Praca.pl Poradniki Produkcja
Kariera okiem inżyniera

Kariera okiem inżyniera

 
Kariera okiem inżyniera

1. Co przesądziło o Pana sukcesie podczas rekrutacji?

 

Czytając ogłoszenie o pracy, wiedziałem, że moje umiejętności i zainteresowania odpowiadają wymaganiom stawianym przez pracodawcę. Podczas procesu rekrutacji w naszej firmie, poza kompetencjami i doświadczeniem, oceniana jest również umiejętność pracy w zespole. Pracodawca dba o atmosferę panującą wśród pracowników. Wszyscy mamy też świadomość, że w naszej branży praca zespołowa jest kluczowym czynnikiem sukcesu. W ocenie rekruterów spełniłem wszystkie wymagania i to przesądziło o moim zatrudnieniu.

 

2. Co Pana przekonało do przyjęcia oferty pracy firmy Woodword?

 

Rekrutacja nie opierała się jedynie na sprawdzeniu umiejętności technicznych. Nie byłem pytany o znajomość wzorów czy definicji, raczej weryfikowana była moja umiejętność rozwiązywania problemów. Miałem wrażenie, że uczestniczę w partnerskiej rozmowie, w której obu stronom zależy na zrobieniu dobrego wrażenia. Osoby rekrutujące przedstawiły mi profil firmy, opowiedziały o tym, jak się tutaj pracuje. Zaskoczyło mnie to pozytywnie i przekonało do przyjęcia propozycji pracy.

 

3. Praca inżyniera wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. W co powinien zainwestować?

 

Warto zainwestować w naukę języków obcych. To, poza kompetencjami technicznymi, może otworzyć nam drzwi do kariery. W firmie Woodword mamy możliwość korzystania z kursów i szkoleń, często związanych z projektami, nad którymi pracujemy. To pozwala nam na podnoszenie kwalifikacji. Sami kształtujemy naszą ścieżkę kariery. Możemy skorzystać z oferowanego przez pracodawcę programu wsparcia kształcenia i uzupełnić naszą edukację o np. studia podyplomowe. Jeśli pracodawca widzi, że jesteśmy ambitni, pomoże nam w podnoszeniu kwalifikacji.

 

4. Czy może Pan poradzić przyszłym inżynierom, jak efektywnie wykorzystać czas studiów?

 

Doświadczenia moje i moich znajomych podpowiadają, że jedną z najważniejszych kwestii jest rozpoczęcie praktyki już na 4. lub 5. roku studiów. To pozwala szybko wkroczyć na rynek pracy. Pomocne w podnoszeniu kompetencji mogą być też koła zainteresowań na studiach. Uczestnictwo w tego typu zajęciach umożliwia rozwój swoich zainteresowań oraz uczy, jak pracować w zespole. Warto również jak najwcześniej zainwestować w naukę języków obcych.

 

5. Jakie cechy powinien mieć dobry inżynier? Kogo chciałby Pan widzieć w swoim zespole?

 

Na początku swojej kariery warto uzbroić się w cierpliwość i pokorę. Często spotykamy się z bardzo roszczeniową postawą u młodych ludzi, którzy stawiają zbyt wysokie wymagania przyszłemu pracodawcy. Z doświadczenia wiem, że jedną z najważniejszych cech dobrego inżyniera jest umiejętność pracy w zespole. Tego wymagają od nas realizowane projekty. Sukces nie jest możliwy do osiągnięcia w pojedynkę.

 

6. Co dyskwalifikuje kandydata na inżyniera?

 

W pracy inżyniera nie sprawdzą się raczej indywidualiści. Wzajemny zawodowy szacunek i umiejętność pracy zespołowej są koniecznością w naszym zawodzie.

Na szczęście są pracodawcy, którzy dbają o zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, umożliwiając skorzystanie z dofinansowania do różnego rodzaju aktywności pozazawodowych i pasji pracowników.

Mariusz Kaleta, inżynier mechanik Woodward Polska Sp. z  o.o.
wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Pracownik produkcji / operator maszyn (m/k)

    Trenkwalder   Duchnice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: obsługa maszyn, kontrola jakości gotowego wyrobu, uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej, pakowanie i etykietowanie towaru.
  • Ślusarz / Blacharz (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    10 godz.
    Obowiązki: wykonywanie prac montażowych, wykonywanie czynności: cięcie, szlifowanie, klejenie, nitowanie, skręcanie itp., obsługiwanie elektronarzędzi.
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    10 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • CEMEX Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Główne zadania Projektowanie składów mieszanek betonowych (m.in. analiza i dobór materiałów, wykonywanie zarobów próbnych) w Wytwórni Betonu w Świnoujściu lub Szczecinie. Doradztwo technologiczne dla klientów CEMEX (m.in. przygotowywanie wycen kontraktów, dokumentacji jakościowej,...
  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.
  • Magazynier - wytrawiacz

    ATT Sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zakres obowiązków (opis stanowiska): kontrola procesów wytrawiania elementów ze stali nierdzewnej; mycie wytrawionych elementów; prosta obróbka elementów po spawaniu; wsparcie kierownika działu magazynu;

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.