Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

 
Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (liczonych według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego) tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W przypadku, gdy zdecydują się nie powołać ZFŚS, informację o tym muszą zawrzeć w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

 

Przedawnienie pożyczki pracowniczej

 

Jeśli jednak został on utworzony, zgromadzone na jego koncie środki przeznacza się na działalność socjalną, która obejmuje usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielania pomocy rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

 

I właśnie ta ostatnia forma działalności socjalnej, obejmująca udzielanie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe, niekiedy wywołuje wątpliwości.

 

Zgodnie z art. 291. Kodeksu pracy: „Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”. Niemniej powstaje pytanie, czy termin ten obowiązuje również w przypadku pożyczki z ZFŚS, skoro nie jest ona bezpośrednio związana ze stosunkiem pracy.

 

Kiedy przedawnia się pożyczka z ZFŚS

 

Rozstrzygnięcia kwestii przedawnienia pożyczki pracowniczej podjął się w 2014 r. Departament Prawa Pracy MPiPS. W wydanym stanowisku Urząd przypomniał, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu, w tym udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe, winien określić pracodawca w regulaminie ZFŚS, uzgodnionym ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

 

Ponieważ jednak przepisy ustawy o ZFŚŚ (Dz. U. 1994 Nr 43 poz. 163) nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących zasad udzielania zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe, wskazując na konieczność uregulowania warunków jej udzielenia w umowie, zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS, udzielenie przez pracodawcę pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚŚ należałoby uznać za czynność z zakresu prawa cywilnego, co skutkuje 10-letnim okresem przedawnienia.

 

Pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS – o czym warto wiedzieć

 

Przede wszystkim z funduszu nie może być udzielona pożyczka na inne cele niż na mieszkanie.

 

W przypadku zakończenia stosunku pracy – nawet jeśli winę za to ponosi pracodawca – podwładny wciąż jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy (chyba że np. w regulaminie pracy został zawarty zapis o tym, że zwalniany pracownik nie musi tego robić).

 

Warto również pamiętać, że pożyczka ta może podlegać w całości zajęciu komorniczemu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka (środowiskowo - rodzinna) / Pielęgniarz (środowiskowo - rodzinny)

    LUX MED Sp. z o.o.   Rzeszów    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Pielęgniarka (środowiskowo - rodzinna) / Pielęgniarz (środowiskowo - rodzinny) Nasze oczekiwania wobec Ciebie​: wykształcenie min. średnie medyczne wraz z ukończonym kursem środowiskowo-rodzinnym - preferowane ukończone studia magisterskie z zakresu pielęgniarstwa; aktualne prawo...
  • Doradca techniczny dla przemysłu i rynku konstrukcyjnego

    Koelner Rawlplug IP Sp. z o.o. Oddział w Łańcucie   Trójmiasto    praca mobilna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów na podległym terenie; Aktywna sprzedaż produktów i rozwiązań dedykowanych określonej grupie klientów; Wprowadzanie nowych produktów na rynek sprzedażowy; Realizacja okresowych celów sprzedażowych; Bieżące wsparcie i pomoc klientom...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jana Pawła II 27    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: pracę w punkcie pobrań, pracę w gabinecie pediatrycznym (wykonywanie badań np. EKG, wykonywanie szczepień), przygotowywanie pacjentów do badań lekarskich oraz nadzór nad dokumentacją medyczną. Jesteś idealnym kandydatem, jeśli posiadasz: prawo wykonywania...
  • Młodszy Specjalista w grupie pracowników naukowo - technicznych w Katedrze i Zakładzie Bromatologii

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: Wykonywanie badań z wykorzystaniem technik analizy klasycznej i instrumentalnej m.in.: chromatografii (HPLC, GC), spektrofotometrii UV-VIS, spektrometrii (FAAS) Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania i obsługi sprzętu...
  • Specjalista ds. Multimediów

    GDAŃSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    DO ZADAŃ OSOBY ZATRUDNIONEJ NA TYM STANOWISKU BĘDZIE NALEŻAŁO: Koordynacja przeglądów okresowych wg harmonogramu oraz systematyczny przegląd i konserwacja projektorów multimedialnych oraz kontrola sprawności pozostałego sprzętu AV będących wyposażeniem sal wykładowych i...
  • Dyrektor oddziału sprzedaży

    ManpowerGroup   Katowice    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Prowadzenie działań handlowych na terenie południowej Polski; Kierowanie procesem sprzedaży; Pozyskiwanie klientów; Przygotowywanie ofert z zespołem inżynierów wsparcia; Negocjacje handlowe z klientami; Tworzenie ofert handlowych; Zarządzanie zespołem oddziału (11 osób) Nadzór...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!