Lista stanowisk - Pilot Wycieczek

Pilot Wycieczek

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pilot wycieczek to zawód dosyć młody. Narodził się w II połowie ubiegłego wieku. Pilot to swego rodzaju organizator i reprezentant biura podróży, które wysyła ludzi na wycieczkę. Jego zawód polega z jednej strony na obsłudze administracyjnej grupy turystów, a z drugiej na umileniu jej podróży i wyjaśnieniu większości wątpliwości. Jednak zadaniem pilota zazwyczaj nie jest oprowadzanie turystów. Odpowiada on głównie za ich bezpieczne dotarcie na miejsce przeznaczenia oraz za zorganizowanie im przejazdu i pobytu wraz ze zwiedzaniem, noclegami, wyżywieniem, a nawet ewentualną opieką lekarską. Słowem odpowiada za zrealizowanie programu wycieczki i bezpieczeństwo jej uczestników. Do jego zadań należy też kontrolowanie jakości usług i ich zgodności z zamówieniem.

Pilot może wykonywać swą pracę zarówno dla turystów z Polski jak i zagranicznych. W związku z tym niezbędna jest znajomość języków obcych.


WARUNKI PRACY

Pilot pracuje w różnych miejscach. Podczas podróży może to być autokar, podczas zwiedzania otwarta przestrzeń, ponadto hotel czy restauracja. Podczas trwania wycieczki pilot wszędzie jest w pracy. Jego praca ma charakter niezrutynizowany, gdyż nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, które napotka podczas wycieczki.

Jego praca ma charakter całkowicie samodzielny. Organizator przygotował program wycieczki, a pilot odpowiada za jego zrealizowanie. W związku z nieustannym przebywaniem z ludźmi pilot musi wykazywać się cierpliwością, odpowiadać na wiele pytań, czasem doradzać. Pilot jest reprezentantem całej grupy. Gdy zachodzi taka potrzeba, może z nią konsultować pewne posunięcia i decyzje.

Pracy pilota wycieczek nie da się zamknąć w ramy czasowe. W zależności od programu wycieczki może on pracować nawet 14-16 godzin na dobę. Praca może odbywać się zarówno w dzień jak i w nocy, jeśli takie atrakcje przewiduje program wycieczki. Praca pilota odbywa się także w dni wolne od pracy i święta. Zawód ten wiąże się z częstymi i dalekimi wyjazdami oraz dużą eksploatacją strun głosowych.


WYMAGANIA

Ze względu na to, że pilot odpowiada za sposób spędzania wolnego czasu przez grupę osób, niezbędna jest umiejętność łatwego wchodzenia we wszelkie relacje społeczne. Pilot musi być otwarty na ludzi i ich potrzeby, a nade wszystko powinien być lubiany. Powinien umieć działać w sytuacjach nietypowych, awaryjnych a także być niezłym psychologiem, który odczyta potrzeby grupy. Ważne, żeby był otwarty na ich potrzeby i uwagi. W związku z tym przydadzą mu się cierpliwość i takt. Niezbędna jest też odpowiedzialność oraz zdolność do rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Ze względu na wielogodzinną pracę wykonywaną często w złych warunkach wymaga się, by pilot był zdrowy i w pełni sprawny ruchowo. Ponadto musi być pełnoletni i znać w mowie i piśmie przynajmniej jeden język obcy (w przypadku pilota wycieczek zagranicznych). Czasami musi być także przewodnikiem, dlatego powinien posiadać wiedzę o zabytkach, kulturze, historii odwiedzanych krajów.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Pilot wycieczek musi mieć minimum wykształcenie średnie i ukończony specjalny kurs zakończony egzaminem organizowanym przez wojewodę. Egzamin nie należy do łatwych - w teście trzeba odpowiedzieć na 150-200 szczegółowych pytań. Jednak nawet pozytywny wynik egzaminu nie zawsze wystarczy do znalezienia dobrej pracy. W związku z dużą konkurencją biura podróży organizują swoje kursy i szkolenia. Dodatkowym atutem dla osób ubiegających się o pracę są ukończone studia z zakresu turystyki i rekreacji oraz odbyte staże i praktyki.

Nie ma przeciwwskazań, by pracę w tym zawodzie podjęły osoby starsze. Jeżeli spełniają wszystkie pozostałe wymagania i zaliczą pozytywnie egzamin, mogą rozpocząć pracę.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pilot wycieczek może podjąć pracę praktycznie z każdym organizatorem turystyki. W związku z tym, że konkurencja na rynku pracy jest duża, warto pomyśleć o podjęciu współpracy z biurem podróży jeszcze w trakcie nauki.


ZAROBKI

Pilot zazwyczaj zarabia za każdy dzień trwania wycieczki. Stawka za dzień waha się w zależności od biura podróży i regionu kraju od 150 zł do 250 zł. Zarobek zależy zatem od aktywności pilotów.

Praca Pilot Wycieczek
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.