Lista stanowisk - Geolog

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

  • Koordynator ds. Geotechnicznych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Babica    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator
    1 dni
    Opis stanowiska Weryfikacja dokumentacji geologicznej/geotechnicznej (DGI, DH, DBPG) oraz projektów wykonawczych i technologicznych w zakresie koniecznego monitoringu. Kontrola wykonywania prac podwykonawców w zakresie monitoringu geotechnicznego /hydrologeologicznego ( monitoring portali,...
  • Pracownik ds. technologii i laboratorium

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: zapewnienie wsparcia eksperckiego w zakresie technologii dla projektów oraz badań nie mogących być wykonanych siłami własnymi Centrum oraz Centrali Spółki, prowadzenie zestawień i analiz w zakresie kontroli badań wykonanych przez jednostkę...

Geolog

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Geolog zajmuje się badaniem dziejów i budowy Ziemi, a w szczególności skorupy ziemskiej. Sama geologia przekształciła się w ostatnich kilkudziesięciu latach z nauki teoretycznej w dziedzinę wiedzy potrzebną w administracji państwowej, w przygotowaniu inwestycji i planowaniu architektury, zagospodarowaniu przestrzennym oraz przemyśle wydobywczym. Niemal w każdym kraju istnieją państwowe służby geologiczne, które gospodarują bogactwami naturalnymi, monitorują inwestycje, wykonują badania pod ich kątem oraz wskazują sposoby radzenia sobie z dewastacją środowiska.

Mimo dużego postępu technologicznego praca geologa czasami nadal opiera się na prowadzeniu zwykłych obserwacji. W terenie na podstawie tego, co widzi stara się przygotować przekrój geologiczny badanego obszaru. Pracę kontynuuje w laboratorium, gdzie badając szczegółowo materiał zebrany w terenie, przygotowuje ekspertyzę dotyczącą konkretnego terenu.

Ponieważ geologia jako dyscyplina bardzo się rozwinęła, nastąpił również proces specjalizacji geologów. Mamy zatem geologów złóż, hydrogeologów, geologów górniczych, paleontologów, mineralogów czy tektoników. Każdy z nich zajmuje się pewnym wycinkiem wiedzy o skorupie ziemskiej.

Nierzadko geolog tworząc kompleksowy zespół badawczy, współpracuje także z innymi naukowcami, np. z fizyki czy chemii.


WARUNKI PRACY

Geolog zazwyczaj pracuje w kilku miejscach. Część pracy wykonuje w biurze, jednak często pracuje także w terenie, gdzie zbiera materiały i prowadzi obserwacje, czy w laboratorium, gdzie szczegółowo bada zebrane próbki minerałów. Może także okresowo pracować pod ziemią, badając złoża. Jeżeli znajdzie zatrudnienie w firmie poszukującej konkretnych złóż wtedy w terenie będzie spędzał większą część swojego czasu pracy.

Praca geologa ma często charakter zespołowy, a o wyniku badań decyduje zebranie wiedzy wszystkich zaangażowanych specjalistów.

Geolog zwykle pracuje na zlecenie firm, które zlecają wykonanie ekspertyzy konkretnego obszaru. Godziny pracy ma zwykle stałe, jednak w wyjątkowych sytuacjach, gdy niezbędny jest jego nadzór nad konkretnym działaniem może się zdarzyć, że będzie musiał pracować w systemie zmianowym. Choć w swej pracy często korzysta z pomocy technicznej innych, to jednak właśnie geolog decyduje gdzie dokonać odwiertu, skąd pobrać próbkę minerału. Sam też decyduje jak i gdzie prowadzić badania


WYMAGANIA

Geolog powinien być osobą dociekliwą, cierpliwą z dużą wyobraźnią. Liczy się pasja badawcza, zamiłowanie do rozwiązywania problemów naukowych i logiczne, dedukcyjne myślenie. Ważne, by był osobą spostrzegawczą, charakteryzował się dobrą pamięcią i odpornością na monotonię pracy. W przypadku konieczności sporządzania przekrojów geologicznych musi charakteryzować się wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi. Dobrze, gdy potrafi odczytywać mapy górnicze.

Ponadto geolog musi być przygotowany do pracy laboratoryjnej oraz do łączenia wiedzy geologicznej z jej zastosowaniami w konkretnych dziedzinach gospodarki. Pomocne w tym mogą być wiadomości z innych dziedzin, jak matematyka, fizyka, geografia czy chemia.

Geolog powinien być sprawny fizycznie, by częste przemieszczanie się nie stanowiło dla niego problemu. Ważny jest dobry wzrok, bo dzięki dokładnej obserwacji terenu wyciąga wiele wniosków na temat jego budowy geologicznej oraz zmysł dotyku. W przypadku konieczności pracy pod ziemią geolog musi sprostać ostrzejszym normom zdrowotnym.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Aby zostać geologiem, konieczne jest ukończenie studiów wyższych w tym kierunku. Najczęściej kierunek ten nie cieszy się dużym powodzeniem i studia można podjąć stosunkowo łatwo. W trakcie ich trwania student wybiera interesująca go specjalizację. Można także dokształcić się będąc absolwentem innych kierunków jak np. geografii czy fizyki. Jest to sposób na wejście w zawód osób starszych, jednak w praktyce pracodawcy preferują absolwentów geologii.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Geolog może pracować w instytucjach badawczych lub szkołach wyższych. Ma tam możliwość rozwoju naukowego i zdobywania kolejnych stopni naukowych. Daje mu to możliwość śledzenia zmian w tej dziedzinie, najnowszych odkryć i kontaktu z innymi badaczami.

Geolog-praktyk może pracować w firmach świadczących usługi geologiczne, które dokonują pomiarów, badań geologicznych, poszukują złóż. Po nabyciu doświadczenia geolog może założyć własną firmę. Jeżeli zna język obcy, ma szanse nawet na międzynarodowe kontrakty.


ZAROBKI

Kariera naukowa wiąże się z niższym wynagrodzeniem. Lepiej zarabiają geolodzy wykonujący ekspertyzy dla prywatnych firm. Tu wynagrodzenie zazwyczaj otrzymuje się za konkretne badania.

Praca Geolog
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.