Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Branża IT otwarta na młodych programistów i bez doświadczenia

Branża IT otwarta na młodych programistów i bez doświadczenia

 
Branża IT otwarta na młodych programistów i bez doświadczenia

Rynek staży i praktyk w branży IT rośnie w bardzo szybkim tempie. Jest to odpowiedź zarówno na rosnące potrzeby kadrowe pracodawców, jak i ambicje studentów czy absolwentów chcących rozwijać się zawodowo.

 

Programista bez studiów

 

Wśród firm z branży od kilku lat zaobserwować można rosnący popyt na młodych pracowników, co przejawia się aktywnością na polu rekrutacyjnym.

 

– Wymusza to nowatorskie podejście do procesu pozyskiwania kadr i docierania do potencjalnych przyszłych pracowników na coraz wcześniejszym etapie ich życia zawodowego – mówi Ewa Piotrowska, Delivery Director w firmie CONNECTIS_.

 

Wpływa na to także fakt, że studenci coraz wcześniej rozpoczynają pracę. Chcą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe i wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą w czasie studiów. W ten sposób ułatwiają sobie wejście na rynek pracy po zakończeniu nauki.

 

Początkujący programista – zarobki

 

Rynek IT jest rynkiem pracownika, dlatego jest to jedna z najlepiej opłacanych branż. To przyciąga młodych ludzi, daje im bowiem szansę na usamodzielnienie się i zakup własnego mieszkania.

 

Jak podkreślają praktycy, początkujący programiści muszą jednak wykazać się umiejętnościami i zdobywać doświadczenie, by móc liczyć na wysokie wynagrodzenia, które pojawiają się w branżowych zestawieniach płacowych. Trzeba być świadomym, że płaca może być wysoka, ale wymagania również.

 

– Jeśli ktoś kierował się wyborem tej branży z powodów finansowych, ale jego umiejętności nie wykraczają poza średnią, może się rozczarować. To samo dotyczy ludzi bez doświadczenia. Normą w tym przypadku jest płaca w okolicach średniej krajowej – dodaje Ewa Piotrowska.

 

Praca IT bez doświadczenia

 

Firmy dostrzegają, że warto docierać do pracowników już na początku ich drogi zawodowej. Na rynku działają takie, postrzegane wręcz jako „kuźnie kadr”, które pozyskują osoby tuż po studiach czy czasem jeszcze w ich trakcie. Mają doświadczenie we wprowadzaniu młodych ludzi w świat zawodowy. Oferują bogaty program szkoleniowy i wdrożeniowy.

 

– Myślę, że ten trend będzie się rozwijać, w szczególności w lokalizacjach mniej popularnych, ale też w takich, gdzie ze względu na duże nasycenie rynku trudno jest w szybki sposób pozyskać wykwalifikowaną kadrę albo koszty jej pozyskania są zbyt duże. Ja osobiście jestem zwolennikiem takiego rozwiązania – dodaje Ewa Piotrowska.

 

Własne „wychowanie” młodej kadry pozwala nie tylko na wpojenie jej odpowiedniej metodyki czy standardów pracy, ale też „zaszczepienie” w niej wartości firmy. W ten sposób inwestycje poczynione w daną osobę zwracają się, gdyż pracodawca ma w zespole specjalistę mocno związanego ze swoim miejscem pracy.

 

Praca dla początkującego programisty

 

Młodzi ludzie szukają też pracy samodzielnie, nie tylko poprzez tradycyjne wysyłanie CV, gdy znajdą interesujące ogłoszenie. Obecnie możliwości zaprezentowania się przed potencjalnym pracodawcą jest o wiele więcej i młodzi chętnie z nich korzystają.

 

– Firmy współpracują ze środowiskami studenckimi w coraz ciekawszej formie. Na uczelniach prowadzone są case study, warsztaty czy wykłady. Firmy są obecne na targach pracy, współpracują z biurami karier czy też odwiedzają uczelnie, prezentując swoją organizację i możliwości – wylicza Ewa Piotrowska z CONNECTIS_.

 

Podczas takich wydarzeń można zaprezentować swoje umiejętności i nawiązać kontakty zawodowe. Podczas poszukiwania pierwszej pracy, praktyk czy stażu w IT warto także wykorzystać kontakty towarzyskie, np. pytać wśród znajomych czy publikować ogłoszenia w mediach społecznościowych.

 

– Większość firm wprowadziła programy poleceń pracowniczych, a rekomendacje są traktowane jako najlepsze źródło kandydatów – dodaje ekspertka.

 

Który informatyk bez doświadczenia ma większe szanse na atrakcyjny etat? Aby przekonał do siebie potencjalnego pracodawcę, niekiedy największe znaczenie mają kompetencje miękkie. Oprócz ogólnej wiedzy informatycznej pracodawcy oczekują od studentów i absolwentów przede wszystkim „otwartej głowy”, wszechstronności, aktywności, pasji, odwagi, kreatywności, ale również pokory.

 

– Na etapie rozpoczynania staży, praktyk czy pierwszej pracy oceniany jest głównie potencjał. Trudno mówić o ocenie doświadczeń. To aspekty miękkie w dużej mierze zdecydują, czy potencjał danej osoby zamieni się po pewnym czasie w wartość komercyjną – podsumowuje Ewa Piotrowska, Delivery Director w CONNECTIS_.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!