Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nowoczesna gospodarka – co to jest, na czym polega, miejsca pracy

Nowoczesna gospodarka – co to jest, na czym polega, miejsca pracy

 
Nowoczesna gospodarka – co to jest, na czym polega, miejsca pracy

Nowoczesna gospodarka – co to jest?

 

Z czym kojarzy się nowoczesność? Według definicji słownikowej to coś, co jest właściwe nowym czasom. A co charakteryzuje nadchodzące czasy? Łatwo możemy wymienić kilka haseł – nowe technologie, ekologia, zwiększenie efektywności, nowe surowce i produkty, badania i rozwój.

 

Nie należy jednak zapominać, że praca nad powyższymi elementami jest możliwa dzięki zainwestowaniu w kapitał ludzki. Nowoczesna gospodarka to więc także wiedza, nieustanne podnoszenie umiejętności i kompetencji.

 

Potwierdzenie tego możemy znaleźć w raporcie NBP „Potencjał innowacyjny gospodarki:
uwarunkowania, determinanty, perspektywy” z maja 2016 roku: „Innowacje bywają czasem utożsamiane z wynalazkami, a innowacyjność – z postępem technicznym. My jednak przyjmujemy szerszą definicję obu pojęć. Obok udoskonaleń technologicznych, np. nowych produktów czy technik produkcji, innowacje mogą mieć także wymiar społeczny. Dlatego podkreślamy, że kształtowanie warunków dla działalności innowacyjnej zależy w istotnej mierze od kapitału społecznego”.

 

Na czym polega nowoczesna gospodarka?

 

Sektor nowoczesnej gospodarki tworzą firmy, które do codziennego funkcjonowania używają nowoczesnych technologii i korzystają z usług outsourcingowych. Dzięki nim zwiększają swoją efektywność i należą do liderów rynkowych. Działają w takich branżach, jak m.in. telekomunikacja, finanse, IT, farmacja czy produkcja.

 

Polska nowoczesna gospodarka jest przedmiotem dyskusji resortów rządowych. Podejmowane są prace na pozyskiwanie i wykorzystywanie dotacji w celu wsparcia rozwoju. Rozbudowa infrastruktury, z uwzględnieniem ochrony środowiska, e-urzędy, odnawialne źródła energii… te i wiele innych zagadnień jest szeroko omawianych i wdrażanych.

 

Nowoczesna gospodarka a miejsca pracy

 

Nowoczesna gospodarka wiąże się z odpowiednio wykwalifikowaną kadrą. Tworzone są nowe miejsca pracy lub wprowadza się innowacje do tych już funkcjonujących. W publikacji „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” (PARP, Warszawa 2009) czytamy, iż wobec pracowników stawia się teraz inne oczekiwania. Coraz większa jest rola kompetencji społecznych. Wymaga się elastyczności, myślenia, umiejętności analizowania oraz rozwiązywania problemów.

 

Pracownik sektora nowoczesnej gospodarki powinien także umieć pracować w środowisku międzynarodowym, mieć świadomość ochrony swojej własności intelektualnej. Konieczna jest biegła umiejętność posługiwania się technologiami informatycznymi, stosowanie technologii mobilnych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.