Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
SN: pracodawca odpowiada za nieprofesjonalnie przygotowane wypowiedzenie umowy o pracę

SN: pracodawca odpowiada za nieprofesjonalnie przygotowane wypowiedzenie umowy o pracę

 
SN: pracodawca odpowiada za nieprofesjonalnie przygotowane wypowiedzenie umowy o pracę

Sąd Najwyższy badał skargę kasacyjną pracownika, którego zwolniono z pracy błędnie wskazując jego stanowisko pracy tj. specjalista ds. zarządzania produktem, zamiast specjalista ds. marketingu i handlu. Przyczyną wypowiedzenia była likwidacja tegoż stanowiska. Problem jednak w tym, że zatrudniony już dawno zajmował nowe stanowisko pracy. Prześledźmy wyrok SN z 7.06.2016 r., sygn. akt II PK 118/15.

 

Stan faktyczny

 

 

Pracownik był zatrudniony w firmie od 1977 r. na różnych stanowiskach, w tym od 01.04.2001 r. na stanowisku specjalisty ds. zarządzania produktem. Następnie 28.10.2013 pracownikowi wręczono wypowiedzenie zmieniające m.in. w zakresie stanowiska, pracownik przyjął wypowiedzenie i po upływie trzech miesięcy objął stanowisko specjalisty ds. marketingu i handlu. W dalszej kolejności pismem z 27.01.2014 r. zatrudniony złożył wniosek o objęcie go programem dobrowolnych odejść i wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 30.06.2014 r. Pracodawca wyraził na to zgodę, jednak jako datę zakończenia umowy o pracę wskazał 30.04.2014 r., na co z kolei pracownik się nie zgodził.

 

I wypowiedzenie umowy o pracę  

 

W związku z tym pracodawca dnia 25.03.2014 r. wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2014 r. z powodu likwidacji stanowiska pracy specjalisty ds. zarządzania produktem.

 

II wypowiedzenie umowy o pracę

 

 

Następnie, w związku z błędnym określeniem stanowiska pracy, pracodawca pismem z 27 marca 2014 r. ponownie wypowiedział pracownikowi  umowę o pracę, tym razem prawidłowo oznaczając jego stanowisko pracy  - specjalista ds. marketingu i handlu. W tym samym dniu pracownik zwrócił się do pracodawcy z propozycją rozwiązania stosunku pracy w ramach programu dobrowolnych odejść z dniem 30 czerwca 2014 r., na co nie wyrażono zgody.

 

Zatrudniony odwołał się do sądu pracy jedynie od pierwszego wypowiedzenia, zarówno sąd pierwszej jak i drugiej instancji stanął po stronie pracodawcy, argumentując, że pracownik był świadomy błędnie wskazanego stanowiska pracy w pierwszym wypowiedzeniu, zaś pracodawca mógł naprawić swój błąd, wypowiadając umowę po raz kolejny.

 

SN - pracodawca płaci za błędy

 

 

Odmienne stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy przede wszystkim wskazując, że pracownik nie odwołał się od drugiego wypowiedzenia umowy o pracę, a zatem nie mogło ono być przedmiotem orzekania.  SN podkreślił, że dwa odrębne wypowiedzenia „żyją własnym życiem”, bo każde z nich wywołuje określone skutki prawne, w szczególności każde z nich wymaga osobnego zaskarżenia. Oznacza to, że Sąd Najwyższy badał jedynie prawidłowość pierwszego wypowiedzenia. 


SN: pracodawca, nie może korzystać z jurysdykcyjnej pobłażliwości dla błędnego i nieprofesjonalnego przygotowania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę ani z konstrukcji nadużycia prawa przez pracownika.


Co za tym idzie, błąd wywołany i zawiniony przez pracodawcę, wynikający z błędnego nazwania likwidowanego stanowiska pracy (I wypowiedzenie), którego pracownik nie zajmował, oznaczał oczywiście wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę, co realizuje po stronie pracownika uprawnienie do  odszkodowania.

 

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

 

Podstawa prawna:

Wyrok Sądu Najwyższego z 7.06.2016 r., sygn. akt II PK 118/15


 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel handlowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doradztwo w zakresie oferowanych produktów; Obsługa klientów firmy/inwestycji/wykonawców; Budowanie długotrwałych realizacji z klientami;
  • Bose-Instal
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie odwiertów pod pompy ciepła (praca bardzo podobna do wiercenia studni głębinowych) system pracy w tak zwanej delegacji w systemie 3 tygodnie na 1 tydzień; wyjazd na wolne i przyjazd z wolnego zawsze do siedziby firmy (Czerwona Niwa koło Sochaczewa)
  • Kierownik Restauracji

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 320 - 10 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zarządzanie podległym zespołem, organizacja i nadzór pracy, motywowanie do efektywnej pracy, Szkolenie pracowników, Współtworzenie i wprowadzanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi; Efektywne planowanie pracy w trakcie zmiany, Zapewnienie ciągłości dostaw, Stała współpraca z...
  • Medicover Stomatologia
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: dostarczanie najwyższej jakości usług w zarządzanych placówkach zgodnie z obowiązującymi wysokimi standardami; zapewnienie pełnej dostępności usług oraz ciągłości procesu obsługi Pacjenta; stałe podnoszenie satysfakcji...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Rekrutacji Stomatologicznych

    Medicover Stomatologia   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twoje zadania: Aktywne wsparcie w ramach rekrutacji na stanowiska: Asystentka Stomatologiczna, Higienistka Stomatologiczna, Technik Elektroradiolog, Recepcjonista, Opiekun Pacjenta; redagowanie i zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; bezpośredni kontakt podczas całego procesu rekrutacji z...
  • Opiekun Pacjenta Stomatologii

    Medicover Stomatologia   Gdańsk, ul. Myśliwska 33A    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu
    10 godz.
    Twoje zadania: zapewnienie wysokiej jakości doświadczeń pacjenta, dbanie o spełnienie jego oczekiwań i potrzeb. koordynowanie planów leczenia i grafików lekarskich, które zapewnią sprawny przebieg leczenia. przedstawienie pacjentom warunków opieki stomatologicznej, pomoc w zrozumieniu...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.