Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Impreza integracyjna – czy jest zaliczana do czasu pracy? Co i kiedy nam przysługuje za uczestnictwo?

Impreza integracyjna – czy jest zaliczana do czasu pracy? Co i kiedy nam przysługuje za uczestnictwo?

 
Impreza integracyjna – czy jest zaliczana do czasu pracy? Co i kiedy nam przysługuje za uczestnictwo?

Impreza firmowa, szczególnie ta gwiazdkowa to odskocznia od codzienności, na którą wiele osób czeka przez cały rok, traktuje jako jeden z benefitów dla pracowników. Wspólna zabawa, wyjazd integracyjny na narty, tańce, wystawna kolacja – oczywiście wszystko na koszt pracodawcy – pomagają nawiązać cieplejsze relacje w pracy, lepiej się poznać, poczuć się istotną częścią grupy. Nie każdy jednak ma ochotę brać udział w imprezach integracyjnych. Pojawia się zatem pytanie, czy obecność na spotkaniu towarzyskim ze współpracownikami jest obligatoryjna. Czy liczy się do czasu pracy?

 

Spotkania integracyjne a czas pracy

 

Zacznijmy od tej ostatniej kwestii. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma obowiązek wykonywać obowiązki służbowe w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu i czasie.

 

W wielu firmach tego typu spotkania planowane są w godzinach pracy – a więc w czasie, w którym zgodnie z przepisami podwładny pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Czas spędzony na spotkaniu co do zasady zalicza się do czasu pracy, za które przysługuje wynagrodzenie. Nie jest jasne, czy podwładny musi stawić się na spotkaniu towarzyskim, czy może zamiast tego wykonywać swoje zwykłe obowiązki. Ponieważ brak konkretnych regulacji, wiele zależy od regulaminu zakładowego, kultury firmy, przyjętych w niej zwyczajów, a kwestie sporne rozstrzyga sąd pracy.

 

Kiedy impreza integracyjna została wyznaczona poza normalnym rozkładem czasu pracy, np. na wieczór lub w weekend – zatrudniony zazwyczaj nie ma obowiązku się na niej pojawić. Gdy udział jest dobrowolny, godzin na zabawie nie wlicza się do czasu pracy i nie jest za nie wypłacane dodatkowe wynagrodzenie.

 

Są jednak sytuacje, gdy udział ma formę polecenia służbowego. Bywa tak na przykład wówczas, gdy spotkanie lub wyjazd ma w sobie elementy zarówno integracji, jak i szkolenia. Wówczas czas takiego wyjazdu powinien być liczony jako godziny nadliczbowe, za które zatrudnionym przysługuje wynagrodzenie.

 

Impreza firmowa a postępowanie dyscyplinarne

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy niewykonanie polecenia służbowego (mieszczącego się w granicach prawa) może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy przewiduje za niedopełnienie obowiązku takie kary jak upomnienie, naganę, zwolnienie dyscyplinarne. Pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego tylko w kilku okolicznościach – gdy wyznaczone zadanie wykracza poza umowę o pracę, stoi w sprzeczności z przepisami prawa, stwarzałoby zagrożenie życia lub zdrowia (swojego pracownika lub osób trzecich), jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, kiedy pracownikowi nie pozwala na wykonanie polecenia stan psychofizyczny.

 

Udział w imprezie integracyjnej – co nam przysługuje?

 

Za udział w obligatoryjnym spotkaniu integracyjnym, które odbywa się po godzinach pracy, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Kwestię tę reguluje rozdz. V Kodeksu pracy – Praca w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 151.1:

 

§ 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

 

W rozdziale V znajdziemy szczegółowe przepisy dotyczące konkretnych sytuacji. Warto zaznaczyć, że zamiast dodatkowego wynagrodzenia pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy.

 

Co więcej, pracownik ma prawo do dodatkowego wolnego, jeśli impreza, wyjazd integracyjny odbywał się w niedzielę lub święto (jeśli są to dni nieuwzględnione w normalnym rozkładzie czasu pracy podwładnego). Odbiór wolnego powinien nastąpić:

  • w ciągu 6 dni kalendarzowych przed lub po pracy (spotkaniu firmowym) w niedzielę,
  • w przeciągu okresu rozliczeniowego, gdy praca (spotkanie firmowe) odbywało się w święto.
Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.