Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Coraz niższe bezrobocie w Polsce

Coraz niższe bezrobocie w Polsce

 
Coraz niższe bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,4 proc. – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Był to kolejny miesiąc, w którym na rynku pracy utrzymywała się tendencja spadkowa w tym zakresie. Z kolei w pierwszym półroczu 2016 widoczne były spore dysproporcje między miastami i powiatami w naszym kraju.

 

W porównaniu z sierpniem stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 pkt proc., a w ujęciu rocznym aż o 1,3 pkt proc. Na koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy było zarejestrowanych nieznacznie powyżej 1,3 mln bezrobotnych. To 21,3 tys. mniej niż w sierpniu i 213,7 tys. mniej niż we wrześniu 2015 roku.

 

Przedstawiciele ministerstwa zwracają uwagę, że działania resortu są nakierowane nie tylko na zmniejszenie bezrobocia, ale też poprawę sytuacji pracowników na rynku pracy.

 

- Naszym celem jest nie tylko zmniejszenie skali bezrobocia i wzrost liczby pracujących, ale także podniesienie jakości pracy. Działania na rzecz większej stabilności zatrudnienia i dochodów osób pracujących są więc priorytetem – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

 

Wielkopolskie wciąż liderem

 

Najniższa stopa bezrobocia nadal występuje w województwie wielkopolskim (5,2 proc.). Podobnie jak przed miesiącem, w 9 z 16 województw utrzymuje się ona na poziomie jednocyfrowym. Oprócz wielkopolskiego, są to: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, pomorskie, mazowieckie, lubuskie, łódzkie i opolskie. 

 

Najtrudniejsza sytuacja panuje natomiast w warmińsko-mazurskim (13,8 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (11,8 proc.). Warto jednak zauważyć, że w tych województwach we wrześniu stopa bezrobocia spadła o 0,1 pkt. proc.

 

Ogółem, w sierpniu spadek stopy bezrobocia nastąpił w 14 województwach i wyniósł  w przedziale 0,1-0,2 pkt. proc. Nie zmieniła się ona jedynie w wielkopolskim oraz pomorskim.

 

Stopa bezrobocia wg województw (sierpień 2016)

 

Województwo

Stopa bezrobocia (proc.)

Wielkopolskie

5,2

Śląskie

6,7

Małopolskie

6,8

Dolnośląskie

7,4

Pomorskie

7,5

Mazowieckie

7,5

Lubuskie

8,5

Łódzkie

8,8

Opolskie

8,9

Lubelskie

10,0

Podlaskie

10,5

Zachodniopomorskie

10,7

Świętokrzyskie

10,8

Podkarpackie

11,4

Kujawsko-pomorskie

11,8

Warmińsko-mazurskie

13,8

Źródło: dane MRPiPS/opracowanie własne

Pracodawcy zgłosili we wrześniu 137,1 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej do urzędów. Było to o ponad 9 tys. (7,2 proc.) więcej niż rok wcześniej.

 

Bezrobocie w miastach i powiatach - Polska krajem dysproporcji

 

Przyszedł już także czas na podsumowania pierwszego półrocza na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w powiatach i miastach na prawach powiatu na koniec czerwca 2016. Wynika z niego, że dysproporcje między poszczególnymi miejscami są dużo większe niż w przypadku województw.


Jeśli chodzi miasta na prawach powiatu najniższa stopa bezrobocia na koniec czerwca występowała w Poznaniu (2,2 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo: Sopot, Warszawa i Wrocław (po 3,1 proc), a za nimi kolejno Katowice, Tychy, Bielsko-Biała, Gdańsk oraz Kraków. Pierwszą „10” zamknęła Gdynia (4,4 proc.).


Najwyższe wskaźniki odnotowano z kolei w Radomiu (17,3 proc.), gdzie stopa bezrobocia ponad dwukrotnie przekraczała wynik całego kraju. Kolejne pod tym względem były Bytom (16,9 proc.), Włocławek (16,1 proc.), a także Przemyśl (14,1 proc.).


Kępiński liderem wśród powiatów


Przepaść pomiędzy Poznaniem a Radomiem wynosiła aż 15,1 pkt. proc. W przypadku powiatów te różnice są jednak jeszcze większe. Najwyższe bezrobocie występowało w znajdującym się w województwie mazowieckim powiecie szydłowieckim (28 proc.).


Za nim uplasowały się dwa powiaty z warmińsko-mazurskiego: braniewski i kętrzyński, gdzie wyniosło ono odpowiednio 24,7 oraz 24,4 proc.


Najlepsza sytuacja na rynku pracy panowała zaś z kolei w powiatach: kępińskim (2,4 proc.), poznańskim (2,5 proc.) oraz wolsztyńskim (3,1 proc). Wszystkie one znajdują się w województwie wielkopolskim, które w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku było zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o sytuację na rodzimym rynku.


S

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.