesienia do pobytu poza biurem czy zwyczajowymi godzinami pracy firmy.


Oznacza to, że impreza motywacyjna stanowi przywilej, a nie obowiązek pracownika. Gdy wyjazd odbywa się w czasie pracy (w dni robocze), pracodawca powinien stosować się do Kodeksu pracy, więc czas imprezy liczony jest do czasu pracy. Jeśli ma miejsce w czasie, gdy firma nie pracuje, Kp nie ma zastosowania, a pracownik nie musi brać w nim udziału.

 

Zalety imprez motywacyjnych

 

Impreza motywacyjna to popularne rozwiązanie stosowane głównie w zachodniej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Otwartość na zagraniczne techniki motywacyjne oraz obecność na rynku firm z kapitałem zagranicznym sprawia, że takie wyjazdy stają się coraz popularniejsze także w Polsce. Ich założeniem jest nie tylko motywacja pracowników, ale również integracja oraz nagroda za efekty pracy.


Wyjazd zorganizowany przez pracodawcę stanowi bodziec do działania zespołu – jest to sposób na zacieśnienie albo podtrzymanie więzi na linii pracodawca-pracownik, a niekiedy także firma-klient. Impreza organizowana dla pracowników umożliwia wynagrodzenie ich za działania służące rozwojowi firmy, natomiast dla partnerów biznesowych – zwiększa lojalność i poprawia wizerunek organizacji.


Podstawowe zalety, jakie ma impreza motywacyjna to:

 

  • nagroda za działanie na rzecz firmy;
  • zwiększenie lojalności pracowników (mniejsza rotacja) i klientów;
  • większa motywacja do działania i efektywność pracy;
  • sposób na zintegrowanie pracowników;
  • poprawa wizerunku pracodawcy (np. po fuzji czy restrukturyzacji) i wzmocnienie więzi z pracownikami.
Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Asystent/ka biura

    ManpowerGroup   Poznań    praca stacjonarna
    asystent
    1 godz.
    Zadania: Kompleksowe wsparcie działu administracyjnego; Przyjmowanie i przekazywanie korespondencji, organizacja spotkań oraz rezerwacja podróży służbowych; Sprawne zarządzanie dokumentacją oraz dbałość o porządek w biurze; Wymagania: Umiejętności organizacyjne oraz umiejętność...
  • Operator transportu wewnętrznego na magazynie – kat. B

    ManpowerGroup   Tychy    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową
    1 godz.
    Zadania: Rozładunek, załadunek i przemieszczanie towarów za pomocą wewnętrznych urządzeń transportowych (w tym m.in. pociągów logistycznych, platform, ręcznych wózków paletowych) Przygotowywanie oraz dostarczanie na czas komponentów/pojemników Układanie materiałów zgodnie z...
  • Operator zwyżki / Operator podnośnika koszowego

    Max-Bud 1 Tomasz Warchala   Świętochłowice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 500 - 8 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Czynności porządkowe, kontrolne i zdawczo odbiorcze względem użytkowanego pojazdu, Rzetelne wykonywanie czynności zleconych przez przełożonego, Zgłaszanie ewentualnych usterek, które mogą powodować utrudnienia w pracy, Raportowanie realizacji u dyspozytorów.
  • Operator CNC

    MOJ S.A.   Osowiec, k-Opola    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    umiejętność czytania rysunków technicznych; znajomość obsługi i programowania maszyn CNC; posługiwaniu się podstawowymi narzędziami pomiarowymi; sumienne podejście do pracy oraz dokładność w wykonywaniu obowiązków;
  • Kierownik Działu Technologii

    MOJ S.A.   Osowiec, k-Opola    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    projektowanie procesów obróbki plastycznej – kucie matrycowe, projektowanie narzędzi do obróbki plastycznej (matryce kuziennicze, oprzyrządowanie do okrawania) zlecanie i nadzorowanie opracowywania technologicznych norm czasowych; wdrażanie zaprojektowanych procesów; opracowywanie i...
  • specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    nawiązywanie nowych kontaktów, obsługa inwestycji wielkopowierzchniowych (szkoły, biurowce, hotele itp.), prezentacja systemów do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym, kreowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku, praca w biurze i w terenie.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.