Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

 
O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko okazja do znalezienia się w krzyżowym ogniu pytań rekrutera. W trakcie każdego z takich spotkań przychodzi moment, w którym to kandydat może wykazać się inicjatywą i zadać pracodawcy własne pytania. To również bardzo ważny element decydujący o możliwym rekrutacyjnym sukcesie. Dlatego tak istotna jest wiedza o tym, jakie pytania i w jak sposób zadawać, by zbudować profesjonalny wizerunek.

 

Oprócz tego, o co warto pytać, równie ważne jest, w jaki sposób zgłaszać swoje wątpliwości, by zostało to odczytane np. nie jak dowód ignorancji, ale integralna część procesu rekrutacji. Pamiętajmy: pytania od kandydata to też ważny element rozmowy. Zbytnie rozluźnienie, poczucie, że rozmowa zbliża się do upragnionego końca (oraz pokazanie tego rekruterowi) mogą sprawić, że z mozołem budowany obraz kandydata jako osoby zaangażowanej oraz posiadającej liczne zalety może ulegnie na koniec niekorzystnej zmianie.

 

Pytania – na końcu czy na początku?

 

Który moment w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest najbardziej odpowiedni do zadawania przygotowanych pytań? Zazwyczaj rekruterzy proponują, by zadawać im pytania pod koniec spotkania. To bardzo logiczne założenie, zazwyczaj bowiem większość wątpliwości kandydata jest rozwiewana we wcześniejszych częściach spotkania. Jeśli pracodawca np. na początku rozmowy nie zasygnalizuje przebiegu spotkania i nie określi czasu na pytania ze strony kandydata, aplikant może sam wyjść z taką inicjatywą, wtedy, gdy będzie czuł, że rozmowa dobiega końca.

 

Pytać czy nie pytać?

 

Wiele osób zastanawia się, czy pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadawane przez kandydata nie wpłyną negatywnie na wynik rekrutacji. Wolą stworzyć wrażenie bezproblemowości, które wg nich ma też podnieść komfort rozmowy. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Z punktu widzenia wizerunkowego właściwszym zachowaniem jest przygotowanie i zadanie przemyślanych pytań. W ten sposób kandydat podkreśla zaangażowanie w proces rekrutacji. Odpowiedź przecząca na pytanie „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” może bowiem zostać odebrana jako przejaw braku chęci do podjęcia pracy oraz lekceważące traktowanie rekrutera.

 

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Wiele początkowych wątpliwości kandydata, co do stanowiska, rozwieje się w trakcie rozmowy. Jednak często zdarza się, że rekruter nie wspomni lub też nie pogłębi ważnych dla kandydata kwestii.

 

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? To w dużej mierze zależy od zainteresowań i potrzeb kandydata. Jeśli w codziennej pracy są dla niego ważne relacje międzyludzkie w zespole, dobrym pomysłem może być zadanie kilku pytań o liczbę osób w dziale oraz o krótką ich charakterystykę. W ten sposób kandydat może się dowiedzieć wiele na temat klimatu panującego wśród pracowników oraz zastanowić się, czy taka właśnie atmosfera mu odpowiada.

 

W dzisiejszej zawodowej rzeczywistości bardzo istotne jest stałe podnoszenie własnych kwalifikacji oraz zdobywanie nowych umiejętności. Warto również i tę kwestię poruszyć w trakcie spotkania rekrutacyjnego. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą właśnie możliwości rozwoju (udziału w kursach, projektach, szkoleniach) czy awansu. Zadanie tego typu pytań pozwoli wzmocnić wizerunek kandydata zmotywowanego do pracy oraz zainteresowanego dłuższą współpracą z firmą.

 

Bardzo ważne jest również dopytanie o szczegóły stanowiska – o dodatki pozapłacowe, system premiowy. Można też spytać o to, czy występuje konieczność pracy w nadgodzinach. Jednak zdania na temat tego pytania są podzielone (niektórzy odbierają je negatywnie, interpretując jako niechęć do zaangażowania się w pracę). Nie warto również zwlekać z rozwianiem swoich wątpliwości na temat konieczności wyjazdów służbowych. Wiele firm posiada wewnętrzne ustalenia co do preferowanego codziennego ubioru. Dobrze poznać je wcześniej, by nie zostać zaskoczonym ograniczeniami np. co do obowiązujących kolorów czy formalnego stylu. Wyjaśnienie kwestii dress code’u pozwoli właściwie przygotować się do pracy i uniknąć krępujących sytuacji.

 

O co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Oprócz wymienionych przykładów, ważne jest też, by wiedzieć, czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej – jakich pytań nie zadawać. Ogólna odpowiedź brzmi: takich, które świadczą o braku przygotowania i lekceważącym stosunku do pracodawcy, np.:
- Czym zajmuje się państwa firma?
- Kiedy mogę wziąć pierwsze wolne dni?

 

Jak zapytać o wynik rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Rzadko się zdarza, by od razu po rozmowie kwalifikacyjnej rekruter oznajmiał, jaki jest jej wynik. Nie należy też o to dopytywać. Problem należy rozwiązać w inny sposób – pytając o dalsze procedury rekrutacji. Należy dowiedzieć się, w jakim terminie aplikant otrzyma odpowiedź od firmy i w jakiej formie nastąpi kontakt(mailowo, telefonicznie).

 

Mimo tego, że według specjalistów pytania powinny zajmować 20% całkowitego czasu rozmowy, a odpowiedzi 80%, to właściwy wybór oraz przygotowanie swoich wątpliwości, które zostaną zadane na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pomóc w zbudowaniu profesjonalnego, zaangażowanego wizerunku kandydata i osiągnąć sukces rekrutacyjny.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka Centermanagement

    ARCOS FM PL SALLER POLBAU Sp. z o.o. Sp. K   Wrocław    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania Osoba do kontaktu dla naszych najemców i klientów Sprzedaż powierzchni reklamowych w naszych centrach i parkach handlowych Zarządzanie umowami; Prace administracyjne i organizacyjne Współpraca z innymi działami
  • Kontroler finansowy / Analityk finansowy/ Specjalista ds. kredytów (k/m)

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Ciekawe projekty Prowadzenie projektów z zakresu finansowania nieruchomości komercyjnych we współpracy z zarządem, naszymi bankami partnerskimi i rynkiem kapitałowym Rozbudowa i utrzymanie naszej sieci kontaktów z bankami i instytutami kredytującymi Analiza projektu / Analiza danych...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Inżynier Mechanik (Dział Produktu Bieżącego)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: analiza i rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych w istniejących produktach (w tym analiza tolerancji, analiza statystyczna wyników) zarządzanie zmianami w istniejących produktach, tworzenie i...
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących, szybką...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.