Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Premia a nagroda

Pracodawcom zdarza się mylić premie z nagrodami oraz stosować te pojęcia zamiennie, choć są to odrębne świadczenia. Jedyne, co je łączy, to brak konieczności ich wypłacania w powszechnie obowiązujących przepisach. Zatem w odróżnieniu od dodatków za pracę w porze nocnej czy wynagrodzenia z dodatkiem za nadgodziny, pracownik nie otrzyma premii czy nagrody w oparciu o przepis ustawy. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Premia w pracy

Charakterystyczną cechą premii jest to, że wprowadzające ją przepisy określają jednocześnie konkretne i sprawdzalne przesłanki, których spełnienie skutkuje nabyciem prawa do świadczenia. Warunkiem wypłaty premii może być np. sprzedaż 3 samochodów w miesiącu przez pracownika salonu sprzedaży, zawarcie kontraktów z kontrahentami na łączną kwotę np. 40 000 zł przez przedstawiciela handlowego bądź zrealizowanie celu indywidualnego lub zespołowego, np. terminowe ukończenie projektu dla klienta.

Przepisy wprowadzające premie pracownicze często określają progi sprzedażowe. Zatem im lepszy wynik osiągnie się w danym miesiącu, tym wyższej premii można oczekiwać. To wskazuje drugą istotną cechę tego świadczenia, jaką jest możliwość ustalenia przez podwładnego spodziewanej wysokości premii na podstawie wyników pracy w danym okresie.

Nagroda w pracy

W odróżnieniu od premii, nagroda ma charakter uznaniowy. W związku z tym przepisy dotyczące nagród powinny ograniczyć się do wskazania możliwości jej przyznania, zaś wysokość świadczenia jest ustalana indywidualnie przez pracodawcę. Postanowienia dotyczące nagród nie mogą zawierać żadnych konkretów (tj. elementów mierzalnych, sprawdzalnych), gdyż te wskazywałyby, iż w istocie mamy do czynienia z innym świadczeniem. Przyznanie nagrody pracownikowi, a także jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy.

Tak naprawdę każdy pracodawca może sam określić, jakie zasady premiowania przyjmie w przedsiębiorstwie. Nazwa świadczenia nie wpływa na rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z premią czy nagrodą. Kluczowe znaczenie ma bowiem charakter tego świadczenia. Jeśli w przepisach określono konkretne przesłanki nabycia prawa do nagrody (np. uzależniając ją od osiągnięć albo nienagannej pracy), świadczenie może być uznane za premię. Konieczność rozstrzygania takich wątpliwości pojawia się w przypadku wprowadzenia do przepisów płacowych świadczenia nazwanego premią uznaniową. Może to być nagroda – jeśli pracodawca poprzestał na przyznaniu sobie możliwości jej wypłaty lub premia – jeśli określono przesłanki nabycia.

Różnica między premią a nagrodą

Różnice w charakterze premii i nagrody wynikają z ich wymagalności. Roszczenie o wypłatę premii powstaje już po spełnieniu określonych w regulaminie wynagradzania lub w treści umowy przesłanek i ewentualnie pod warunkiem nieziszczenia się przesłanek negatywnych (np. nieusprawiedliwione nieobecności, spóźnienia).

W praktyce oznacza to, że jeśli pracownik spełnił kryteria przyznawania premii, powinien ją otrzymać. W przypadku opóźnienia może skarżyć się do PIP lub pozwać pracodawcę do sądu. Odmiennie sprawa wygląda, gdy przyznawana jest nagroda pracownicza. Swoboda pracodawcy w zakresie nagradzania sprawia, że podwładny może domagać się wypłaty świadczenia dopiero po uzyskaniu decyzji pracodawcy o przyznaniu nagrody w konkretnej kwocie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca autobusu miejskiego

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    9 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;
  • Kierownik produkcji

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: organizacja i zarządzanie procesem produkcji; kierowanie zespołem ludzi;

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.