Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

 
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Regularnie bywasz na rozmowach kwalifikacyjnych, a twoje doświadczenie w CV zaimponowało już niejednemu pracodawcy? Jeśli mimo bogatego życiorysu, z jakiegoś powodu każde spotkanie z rekruterem przybiera niezbyt oczekiwany obrót i kończy się klęską, sprawdź, czy nie popełniasz błędów. Jakie zasady na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązują kandydatów i jak zjednać sobie przychylność rekrutera?

 

Zasady postępowania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Na rozmowie o pracę przede wszystkim budujmy profesjonalny wizerunek w każdym szczególe i nie dajmy się zaskoczyć. W tym celu przed spotkaniem zawsze powinniśmy odrobić naszą pracę domową. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, produktach, usługach, klientach a nawet konkurencji. Da nam to możliwość partnerskiej rozmowy z rekruterem. Postarajmy się też dowiedzieć, jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie.

 

Przed wywiadem koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni outfit. Dobieramy go w zależności od branży i stanowiska, o które się ubiegamy. Dbamy, by strój był czysty i schludny. Nawet jeśli firma toleruje luźne, niezobowiązujące stroje pracowników, na pierwsze spotkanie wybierzmy eleganckie ubranie, a jednocześnie takie, w którym nie czujemy się skrępowani. Pamiętajmy, że strój daje nam pewność siebie, a ta zwiększa nasze szanse na sukces.

 

Zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej


Mimo stresu, pamiętajmy, że energia i pozytywny nastrój kandydata udzielają się rekruterowi. Powinniśmy zatem nasz entuzjazm pokazywać. Poczynając od mocnego i pewnego uścisku dłoni, przez ton głosu, wyrazisty sposób mówienia, aż po postawę. Nie przesadźmy jednak z radością. Śmianie się w głos i nieadekwatne do sytuacji zachwyty raczej nie zostaną dobrze odebrane.

Kolejną ważną zasadę, o której kandydaci bardzo często zapominają, stanowi aktywne słuchanie. Wychodzimy z założenia, że ta umiejętność jest nam dana wraz ze zmysłem słuchu. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego że słyszymy naszego rozmówcę, musimy dodatkowo zinterpretować jego intencje. Czasami przecież najważniejsze informacje wyczytać można między wierszami.

Aktywne słuchanie należy połączyć z przemyślanym odpowiadaniem na pytania. Jeśli mamy wątpliwości, nie bójmy się poprosić o uściślenie, doprecyzowanie zagadnienia. Nie będzie to żadną ujmą, a pozwoli nam odpowiedzieć precyzyjnie i tak, jak oczekuje tego rekruter.

W tym miejscu warto podkreślić, że rozmowa o pracę to nie przesłuchanie – rekruter zadaje pytanie, my udzielamy odpowiedzi. Kandydaci także powinni pytać! Podczas rozmowy możemy dowiedzieć się o rzeczach, które dadzą nam przewagę nad innymi zainteresowanymi stanowiskiem osobami. Co więcej, pokazujemy w ten sposób nasze zainteresowanie firmą i specyfiką pracy.

Bardzo dobrą praktyką jest też popieranie naszych wypowiedzi konkretnymi przykładami. Jeśli mówimy, że jesteśmy skuteczni, uzasadnijmy to. Nasz atut to praca zespołowa? Opowiedzmy, w jakim projekcie się przydał. Musimy być przygotowani do potwierdzenia każdej pojedynczej umiejętności, o której wspomnieliśmy w życiorysie. Dla rekrutera nasze zachowania z przeszłości są podstawą do przewidywania, co jeszcze możemy osiągnąć.

Zasady savoir vivre na rozmowie kwalifikacyjnej


Nieważne, czy umawiamy się na randkę, czy na rozmowę o pracę – spóźnialstwo nigdy nie jest mile widziane. Przed spotkaniem z rekruterem koniecznie musimy wkalkulować możliwość utknięcia w korku lub inne nieprzewidziane wydarzenia. Nawet jeśli przyjdzie nam czekać przed budynkiem i tak warto być wcześniej. Spóźnienie oznacza brak szacunku i sugeruje, że w przyszłości możemy mieć równie lekceważący stosunek do pracy.

Podczas rozmowy pamiętajmy też o zasadach etykiety grzecznościowej. To rekruter pierwszy powinien wyciągnąć do nas dłoń na przywitanie i to on wskazuje miejsce, gdzie mamy usiąść. Używajmy poprawnego słownictwa, pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych. Krótko mówiąc, pokażmy, że savoir vivre nie jest nam obcy.

Na koniec rozmowy warto zapytać, kiedy możemy się spodziewać wyniku rekrutacji. Jeśli znamy e-mail do osoby, z którą rozmawialiśmy, napiszmy krótką wiadomość z podziękowaniem za spotkanie.

Przestrzeganie powyższych zasad ma niebagatelny wpływ na to, czy potencjalny pracodawca dostrzeże w kandydacie profesjonalistę i osobę, z którą warto współpracować. Ważne, by podczas wywiadu prezentować pewność siebie i opanowanie. Taka postawa wymaga jednak wielu ćwiczeń. Postępowanie wedle omówionych w artykule wskazówek pozwoli nam zachować zimną krew i dobrze się zaprezentować.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Asystent / Asystentka Centermanagement

    ARCOS FM PL SALLER POLBAU Sp. z o.o. Sp. K   Wrocław    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twoje zadania Osoba do kontaktu dla naszych najemców i klientów Sprzedaż powierzchni reklamowych w naszych centrach i parkach handlowych Zarządzanie umowami; Prace administracyjne i organizacyjne Współpraca z innymi działami
  • Kontroler finansowy / Analityk finansowy/ Specjalista ds. kredytów (k/m)

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Ciekawe projekty Prowadzenie projektów z zakresu finansowania nieruchomości komercyjnych we współpracy z zarządem, naszymi bankami partnerskimi i rynkiem kapitałowym Rozbudowa i utrzymanie naszej sieci kontaktów z bankami i instytutami kredytującymi Analiza projektu / Analiza danych...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących, szybką...
  • Inżynier Mechanik (Dział Produktu Bieżącego)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: analiza i rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych w istniejących produktach (w tym analiza tolerancji, analiza statystyczna wyników) zarządzanie zmianami w istniejących produktach, tworzenie i...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.